skip to main content
Jak být lepší

Jak trávit pauzy, abyste si opravdu odpočinuli

2 minuty čtení

Jak co nejlépe strávit pauzy, abyste si během náročného pracovního dne pořádně a efektivně odpočinuli?

Během pauz vypněte

Studie Illinoiské univerzity zjistila, že pracovníci, kteří si během obědové pauzy povídali s kolegy nebo jen tak seděli a přemýšleli, si od práce odpočinuli nejvíce. Zejména na rozdíl od těch, kteří v rámci pauzy kontrolovali e-maily nebo dělali jiné aktivity vyžadující jejich soustředění. I když se možná někdy zdá, že projíždění Instagramu nebo Twitteru je vlastně odpočinková aktivita, ubírá nám energii stejně jako soustředění se na regulérní práci. Tak se tedy při pauzách odpojte.

Dělejte si přestávky často, i po ránu

I když máte někdy pocit, že jste po ránu k nezastavení a že žádnou pauzu nepotřebujete, ukázalo se, že když si uděláte pravidelné krátké pauzy už ze začátku pracovního dne, budete na jeho konci méně vyčerpaní. Stejně tak je důležité, abyste si nedělali přestávky až ve chvíli, kdy opravdu nemůžete. 

Robert Pozen, autor knihy Extreme Productivity: Boost Your Results, Reduce Your Hoursdoporučuje dělat si zhruba patnáctiminutové pauzy každých 75–90 minut. To je podle něj ideální časová proporce, během které se ještě dokážeme soustředit a zbytečně se nepřepínáme.

Jděte mimo kancelář

I krátká, třeba desetiminutová, procházka kolem vaší kanceláře vám dá daleko více, než když budete během pauzy sedět na svém pracovním místě. Behaviorální psycholožka Marily Oppezzo v několika experimentech dokázala, že jsme kreativnější a schopnější generovat nové nápady, pokud při tom chodíme.

Neříkáme, že všechny pauzy musíte nutně trávit venku, ale alespoň jednou denně byste nos vystrčit mohli.