Aktuální vydání magazínu Forbes

Jak je to doopravdy s vánočními slevami? iPhone stojí pořád stejně, televize zlevnily

Pošli to dál

Má smysl každý rok čekat na leden na povánoční slevy, abyste ušetřili za nový telefon? Současné výprodeje jsou hned po Vánocích nejsilnější prodejní sezonou, oproti běžnému období v roce nyní lidé nakupují zhruba o třetinu více. Server Heureka.cz se zabývá porovnáváním cen, srovnává desítky tisíc internetových obchodů. Oslovili jsme je proto s žádostí o analýzu cen a jejich srovnání před Vánoci a nyní.  A tady jsou výsledky.

Ceny mobilních telefonů po Vánocích klesly o více než 10 procent. U některých věcí je ale úplně jedno, kdy je kupujete. Podle dat to platí třeba o nejoblíbenějším z iPhonů – iPhonu 5S, jehož cena se ve výprodejích prakticky nezměnila, což je hezky vidět na tomto grafu.

Heureka 2

Vůbec nejvíc se vyplatilo čekat těm, kteří si až po Vánocích koupili elektroniku, ledničky, vysavače, mixéry, pračky, oblečení nebo televize. Tady je jeden konkrétní příklad. U televize Samsung je patrný pokles o 10 procent ceny hned po Vánocích.

Heureka1

Zkrátka, záleží na konkrétním zboží. Průměr je sice nějakých deset procent dolů, ale jsou i věci, které zlevnily o čtvrtinu. „Lidé v posledních dnech také hodně nakupovali oblečení, například zimní bundy a kabáty nebo čepice,“ říká ředitel Heureky Tomáš Braverman. Tyto kategorie na internetu zlevnily v průměru o čtvrtinu, například cena zimní bundy Nordblanc Able klesla o 30 %.

Heureka 3

 

Čtěte také