skip to main content
Jak být lepší

Jak pomoci ohroženému amazonskému pralesu?

Dusící se plíce planety, Sao Paulo ve tmě a ekologická katastrofa. To je ve zkratce náplň zpravodajství posledních dní popisující rozsáhlé požáry v amazonském pralese.

Pravicový brazilský prezident Bolsonaro pod hrozbou mezinárodní politické krize povolal do boje s plameny 44 tisíc vojáků. Sice ho k tomu donutily až rozsáhlé protesty po celém světě a apel světových lídrů, ale cokoli, co pomůže zachránit zelené plíce planety, se počítá. Ví to i Leonardo DiCaprio, jehož fond přispěl na záchranu pralesa pěti miliony dolarů.

I když jsou požáry v obdobích sucha běžné, odborníci se shodují na tom, že za dramatickým nárůstem stojí úmyslné odlesňování. To je způsobené i podporou zemědělské produkce prezidenta Jaira Bolsonara, jenž je za svou neekologickou politiku, která může urychlit proces klimatické změny, terčem mezinárodní kritiky.

Leonardo DiCaprio přispěl na záchranu pralesa pěti miliony dolarů.

I přesto, že jedinou přímou pomocí by bylo nasednout na letadlo a jet požáry v Brazílii hasit, existují i způsoby, které mohou amazonskému pralesu pomoci v dlouhodobém horizontu.

Tady je pár nápadů, které můžete udělat teď hned a z domova: 

– Podpořte neziskovou organizaci Rainforest Action Network, která skrze projekt Protect an Acre (Ochraňte akr) bojuje proti odlesňování tím, že podporuje místní obyvatele a jejich práva na půdu. Něco podobného dělá i Amazon Watch (Amazonská hlídka).

– Přispět můžete také do nově založeného fondu herce Leonarda DiCapria Earth Alliance. Ten má v plánu pomáhat zasaženým komunitám.

– Další organizací, která bojuje proti ničivému kácení a vypalování lesů, je Rainforest Trust. Působí ve více než 50 zemích světa a za poslední rok se mu povedlo uchánit více než bilion stromů. Podobně funguje i Rainforest Alliance.

– Připojte se k petici Greenpeace a upozorněte vládu Brazílie na to, že dlouhodobé kácení ohrožuje nejen místní obyvatele a vzácné živočišné druhy, ale také že povede k urychlení změny klimatu.

– Přispějte na pěstování stromů v amazonském pralese s pomocí iniciativy One Tree Planted.

– Podpořte aktuální kampaň Světového fondu na ochranu přírody, která má za cíl bojovat nejen s požáry, ale také s fake news, které se objevují v souvislosti s krizí v amazonském pralese.

– Podpořte Amazon Aid Foundation, která se snaží zvyšovat povědomí o problémech v Amazonii pomocí filmů, multimediálních projektů nebo umění.

– Zúčastněte se protestu před brazilskou ambasádou. Koná se v úterý 27. 8. v Praze v 16.30 hodin. Více informací na facebookové události.

– Sdílejte, co se děje na sociálních sítích, bavte se o tom se svou rodinu a přáteli. Nenechte téma usnout jen proto, že se mu v médiích nedostává dost pozornosti. Buďte těmi, kteří ho přivedou do veřejného prostoru.