skip to main content
Jak být šťastnější

Happy Hours. Jak být v práci šťastný od devíti do pěti

3 minuty čtení

Alexander Kjerulf založil v Kodani společnost Woohoo inc., ve které pracuje jako Chief Happiness Officer. Patří ke světově nejznámějším osobnostem, které se věnují štěstí v práci. Píše o něm články, knihy, vystupuje na konferencích a organizuje workshopy ve více než třiceti zemích světa. Do Prahy přijel už podruhé na pozvání Michala Šrajera a Moniky Hilm, kteří společně zorganizovali konferenci Happiness at Work 2016. Pro Forbes.cz píše, jak se dostal ke studiu štěstí v práci.


Stává se vám, že každé pondělní ráno vyskakujete z postele šťastní a s úsměvem na tváři? Pak máte vyhráno. Určitě máte spoustu energie, příjemné kolegy a šéfa, více kreativity a dobrých nápadů a pravděpodobně se taky méně stresujete, a tím pádem máte i více radosti ze života.

Mnozí z nás ale zažívají pravý opak – vědí, co to je být v práci nešťastný. I já mám za sebou dlouhý rok, kdy jsem byl v práci zoufalý a nenáviděl jsem každou minutu. Když jsem dokončil v roce 1994 magisterské studium počítačové vědy, pracoval jsem jako vývojář a konzultant. V roce 1997 jsme založili společně s pár stejně „postiženými“ počítačovými nadšenci softwarovou firmu jménem Enterprice Systems.

Neměli jsme tušení, jak se podniká. My tři spoluzakladatelé jsme byli klasičtí šťastní geekové se špičkovými technickými znalostmi a téměř nulovou praxí v podnikání. Jedno jsme ale „díky“ zkušenostem z předcházejících zaměstnaní věděli jistě: Chtěli jsme vytvořit takové pracovní prostředí, které budou mít ostatní rádi a kde se budou cítit prima. A kupodivu to fungovalo.

Naši zaměstnanci odváděli slušnou práci a my jsme vydělávali slušné peníze. Na vedení společnosti se podíleli všichni a tím pádem byli všichni motivovaní a pracovali s maximálním zaujetím. Užili jsme si zkrátka spoustu zábavy a legrace.

happiness-at-work-2016-high-res-no-logo-461

Alexander Kjerulf a Monika Hilm (spoluorganizátorka konference Happiness at Work) v Praze.

Po zhruba třech letech jsem začal mít pocit, že mě firma tak nějak omezuje a svazuje. Chtěl jsem zkusit něco nového a uvnitř naší společnosti k tomu nebyl prostor. Výpověď jsem ale nedal a to byla chyba.

Poslední rok jsem byl v práci skutečně zoufale nešťastný. Skoro každé ráno jsem po probuzení hledal důvody a záminky, proč bych raději zůstal doma. V práci jsem toho moc neudělal a většinu času jsem trávil odpočítáváním hodin, které mi zbývaly do odchodu domů.

A vůbec nejhorší bylo, že jsem sotva poznával sám sebe. Obvykle jsem člověk se spoustou energie, jsem pozitivní a myslím, že jsem i na ostatní příjemný, ale najednou jsem se cítil stále unavený, měl jsem negativní myšlenky a dalo by se říct, že jsem byl i zahořklý. A to nejenom v práci, ale i mimo ni. Nedokázal jsem přijít na to, jak bych si mohl zachránit život, a všechny nápady z mého okolí se mi jevily jako naprosto absurdní. Žil jsem v setrvale negativním stavu.

Pak konečně přišel ten zlom, bylo to v roce 2002, kdy jsem dal výpověď. Rozhodl jsem se, že s hledáním nové práce nějakou dobu počkám, abych se dal po tom všem dohromady. A pak mne jednoho krásného dne, kdy jsem relaxoval na pláži napadlo: Štěstí v práci. To je ono! To je ta věc, která mne opravdu zajímá.

A z této myšlenky vzešel projekt můj vlastní projekt Happy at Work, tedy být Šťastný v práci, který si vyzkoušeli pracovníci a zaměstnanci firem jakou jsou IBM, Lego, PriceWaterhouseCooper a mnoho dalších, kteří jsou teď v práci šťastnější.

happiness-at-work-2016-high-res-no-logo-2601

Dánský odborník na štěstí v práci při autogramiádě na konferenci Happiness at Work.

A mám pro vás báječnou novinu: štěstí v práci už je na cestě skoro na všechna pracoviště. Nedá se tomu vyhnout. Současný svět podnikání se totiž stále více zaměřuje na to, aby byl pracovní proces pozitivní zkušeností. A byť tento trend není ještě patrný ve všech zemích či na každém pracovišti, brzy už nastane chvíle, kdy tomu tak opravdu bude.

Odborné studie prokázaly, že šťastné společnosti jsou výrazně produktivnější, tvořivější a na zákaznický servis více orientované než firmy, kde je štěstí neznámým pojmem. Z toho všeho plyne fakt, že šťastné firmy v soutěživém prostředí současnosti mají řádově mnohem výraznější šanci na vítězství než jejich nešťastná konkurence. Budoucnost byznysu je tedy štěstí! Je to nevyhnutelný trend.

Když se navíc rozhodneme, že uděláme něco konkrétního v tomto směru hned, můžeme začít být v práci šťastní okamžitě. A společnosti a firmy mohou sklízet všechny výhody – lidské i finanční – už letos a ne až za pět či deset let. A přesně toto je ona myšlenka, díky níž vyskakuju z postele šťastný a s úsměvem na tváři. A to téměř každé pondělní ráno.

Přesto by jedna věc měla být jasně vyřčena: Štěstí v práci nenalézají jen ti lidé, kteří si v práci našli své životní poslání. Není jen pro lidi, kterým se podařilo získat práci, o níž vždy snili. I když máte jen průměrnou, ničím výjimečnou práci, můžete ji milovat.

Takže co způsobuje to, že se cítíme šťastní?

  • Dobré výsledky

Protože všichni chceme dělat něco smysluplného, něco, co věci mění k lepšímu. Vědět, že je naše práce důležitá. Být ve svém oboru dobří, protože jedině tak nás ostatní ocení a jedině tak budeme na svoji práci patřičně hrdí.

  • Vztahy

Pracovní vztahy jsou důležité, protože s kolegy trávíme spoustu probděného času. Když se nad tím zamyslíte, většina z nás tráví mnohem více času s lidmi z práce než s přáteli a rodinou – a to myslím obě skupiny dohromady.

  • Pozitivní zpětná vazba

Ta nám říká, že svoji práci děláme dobře. A funguje to i naopak. Pochvalte svého kolegu, když se mu něco podaří.

Je to jednoduché. Abyste si vybudovali harmonické pracovní prostředí, držte se těchto doporučení:

  • Buďte pozitivní
  • Buďte sami sebou
  • Mějte rádi druhé lidi
  • A vzdělávejte se