„To díky otci jsem si uvědomila, že můj hlas může mít moc,“ tvrdí jednadvacetiletá Malála Júsufzajová, bojovnice za práva žen a dívek na vzdělání z Pákistánu, v předmluvě nové knihy svého otce Ziaudinna Júsufzaje Let Her Fly (Nechte ji létat).

Před pěti lety se stala nejmladší laureátkou Nobelovy ceny za mír a nadále pokračuje ve své misi, která má za cíl poskytnout vzdělání všem, bez rozdílu pohlaví. Je to podle ní jediný způsob, jak bojovat proti radikalismu, a to nejen v jejím regionu.

Jaké lekce jí dal její otec a co je podle něj při výchově nejdůležitější? 

„Abyste se stali odvážnými lídry, kteří mění svět kolem sebe, musíte především umět komunikovat. A učení se těmto dovednostem začíná doma,“ tvrdí Malálin otec. I proto svou dceru v rámci rodinné tradice podporoval v mluvení na veřejnosti.

„Snažil jsem se, aby se Malála vždy cítila jako ten nejmoudřejší člověk na planetě,“ píše v knize. „Kdykoliv dostala dobrou známku, nešetřil jsem chválou. Stejně jako když tvrdě pracovala na školním projektu nebo když přišla se zajímavou myšlenkou.“

„Když nedáte dítěti pocit, že může dokázat cokoliv, cestu na vrchol mu ztížíte, protože si nebude věřit,“ tvrdí Ziauddin.

Malála vyrostla ve společnosti, kde není zvykem, aby dívky chodily do školy. Její otec se ale rozhodl jít proti proudu a zvyk, kdy se dívky místo vzdělávání připravují spíše na sňatek, změnit. „Místo toho, abych ji dopředu odepsal a zachoval se podle převládajících předsudků, jsem věřil, že změní svět a bude zářit.“

Dnes je Malála i její otec v čele neziskového Malala Fundu, který působí v několika zemích světa, kde pomáhá dívkám dosáhnout na potřebné vzdělání.

„Pokud chcete, aby se vaše děti nebály, věřte jim a podporujte je v mluvení na veřejnosti. Vybudují si sebevědomí a jednou třeba změní svět,“ uzavírá otec jedné z nejvlivnějších žen světa.