Zimní oblečení a boty už máte určitě uložené a doma máte uklizeno. Jarní úklid ovšem potřebuje i vaše kariéra. Pokud si hledáte novou práci nebo se chcete v té stávající zlepšit, jaro je pro to skvělá příležitost.

Win Sheffield je kariérní kouč z New Yorku a tohle je jeho 10 tipů, co se sebou po pracovní stránce na jaře udělat.

1. Ujasněte si, kam chcete se svou kariérou směřovat a kde aktuálně jste

První krok je možná ten nejtěžší – zhodnoťte si, jak na tom profesně jste. Mnoho z nás se zasekne u každodenního přívalu práce, až ztratíme přehled o tom, jestli směřujeme správným směrem. Popravdě si odpovězte na otázky: Baví vás vaše práce? Naplňuje vás to, co děláte? Vyděláváte si dost na to, abyste žili životem, jakým chcete, a ještě si ušetřili do budoucna? Plní se vaše pracovní sny?

Pokud ne, začněte jednat. Promluvte si se svým šéfem o tom, jak byste se mohli dál vzdělávat. Přijměte další zodpovědnost, která vás posune dál. Sheffield doporučuje: „Buďte otevření novým možnostem, které vás mohou bavit. Začněte tím, že si ujasníte, co vás zajímá. O čem rádi čtete ve volném čase? Jaké jsou vaše koníčky? Zvažte práci, která by mohla rozvíjet jednu z vašich vášní.“

zena za stolem done

2. Aktualizujte svůj životopis

Druhým krokem je oprášení vašeho životopisu. Jak Sheffield upozorňuje, musíte si uvědomit, že personalisté věnují jednomu životopisu pouze 10 sekund, a musí je tedy zaujmout na první pohled. Lidé, kteří pracují méně než 10 let, by si měli vystačit s životopisem na jednu stránku.

Nahraďte prázdné výrazy jako „silný týmový hráč“ nebo „dobré organizační schopnosti“ za silná slovesa, která demonstrují výsledky. Kdykoli je to možné, používejte ke zdokumentování vašich výkonů čísla. Zahrňte do životopisu klíčová slova vyjadřující vaše dovednosti. Spousta firem totiž využívá k procházení životopisů speciální počítačové programy. Nechte si svůj životopis raději od známého dvakrát zkontrolovat kvůli chybám a překlepům. A vždy buďte upřímní.

3. Aktualizujte svůj profil na LinkedIn

Přidejte si k profilu odkazy na webové stránky, které prokážo vaši práci. Sepište resumé vaší kariéry s největším možným počtem klíčových slov. Zahrňte kolegy kvůli jejich doporučení a zvyšte svou míru propojení tím, že zkontaktujete kolegy z minulých zaměstnání. Spolu s každou pozvánkou pošlete také krátký osobní vzkaz. V sekci „zkušenosti“ uveďte popis veškerých dosavadních zaměstnání.

4. Ukliďte si stůl

Vyhraďte si hodinu na úklid vašeho pracovního stolu. Roztřiďte si vizitky a založte roztahané dokumenty.

stul bordel done

5. Promažte si e-maily

Uložte si důležité e-maily a adresy. Odhlaste se z odebírání nevyžádaných newsletterů. A odpovězte na e-maily, které jste odkládali.

6. Vylepšete si svoji online reputaci

Stejně tak jako na vašem stole je potřeba uklidit i ve vašich online profilech. Máte dvě možnosti: buď si svůj profil na Facebooku nastavte tak, aby případní zaměstnavatelé nemohli vidět vaše příspěvky a fotografie, nebo vypouštějte jen takové informace, které vás budou prezentovat v tom nejlepším světle.

fb ilustrace done

7. Vzdělávejte se

Pokračovat ve vzdělávání je skvělý způsob, jak vyzkoušet jiná povolání bez jakýchkoli přestupů. Kurzy většinou vedou profesionálové a dokážou vám poskytnout dostatečný vhled do nového oboru. Pokud jste spokojení se svou současnou prací, zlepšete ty dovednosti, které z vás udělají cennějšího zaměstnance.

8. Vytvářejte kontakty

Nejlepší doba na vytvoření rozsáhlé sítě kontaktů je, když novou práci aktivně nehledáte. „Když jste zaměstnaní a výděleční, jste v silné pozici a máte šanci poznávat nové lidi, kteří se nebojí toho, že je budete žádat o práci,“ říká Sheffield. Staňte se členem absolventské organizace a alespoň jednou týdně jděte na oběd nebo na kávu se svými kolegy.

9. Zkraťte svůj seznam úkolů

Čistku vyžaduje také váš rozvrh. Pokud jste dobrovolníkem ve třech neziskových organizacích, vyberte si a zůstaňte pouze u té, která je pro vás nejvýznamnější. Zaměřte se pouze na věci, které jsou pro vás opravdu důležité a neubírají vám váš čas. Odpočívejte.

10. Sepište si své úspěchy

Nakonec si sepište krátký, ale obsažný příběh o tom, kdo jste a čeho jste zatím dosáhli. Popřemýšlejte, co se dá říct pozitivního o vaší práci. Pokud ho ještě nemáte, založte si deník pro přehled vašich úspěchů. Pokaždé když se vám něco podaří, poznamenejte si, co jste udělali a proč to bylo důležité. Pokud je to možné, prokažte, jak byl tento úspěch prospěšný pro vaši společnost.

Tento seznam vám může pomoci při jednání o povýšení. Nebo vám naopak může pomoci ujasnit si, co chcete, pokud vás vaše úspěchy již netěší a je čas na něco nového.


Čtěte také:

Znáte skečnouting? Jak si kreslit na papír a být díky tomu lepší v práci

Co byste nikdy neměli psát do motivačního dopisu, když hledáte práci