Zakladatel firmy Socialbakers a první Čech, který se dostal do globálního talentového žebříčku 30 pod 30, v únorovém rozhovoru pro Forbes prohlásil, že rychlost má v DNA a že i na filmy se dívá zrychleně. „Už se na ně nemůžu koukat normálně, to mě nudí,“ prohlásil Řežáb. V následujícím příspěvku vysvětluje, že tak spoří čas. A také dává návod, jak se „speedwatchingem“ začít.


Pro většinu z nás je čas – respektive jeho nedostatek – vážné téma. Jako zakladatel, CEO a také manžel a rodič vždycky hledám cestu, jak si každý den vyzískat trochu času navíc. Stejně jako většina lidí okolo mne i já chci být co možná nejefektivnější, ať už v práci nebo v soukromém životě. S rodinou se snažím trávit co nejvíc času.

Pokud jde o můj volný čas, rád ho trávím sledováním filmů a televizních seriálů. Dívám se na ale ně trošku jinak než většina lidí – pouštím si je zrychleně. Na YouTube nebo v přehrávačích typu VLC je možnost pustit si video ve větší rychlosti. Když si nastavíte dvojnásobnou, ušetříte polovinu času. A to přece stojí za to, ne?

Asi namítnete, že si film nemůžu užít stejně jako při normální rychlosti přehrávání. A že mu nemůžu vlastně rozumět – dialogům a tedy ani ději. Ale věřte mi, jde to. A výhodou je, že u „rychlodívání“ nepotřebujete trénink a předchozí praxi (jako třeba u rychlotočení). Ukážu vám to na následujících třech klipech, z nichž se každý přehraje jinou rychlostí.

Tip: Přejít z normální rychlosti přehrávání na dvojnásobnou není zase takový problém. Podívejte se na následující videa a uvidíte to sami. Lepší je ale jít kousek po kousku. Já jsem začínal na rychlosti 1,2x a postupně zrychloval.

Tohle je startovací čára: desetivteřinový klip z Game of Thrones v normální rychlosti.

Teď se podívejte na ten samý klip ve dvojnásobné rychlosti.

To bylo příliš rychlé, že? Tak pojďme hezky pomalu: tohle je rychlost 1,2x.

Většina lidí, kterým jsem pustil všechny tři klipy, pak ten poslední považovala za nezrychlený – tedy běžící v původním tempu. Takže jim rychlost 1,2x připadá k nerozeznání od klasického 1x. Ve skutečnosti je ale o 20 procent rychlejší! Takže kdybyste si odedneška pouštěli filmy a seriály v rychlosti 1,2x, ušetříte pětinu svého času a budete ději bez problémů rozumět. Jen připomínám, že většina (zahraniční) televizní produkce je stavěná na formáty mezi 20–45 minutami.

Čím déle se na zrychlené verze díváte, tím snadnější je postoupit na další úroveň. Já jsem se „speedwatchingem“ začal před dvěma lety a dnes bez potíží zvládám dvojnásobnou rychlost. Takže mi dvouhodinový film zabere jen hodinu!

Takže jestli chcete ušetřit výraznou část svého času, tohle je jedna z možností. Vyzkoušejte to na příští řadě vašeho oblíbeného seriálu nebo vzdělávacího videa, které musíte zhlédnout.

Aktualizace: Ještě pár poznámek k tomu, co vlastně dělám: Za prvé – chci ušetřit čas, za druhé rád chodím do kina užívám si tam filmy v normální rychlosti.  Seriály a vzdělávací videa ale sleduji zrychleně jednoduše proto, že a) nikdo nezamýšlel, aby byly tak dlouhé, b) chci je pochopit rychleji. Rozhodně neříkám, že máte všechno sledovat zrychleně – možná sami přijdete na to, že 20procentní zrychlení je něco, na co si dokážete zvyknout – myslím si ale, že to je dobrý způsob, jak ušetřit čas. Ten stejně nikdy neobelstíte.


Velký rozhovor s Janem Řežábem přinesl únorový Forbes. Toto vydání, stejně jako všechna starší čísla si můžete objednat na publisher@forbes.cz.