Bill Gates o ní prohlásil, že jde o jednu z nejdůležitějších knih, které kdy četl, a že se jedná o nepostradatelný návod, jak jasně přemýšlet o světě. Má jednoduchý, ale výstižný název: Faktomluva.

Podle jejího autora Hanse Roslinga dostávají lidé na jednoduché otázky neustále špatné odpovědi. Může se jednat například o to, zda ubývá extrémní chudoby, jaká je na Zemi průměrná délka života nebo jak násilný je náš svět.

Špatné odpovědi vám pohled na svět zkreslují – a Rosling mapuje deset instinktů, kterými se necháme při přijímání nesprávných odpovědí ovlivňovat.

Faktomluva především znamená všimnout si. Základní myšlenka knihy říká, že naši pozornost upoutalo něco děsivého, ale to ještě neznamená, že daná věc opravdu znamená vysoké riziko. Náš přirozený strach z čehokoli nás systematicky vede k tomu, že rizika nadhodnocujeme.

Využijte těchto nástrojů a vnímejte svět skutečně takový, jaký je – nezkreslený a na základě faktů.

Riziko: nebezpečí x míra vystavení

Riziko, které nějaká věc obnáší, nezávisí na tom, jak moc vás ta věc děsí, ale na kombinaci dvou faktorů. Jak nebezpečná je? A jak moc jste jejímu nebezpečí skutečně vystaveni?

Než začnete jednat, uklidněte se

Strach zabíjí myšlení. Když vás ovládá, vidíte svět jinak. Dokud vaše panika nepřejde, snažte se neuchylovat k žádným rozhodnutím.

Nafouknuté proporce

Podle Roslinga máme sklon vidět věci ve špatných proporcích. Je to prý lidská přirozenost. Instinktivně se podíváme na osamocený údaj a chybně si vyložíme jeho význam. Jak s tímto faktem pracovat, abychom svět viděli skutečně takový, jaký je, a ne zkreslený? Nejdůležitější je porovnávat a dělit.

Porovnávejte údaje

Nechcete-li špatně vyhodnotit význam nějaké věci, je potřeba vyhnout se osamoceným údajům a nikdy nevycházet jen z jednoho čísla. Pouze jeden údaj vám neposkytne relevantní informaci, vždy si dohledávejte více zdrojů a provnávejte informace mezi sebou. 

Pravidlo 80/20

Kdykoli budete mít před sebou mnoho informací najednou a budete se potřebovat rozhodnout, která z nich je nejdůležitější, je podle Hanse Roslinga nejlepší použít jednoduchý nástroj – využít známé pravidlo 80/20.

Nejprve je potřeba soustředit se na to, co tvoří 80 procent celku, ať už jde o finance, nebo třeba o lidi. Než se začnete věnovat malým položkám, je podle autora dobré položit si tyto otázky: Kde je těch 80 procent? Proč jsou právě tyto položky tak velké? Co z toho plyne?

Uvidíte, že svět se vám náhle vyloupne ve zcela nových – a pravdivějších – barvách.