Představte si, že byste mohli pracovat jen 10 hodin týdně, protože si vyděláváte 625 dolarů (což je zhruba 15 tisíc korun) za hodinu a každý měsíc si můžete zaletět na dovolenou. Nevěříte? Shane a Jocelyn Samsovi z amerického Kentucky tomu taky původně nevěřili, ale nakonec to dokázali.

Do páru mladých učitelů z malého města byste to přitom neřekli. Shane učil sociologii a trénoval fotbal a jeho žena pracovala jako knihovnice na základní škole. K tomu ještě vychovávali dvě malé děti. V roce 2012 měli ale tohoto života dost a začali se poohlížet po tom, jestli by své znalosti nemohli uplatnit jinde a jinak. Cestu našli a o rok později zaměstnání nechali. A všichni jejich známí si mysleli, že jsou blázni.

Dnes ale Samsovi vydělávají společně průměrně v přepočtu skoro milion korun měsíčně, což je přibližně jeden roční plat amerického učitele. A to vše díky stránkám ElementaryLibrarian.com, UShistoryteachers.com a FlippedLifestyle.com, na kterých začali své učitelské a podnikatelské know-how sdílet.

simsovi cestovani

Jedním z hlavních důvodů pro změnu životního stylu byly pro Samsovy jejich děti.

„Lidé si myslí, že učitelé mají relativní svobodu, pravdou ale je, že jsme pracovali dvanáct až čtrnáct hodin denně, a měli navíc další schůzky, které se týkaly školy. Pořád vám někdo říká, kde a kdy máte být, znamená to, že jste totálně uvízli ve školním rozvrhu. Můžete jít na záchod, jen když zazvoní zvonek,“ říká osmatřicetiletý Shane, který dodává, že pocit frustrace v něm podpořil i růst jeho dětí, kterým se nemohl věnovat tolik, kolik by chtěl.

A tak začal hledat způsob, jak vydělat peníze online. Inspiraci našel u amerického gurua tzv. pasivního příjmu (tedy takového, pro jehož získání nemusíte vynakládat příliš velké úsilí) Pata Flynna. Ten stojí za multimediální říší Smart Passive Income, která nabízí nejrůznější podcasty, blogy, e-knihy či videa a ukazuje lidem, jak si podnikáním na internetu vydělat. Shane a Jocelyn se rozhodli tuto cestu vyzkoušet, nejdřív ale v ještě v bezpečí svého zaměstnání.

Proč se rozhodli do toho jít, popisuje Shane celkem pragmaticky: „Uvědomoval jsem si, že ze své pozice můžeme vydělat více peněz jen tím způsobem, že by se jeden z nás stal ředitelem. To by ale jen zhoršilo časový závazek, který jsme už ani jeden z nás nemohli vystát,“ vysvětluje, co stálo za rozhodnutím zkusit štěstí na internetu.

Shane začal s první stránkou v roce 2012 a první peníze si vydělal asi měsíc po jejím spuštění – šlo o 11 centů, což byla cena za to, že někdo kliknul na reklamu, kterou měl na svém webu umístěnou. „Skákal jsem po pokoji nahoru a dolů štěstím, protože se ukázalo, že to funguje. Publikuješ něco na blogu a dostaneš za to peníze! A protože se všechno začalo slibně rozvíjet, tak jsme se rozhodli opustit práci a věnovat se online podnikání naplno,“ říká Shane.

simsovi cestovani 2

Možnost cestovat je pro manžele „příjemný vedlejší efekt“.

Největším objevem pro manžele bylo, že vydělávali na produktu, který jednou vytvořili a už na něm nemuseli dále pracovat. Jejich odměna jednoduše nebyla poprvé v jejich životě závislá na čase, který prací stráví.

Jocelyn svého muže brzy následovala se svou stránkou ElementaryLibrarian.com, kde prodávala plány lekcí, a hned během prvních tří měsíců vydělala v přepočtu asi 64 800 korun. O rok později, v srpnu 2013, Shane vytvořil první tzv. playbook (stránku pro fotbalové trenéry) a dostali se společně až k příjmu takřka milionu korun, tedy k ročnímu učitelskému platu, jen s tím rozdílem, že jim se to podařilo v jednom měsíci. Od roku 2013 do minulého roku už vydělali přes milion dolarů a to i díky stránce FlippedLifestyle.com, kde radí lidem, jak podnikat online.

„Abraham Lincoln bude pořád naším šestnáctým prezidentem v pořadí. Když o něm udělám učitelský plán, bude fungovat dalších 50 let,“ prozrazuje jedno z tajemství jejich úspěchu Shane.

V současné době přešel pár od prodávání konkrétních produktů k členskému systému. Ten spočívá v tom, že například k ElementaryLibrarian.com se připojíte za 50 dolarů měsíčně. Členská základna jejich webů nyní čítá asi 1500 členů a každý měsíc jim zákazníci přibývají. Pár z Kentucky se tak už nemusí bát, zda se jejich e-kniha nebo plán lekcí prodá, protože jim peníze proudí pravidelně každý měsíc. Podle Shanea a Jocelyn členové zůstávají také kvůli komunitnímu fóru, kde si navzájem radí a pomáhají. 

I díky členskému systému mohou Samsovi podle svých slov pracovat deset hodin týdně. Jak tedy vypadá jejich den? „Posnídáme a kolem osmé vezmeme děti do školy, pak jdeme do posilovny a po cestě domů se většinou stavíme na kávu nebo čaj. Doma jsme tak kolem půl jedenácté a do dvou hodin pracujeme. Telefony vyřizujeme mezi druhou a třetí, protože náš syn přichází ze školy ve tři. Dotazy členů se zabýváme 30 minut až hodinu a maximálně hodinu a půl strávíme delegováním úkolů našemu asistentovi, zákaznickému servisu a webmasterovi. V pátek, sobotu a neděli se snažíme nepracovat,“ popisuje jejich den Shane.

„Oba pocházíme z chudých poměrů, takže je všechno jen výsledek tvrdé práce. Když jsme se rozhodli nechat naší jisté učitelské práce, všichni se na nás dívali jako na blázny, protože to se tady na malém městě nedělá. Peníze ale podle mě změnily náš život jen v tom, že můžeme s dětmi každý měsíc cestovat a nemusíme se stresovat, abychom vyšli s penězi na nájem a jídlo,“ uzavírá šestatřicetiletá Jocelyn.

Autor: Laura Shin