skip to main content

Jak je to doopravdy s vánočními slevami? iPhone stojí pořád stejně, televize zlevnily

2 minuty čtení

Má smysl každý rok čekat na leden na povánoční slevy, abyste ušetřili za nový telefon? Současné výprodeje jsou hned po Vánocích nejsilnější prodejní sezonou, oproti běžnému období v roce nyní lidé nakupují zhruba o třetinu více. Server Heureka.cz se zabývá porovnáváním cen, srovnává desítky tisíc internetových obchodů. Oslovili jsme je proto s žádostí o analýzu cen a jejich srovnání před Vánoci a nyní.  A tady jsou výsledky.

Ceny mobilních telefonů po Vánocích klesly o více než 10 procent. U některých věcí je ale úplně jedno, kdy je kupujete. Podle dat to platí třeba o nejoblíbenějším z iPhonů – iPhonu 5S, jehož cena se ve výprodejích prakticky nezměnila, což je hezky vidět na tomto grafu.

Heureka 2

Vůbec nejvíc se vyplatilo čekat těm, kteří si až po Vánocích koupili elektroniku, ledničky, vysavače, mixéry, pračky, oblečení nebo televize. Tady je jeden konkrétní příklad. U televize Samsung je patrný pokles o 10 procent ceny hned po Vánocích.

Heureka1

Zkrátka, záleží na konkrétním zboží. Průměr je sice nějakých deset procent dolů, ale jsou i věci, které zlevnily o čtvrtinu. „Lidé v posledních dnech také hodně nakupovali oblečení, například zimní bundy a kabáty nebo čepice,“ říká ředitel Heureky Tomáš Braverman. Tyto kategorie na internetu zlevnily v průměru o čtvrtinu, například cena zimní bundy Nordblanc Able klesla o 30 %.

Heureka 3