skip to main content
Forbes Insider

Jak zabránit hádkám mezi jednotlivými odděleními ve firmě?

2 minuty čtení

„Ve firmě se nám vyskytl takový nešvar – mezi odděleními probíhají nesmyslné spory. Lidé se hádají a házejí vinu jeden na druhého. Co by mohlo pomoci dát situaci do pořádku?“

Právě jste dočetli jeden z dotazů, které najdete na našem novém miniwebu Forbes Insider.  Ten jsme vymysleli pro podnikatele a jejich podnikání, takže když si s něčím nevíte rady, stačí položit otázku a my zajistíme odpověď od ostřílených představitelů českého byznysu.

Na tuto odpověděl muž číslo dvě v největším českém e-shopu Alza.cz


Tomáš Havryluk, místopředseda představenstva Alzy

Zmíněné žabomyší války mohou být příkladem absence rotací.

Být vámi, zkusím maximalizovat přesahy jednotlivých zaměstnanců. Tím nemyslím týdenní exkurzi do druhého oddělení, ale plnohodnotné zapojení třeba na šest měsíců. Minulý půlrok u nás v Alze běželo 20 rotací typu z „marketingu jdu na sales“. Nemůžu si to vynachválit.

Díky rotaci totiž získáte „univerzála“ a ten je cenný. Vždy milionkrát rychleji vymyslím řešení, když se moje pravá hemisféra bude hádat s levou, než když se Pepa bude hádat s Frantou.

Lidé se často snaží svůj výkon nahnat rychlostí, ale málo zvětšují kapacitu svého mozku, objem znalostí a dovedností. Přesně to může podle mě pomoci vyřešit váš problém.

Další cestou, která vyjma hádek řeší i výkonnost, jsou společné cíle. I když lidé pracují v různých odděleních, mají mít nějaký společný cíl. V našem případě to je maximalizace provozního zisku segmentu, na jehož fungování se podílejí.

Je to jako v hokeji – brankář sice řeší chycené střely, útočníci góly a obránci nahrávky, ale nakonec to všichni mají hrát na medaile, neb to jediné se počítá.

Máte s vaší firmou jinou zkušenost? Reagujte na Insideru pod odpovědí. Pálí vás jiný byznysový problém? Klikněte na tlačítko „Položit dotaz“ nebo napište na zdravko.krstanov@forbes.cz. My se na něj podíváme a uděláme vše pro to, abychom vám za pomoci těch nejlepších odpověděli.