Existuje mnoho druhů úspěchu. Práce a kariéra jsou jedněmi z nich, ale úspěchy v rodinném životě, osobních vztazích, sportech nebo oblíbených koníčcích jsou taky důležité.

Jedna věc je jistá: není jedna přesně daná cesta k úspěchu vhodná pro každého. Ti nejúspěšnější lidé v jakémkoliv odvětví vám budou moci odvyprávět spousty příběhů o neúspěchu, které je v jejich životech potkaly. Většina (pokud ne všichni) se potýkala se zásadními selháními, a to i vícekrát. Ale nikdy se nevzdali.

Největším tajemstvím úspěchu je umět selhat a poučit se. Bylo by, myslím, férové říci, že selhání je motorem, který doopravdy úspěšné lidi dělá ještě hladovějšími a odhodlanějšími k dosažení jejich cíle.

V tomto slavném článku uvádí známý byznysmen Bernard Marr (zde ho najdete na Twitteru) příklady devíti slavných lidí, jejichž prohry je popohnaly kupředu na cestě k úspěchu. Tady jsou a k tomu pár postřehů navrch:

1) Henry Ford je jedním z průkopníků moderního byznysu, a to přesto, že na své cestě k úspěchu mnohokrát selhal. Jeho první pokus o výrobu automobilů byl ukončen už po roce a půl, když mu akcionáři přestali věřit. Sehnal další prostředky a začal znovu, ale o další rok později musel ze své vlastní firmy opět odejít. Celý automobilový průmysl tehdy v Henryho Forda ztratil důvěru, ale ten se nenechal odradit. Našel dalšího investora, který mu umožnil založit Ford Motor Company, a zbytek je historie.

2) Walt Disney – Zakladatel globálního impéria filmových studií, zábavních parků a spotřebního zboží urazil dlouhou a složitou cestu k úspěchu. Walt Disney byl vyhozen z jednoho z prvních zaměstnání v novinách v Kansas City kvůli „nedostatku kreativity“. V roce 1922 tak založil v Kansasu společnost Laugh-O-Gram s cílem produkovat animované a krátké reklamní snímky. O rok později, v roce 1923, firma zkrachovala. Ale Disney se nevzdal. Přestěhoval se z Kansasu do Hollywoodu, kde pak vznikla The Walt Disney Company.

3) Richard Branson – Můj osobní favorit. Bransonovy úspěšné podniky zahrnují Virgin Atlantic, Virgin Music a Virgin Active. V 16 letech byl však Branson pouhým nedostudovaným středoškolákem s nadějí na založení studentského časopisu. Který neuspěl. Pokračoval tedy v poštovní objednávkové službě na prodej hudebních desek, která si vedla tak dobře, že založil obchod s nahrávkami s názvem Virgin. Dnes ho známe jako jednoho z největších podnikatelů, ale jeho cesta k úspěchu byla lemována řadou neúspěchů, včetně Virgin coly, Virgin vodky, Virgin oblečení nebo Virgin karet. Díkybohu, že se nikdy nevzdal.

4) Oprah Winfrey je obecně uznávaná jako královna zábavy a má za sebou úžasnou kariéru jako moderátorka, majitelka médií, herečka a producentka. Ale Oprah svůj život začala v chudobě a v začátcích své kariéry se potýkala s řadou překážek, jako když ji vyhodili z pozice reportérky, protože byla „nevhodná pro televizi“, a také z pozice spolumoderátorky zpráv na WJZ TV, což vedlo k tomu, že dělala ranní vysílání. Tyto společnosti jednoznačně nedokázaly rozpoznat talent, který takto zahodily.

5) J. K. Rowling je dnes již ikonická autorka série o Harrym Potterovi, které se prodalo na 400 milionů vydání a která vedla k nejúspěšnější filmové adaptaci všech dob. Na začátku své spisovatelské kariéry ale dostala od různých nakladatelství nespočet odmítavých reakcí. Dokonce i její slavný rukopis o Harrym Potterovi byl nejprve zamítnut s tím, že „na dětskou knihu je to příliš dlouhé“ nebo „dětské knihy nikdy nevydělají žádné peníze“. Její příběh je o to více inspirující, když si uvědomíme, že když začala psát, tak byla nezaměstnanou matkou na sociální podpoře.

6) Bill Gates – Slavný zakladatel a předseda Microsoftu zanechal studia na Harvardu, aby založil firmu Traf-O-Data. Partnerství Billa Gatese, Paula Allena a Paula Gilberta bylo založené na dobrém nápadu sbírat data ze senzorů  silničního provozu a převádět je do podoby automatických hlášení o dopravě. Ale jejich obchodní model měl nedostatky a firma měla jen málo zákazníků, což vedlo ke ztrátam, až firma zbankrotovala. Ale Bill se svým partnerem Paulem Allenem se dobře poučili z lekcí, které dostali. Pokračovali dál a založili Microsoft.

7) H. J. Heinz začal svoji kariéru s firmou na produkci ředkviček. Ta zkrachovala. Naštěstí Heinz vytrval a dostal pár dalších nápadů. Jeho potravinářské produkty pak nechaly konkurenci daleko za sebou v marné snaze ho dohnat.

8) Steve Jobs dostal v Applu výpověď a připojil se na dlouhý seznam brilantních šéfů, kteří byli donuceni opustit firmy, jež založili. O pár let později se vrátil, aby Apple proměnil v jednu z nejúspěšnějších technologických firem na světě.

 

Autor článku David Williams je americký podnikatel, další články najdete ZDETADY