Rodiče školáků mohou nad těmito nechtěnými prázdninami lomit rukama, nebo se také pokusit využít vynucené volno jako čas, který děti stráví produktivně. Ano, bude to možná trochu fuška. Nebo rodinný čas, ke kterému se budete jednou ve vzpomínkách třeba se smíchem vracet.

Zrušená výuka se týká žáků základních, středních i vysokých škol. Někteří z nich nabízejí, že mladší děti pohlídají, některé školy slibují online testy a kontroly domácích úkolů. Zatím je vše ale nejasné, kromě toho, že od středy 11. března máte dítko školou povinné doma. A nudí se. Co s tím?

Chytré aplikace

Nemusíte se bát, že ratolest stráví karanténu zapletená do sítě a vy nebudete mít kontrolu nad jejím chováním. Stáhněte jí na tablet nebo mobil chytré aplikace, které doporučuje i Mensa České republiky.

Mladší školní věk ocení Busy Water. Zde se propojují trubky různých tvarů pomocí fyzikálních zákonů tak, aby se rybička mohla vrátit zpět do akvária.

Zábavná interaktivní cvičení nabízí i aplikace Khanova škola, kterou založil absolvent MIT a Harvardu Salman Khan. Od minulého měsíce existuje i její česká verze, kde najdete řadu interaktivních cvičení, vysvětlujících videí a zábavy, která má vést ke vzdělání.

Nesnáší váš syn či dcera matematiku? Koronavirové prázdniny jsou ideální příležitostí, jak tuhle vědu proměnit v zábavnou hru. Aplikace Matemág pro mladší školní věk je postavena na principech matematické zákonitosti, ale zároveň vtáhne děti (i dospělé) do poutavého příběhu.

Znají už vaše děti Hravouku? Pokud ne, máte ideální příležitost, jak to změnit. Česká didaktická hra slibuje objevování přírody, jejích zákonů a hlavních druhů rostlin a živočichů.

Streamovací služby

Dospělí po celém světě si na sociálních sítích na koronavirové karanténě pochvalují máloco, ale možnost sledovat seriály na nejrůznějších platformách patří k několika málo výhodám. Proč by ji nemohly čerpat i děti?

Na HBO mohou zhlédnout filmové klasiky jako Lvího krále, Knihu džunglí, Aladina i Letopisy Narnie. Večer si můžete udělat společné rodinné promítání a sledovat třeba Lego příběh, Kung Fu Pandu nebo Hooka.

Netflix nezůstává pozadu: dětskou fantazii pomůže rozvíjet japonská legenda Princezna Mononoke, Můj soused Totoro či Malý princ. Dokonce je zde feministicky laděný animovaný film Sitara o malé Pákistánce Pari, která se ve své zemi v 70. letech minulého století rozhodne stát pilotkou.

Na českém Aerovodu můžete dětem pustit třeba pásmo Hurá na pohádky (přehrát film stojí 60 korun a ani nepotřebujete členství), Lichožrouty, Čertí brko nebo Oscarem ověnčený animovaný film Cesta do fantazie.

Tvůrčí aktivity

Filmy či aplikace nevydrží naše ratolesti sledovat věčně a pak bude potřeba vymyslet zábavu v offline světě. Starší školáky může upoutat set na krasopsaní od Krasopisky, ve kterém se naučí základy moderní kaligrafie, mladší školní věk by zase mohlo zaujmout vyšívání nebo set Vyrob si svého plyšáka, který nabízí internetový obchod Agátin svět.

Sofistikovanou hrou pro mladší i větší je Djeco Magic alias sada 20 kouzelnických triků. Od věštění přes karetní triky po hádání, které zvíře si diváci vybrali.

Rodičovské vtípky

Možná jste viděli internetový mem, který vypadal jako vzkaz od rodičů. Ten říkal, že nové heslo na wi-fi je barva šatů Anny Kareniny, ve kterých se poprvé setkala na plese s Vronským. Můžete převést žertík do skutečnosti a zabavit své potomky čtením povinné literatury i knih, které by si podle vás měli konečně přečíst.

Další variantou je vytvořit hru na pořad o vaření Prostřeno. Každý den vymýšlí menu, vaří a pak produkuje zábavu jiný člen rodiny. Menší pomáhají, větší plnohodnotně soutěží. Důležitá rada: jako motivaci musíte stanovit hlavní cenu hned na začátku.

Zdar a sílu všem rodičům dětí v karanténě!