Z výzkumů Českého statistického úřadu vyplývá, že studentů i absolventů vysokých škol za posledních 5 let ubylo. Zatímco ještě v roce 2012 bylo více než 93 tisíc diplomovaných, tři roky poté se na univerzity poprvé zapsalo jen 55 tisíc zájemců. Někteří z nich navíc ani nedostudují. A to není konec, pravděpodobně bude hůř.

Co to znamená pro zaměstnavatele? Zkrátka – pokud se nenaučí nalákat a přesvědčit mladé talenty, že pracovat právě pro jejich společnost je super sexy, budou mít nouzi o lidi. Proč? Protože mladí chtějí pracovat pro atraktivní a výjimečné společnosti, což má pro ně stejný význam jako značkové oblečení nebo elektronika. Jméno firmy, pro kterou pracují, vypovídá něco o nich samých.

Takové společnosti se od ostatních liší tím, čemu se říká employer brand. Employer brand je víc než jen značka, je to pověst firmy na trhu práce. To, co o ní lidé říkají. Jak o ní přemýšlejí a jak firmu vnímají. Pocity, které v ostatních vyvolává, informace, které jsou o ní dostupné, a očekávání, která si okolí vytváří po předchozím kontaktu s ní.

Budování employer brandu vytváří příběh firmy, který jí pomáhá získat ty nejlepší hráče do týmu. V ideálním případě se ve firemním employer brandu odráží firemní hodnoty a přínos pro společnost. Pokud tohle zaměstnavatelé dokážou lidem/kandidátům zprostředkovat tím správným způsobem, mají téměř vyhráno. Skvělá značka má totiž ty nejsilnější magnetické účinky. Za skvělou značkou stojí příběh, který vyvolává spoustu emocí.

avast

Kanceláře antivirové společnosti Avast.

Mladí lidé neslyší už tak dobře na zajímavou finanční odměnu a na klasické firemní benefity jako služební mobil či notebook. Hledají víc. Podle výsledků výzkumů Universa chce být až 64 procent z nich hlavně součástí fungujícího a přátelského kolektivu. Často chtějí pracovat v prostředí podporujícím jejich produktivitu a kreativitu. Chtějí, aby jejich nápady a postřehy měly svou hodnotu. Chtějí dělat smysluplnou práci a mít možnost se dál vzdělávat. A pak teprve se zajímají o adekvátní finanční ohodnocení.

Generace Y zjišťuje rychle, že si může vybírat. Uvědomuje si, že její hodnota na trhu práce vzrůstá, a tak si přepečlivě rozmýšlí, kam zašle svůj životopis nebo jakou firmu osloví. Jen stěží ji dnes dokáže zaujmout klasický textový inzerát, kterých je na kariérních portálech nekonečné množství. A všechny jsou si velmi podobné. Nic neříkající. Nedýchne z nich na vás firemní kultura společnosti. A o tu jde mladým talentům v první řadě.

Mladí lidé konzumují obsah hlavně přes nejrůznější multimédia. Videa a fotky frčí. Nejjednodušším – vizuálním – způsobem lidem zprostředkují ten správný dojem. Z míst, z lidí, z jídla, značek, firem. Co se vám vybaví, když se řekne Coca-Cola? Jejich „taste the feeling“ videospoty vyvolávají pocity sounáležitosti a absolutního štěstí? Trh si je této situace vědom a začíná se jí rychle přizpůsobovat. Multimediální obsah se úspěšně využívá i na poli kariérních nabídek. Třeba kariérní showroom Proudly zachycuje pomocí charakteristických videí, fotek a textů firemní kulturu, kterou si díky tomu uchazeč může zažít ještě předtím, než se rozhodne jít na pohovor.

Řešením, jak oslovit talenty, kteří mají chuť změnit svět, je s využitím multimédií odhalit firemní atmosféru a její hodnoty. Obojí pak tou správnou řečí dostat k těm správným posluchačům. Zpestřit a usnadnit jim výběr zaměstnání, jak to jen jde. Snaha oslovit co největší počet lidí není dobrá taktika. Známé přísloví „čím víc, tím líp“ tady nefunguje. Naopak. Je to podobné, jako když si jdete koupit oblek. Vybíráte z několika variant a velikostí. Protože ne každému pasuje všechno. A mít zaměstnance, který nepasuje do vámi nabízeného kabátu, je jako nemít žádného.

proudly_honza-kluson

Jan Klusoň, CEO Proudly

Zaměstnavatelé by se proto neměli bát ukázat, čím se od ostatních liší. I za cenu toho, že jde o vlastnost, kterou lze vnímat částečně jako „nešvar“. Pokud dává zaměstnavatel jasně přednost výsledkům na úkor přátelského pracovního prostředí nebo má mnoho zaměstnanců na to, aby každému z nich dopřál vlastní kancelář, nejde automaticky o nevyhovující podmínky. Jsou lidé, kteří právě takové firemní prostředí vyhledávají. Jen jim dovolit takové místo najít.

Možná, že na takovou nabídku zareaguje o něco míň uchazečů, ale ti, kteří nakonec přijdou na pohovor, už budou dopředu vědět, že chtějí zůstat. A právě takové uchazeče každá společnost potřebuje. Když hrajete šipky, je lepší trefit jednou střed než hodit deset šipek úplně mimo, ne? Jen si prostě musíte dát na čas s mířením. Díky tomu se sníží náklady na recruiting i celková fluktuace zaměstnanců ve firmě.

Employer brand není něco, co se vytváří jen „na oko“. Employer brand se žije. Není to jen image, ale identita. Ukázat uchazečům, jak vypadá konkrétní firemní prostředí může být nakonec tím rozhodujícím faktorem. A proto je třeba být jednotní, když jde o charakteristiku firmy. Nejen navenek, ale i uvnitř společnosti. Jedině tak se sejdou ti správní zaměstnavatelé s těmi nejlepšími talenty. A to je nejlepší možné řešení. Dvojnásobné vítězství.

Autor Jan Klusoň je CEO společnosti Proudly a bude jedním ze spíkrů akce Týden podnikání, jíž jsou Forbes a sesterský magazín Newsweek hlavními mediálními partnery.