Když rozhodčí vyhlásil v 10. kole konec zápasu, šlo o víc než jen o triumf a porážku. Šlo o velké peníze. Floyd Mayweather sundal ve vyhecovaném boxerském duelu v Las Vegas Conora McGregora, ale toho ani porážka tolik mrzet nemusí; za necelých 30 minut práce v ringu si přišel na 100 milionů dolarů. To Mayweather za své 50. profesionální vítězství inkasoval trojnásobek a tím své výdělky během kariéry přiblížil miliardě.

Jeho cesta k bájné metě je dlážděná mazaným marketingem a sázkou na sebe sama. To když se před deseti lety rozešel se slavným promotérem Bobem Arumem. Měl zato, že si sám vydělá víc, než pod křídly muže, který přitom v minulosti spolupracoval s Alim, De La Hoyou nebo Pacquiaem.

Arum v první dekádě kariéry, tedy po olympijských hrách v Atlantě 1996, Mayweathera „prodával“ pod přezdívkou Hezký kluk. Bylo to plodné partnerství, protože Američan kupil na svém kontě vítězství i dolary. Poté, co ovládl 17 duelů v řadě, vyhrál v roce 1998 svůj první titulový zápas technickým k.o. nad Američan s mexickými kořeny Hernándezem a vydělal při tom 150 tisíc dolarů.

Čtěte také: Kdo ve sportu vydělává nejvíc: Voráček na trůnu, Jágr se propadl, Rosický je out

První zápasy, kdy se jeho výdělek odvíjel od prodejů televizních práv, přišly v roce 2005 a 2006, proti Gattimu a Judahovi, kdy jen na právech dostal 365 respektive 375 tisíc dolarů. Jeho honoráře tehdy pravidelně dosahovaly tří milionů dolarů.

Jenže Mayweather chtěl víc, a proto využil smluvní klauzuli, že se za tři čtvrtě milionu dolarů může z kontraktu se společností Top Rank vyplatit. „Floyd přišel do jejich kanceláře, podal jim šek na 750 tisíc a zase odešel,“ popisoval před dvěma lety pro Forbes Leonard Ellerbe, šéf boxerovy vlastní promotérské agentury Mayweather Promotions.

A tehdy se Pretty Boy proměnil v Money Mayweathera. Stal se z něj žádaný showman, objevil se v taneční estrádě Dancing with the Stars, pak taky ve WrestleManii. Založil si účty na sociálních sítích a na Facebooku, Instagramu a Twitteru ho dnes dohromady sleduje 37 milionů lidí. „Měl skvělou vizi,“ říká Ellerbe. „Povznesl svůj osobní brand na novou úroveň.“

A každý další zápas jen zvětšoval jeho konto. Za ten s De La Hoyou v roce 2007 dostal 25 milionů a právě tento střet odstartoval sérii dvanácti utkání, za něž Mayweather získal 25 nebo víc milionů. Založení vlastní agentury znamenalo, že veškeré prostředky inkasoval on sám, někdejší odvody prostředníkovi tak byly eliminovány.

Čtěte také: Vládkyní absenci navzdory. Serena a další nejlépe placené sportovkyně

V roce 2013 podepsal smlouvu na šest zápasů s televizní sítí Showtime, přestože dosavadní jeho kariéra byla spojena s HBO. Konkurence ve snaze stát se na boxerské scéně stejně silným hráčem jako HBO ale přišla s takovou nabídkou, kterou nešlo odmítnout. Tato dohoda pojistila Mayweatherovi gáži za zápas na minimálně 32 milionů dolarů, plus podíl na prodeji televizních práv.

Z tohoto paktu se stala nejlukrativnější záležitost v dějinách sportu, hlavně díky zápasům s Canelem Alvarez a Mannym Pacquiaem. Ten první, v září 2013, Mayweatherovi garantoval rekordní výdělek 41,5 milionu, ten druhý v květnu 2015 byl ještě zajímavější – po sečtení všech částek to vyšlo na 250 milionů. Spojení s Showtime tak Mayweatherovi za 2,5 roku vyneslo 450 milionů. Boxer se však poté, co mu v roce 2015 vypršela se stanicí dohoda, uchýlil do sportovního důchodu. Minulá sobota ho ale s vidinou další devítimístné cifry do ringu vrátila.

Mayweather se díky vítězství a sympatickému šeku přiblížil titulu miliardář. Připojil se tím k dalším dvěma ikonickým sportovcům, jejichž výdělky vyšplhaly takto vysoko: basketbalista Michael Jordan si pod koši přišel na 1,5 miliardy, golfista Tiger Woods na 1,4 miliardy. U obou však více než 90 procent příjmů tvořily sponzorské kontrakty.