skip to main content
Světový byznys

Je absurdní, že Tesla ještě žije, říká Musk a chystá se vyrábět pick-up

3 minuty čtení

Dovedete si představit Elona Muska, jak se po kalifornských silnicích spokojeně prohání v pick-upu? V jeho hlavě takový obrázek nepochybně existuje, protože to je právě elektrický pick-up, který podnikatel nyní označil za nejvíce vzrušující produkt, jenž by měl z produktové linky Tesly vyjíždět. Zatím neznámo kdy.

Nejen o úsměvných novinkách a těžkém posledním roce si s Muskem povídala v aktuálním Recode Decode podcastu Kara Swisher. Pokud nemáte zrovna čas si ho poslechnout celý, tohle je výběr těch nejlepších momentů, o kterých byste měli vědět.


Ohledně Twitteru

„Tweetuju to, co ke mně přijde, co mi připadá zábavné… a bez nějakého filtru,“ reagoval Musk na otázku stran 280znakové sociální sítě. Spíš než jako komunikační médium ji vnímá jako způsob, jak proniknout do vědomí společnosti a zůstat v obraze s aktuálním děním.

Dodal také, že zatímco někteří lidé k sebevyjádření používají účes, jemu stačí Twitter. Co na to asi říkají akcionáři…

Tweetuji to, co mi připadá zábavné, říká Musk. 

O tvrdé práci

Musk se také rozpovídal o tom, jak náročné je vybudovat úspěšnou automobilku. „Soupeříte s nesmírně schopnými hráči jako Mercedes, Audi, BMW nebo Lexus. Ti to dělají dlouho a dobře. Pak jsou tu americké automobilky, které si, vyjma Tesly a Fordu, už stihly projít krachem.“

Klíčem je podle něj „mučivé úsilí“ a stohodinové pracovní týdny všech zaměstnanců. Sám Musk je známý tím, že ve fabrice Tesly strávil nejednu noc a často neusne bez prášku na spaní.

„Je absurdní, že Tesla žije. Absurdní, absurdní!“

Nadšení z pick-upu

„Máme nejvíce vzrušující produktovou řadu ze všech společností na světě, minimálně z pohledu zákazníka,“ honosil se hvězdný CEO. Fanoušci se mohou těšit na Model Y, což je středně velké SUV, a na Roadster nové generace, který podle podle Muskových slov bude nejrychlejším sportovním vozem vůbec.

Pak je tu nákladní vůz Tesla Semi a užitkový vůz, z něhož je šéf Tesly nadšený nejvíce – pick-up. „Zatím nemohu mluvit detailně, ale půjde o futuristický, kyberpunkový vehikl ve stylu Blade Runnera… Je to něco, co jsem chtěl udělat už děsně dlouho,“ vysvětlil Musk počátek mise dostat ze silnic benzinové pick-upy.

Saúdské peníze

„Saúdové mě ohledně stažení Tesly z burzy kontaktovali poslední dva roky,“ reagoval Musk zpětně na svůj tweet, který způsobil mnoho povyku. K situaci ohledně nedávné vraždy novináře Chášukdžího uvedl, že by si nyní saúdské peníze „pravděpodobně nevzal“, paušalizovat ale nechtěl.

„V Saúdské Arábii je spousta dobrých lidí, stejně jako Saúdů, kteří žijí v zahraničí. Domnívám se, že nemůžete všechny házet do jednoho pytle.“

O dobývání vesmíru

Misi na Mars by Elon Musk rád uskutečnil, jak avizoval již dříve, v roce 2024. Zdali s lidskou posádkou, nebo bez, v podcastu nepotvrdil. Zato vyjádřil sympatie k plánům Donalda Trumpa vybudovat Space Force, jakousi další sekci armádních složek zaměřenou na vesmír.

Nejsilnější raketa dneška Falcon Heavy

Podpořil také další existenci NASA („Dělají spoustu dobra a myslím, že bychom jim měli zvětšit rozpočet.“) a do kritiky se nepustil ani v případě nakousnutí tématu Blue Origin, vesmírné společnosti Jeffa Bezose.

„Myslím, že [Jeff] má nějaké drobné, které si může tímto směrem dovolit utratit,“ zavtipkoval. Na rozdíl od šéfa Amazonu pak ale prý rozhodně nehodlá koupit noviny, ačkoli se to v dnešní době „zdá být populární“.

P. S. Otevírací party tunelu pod Los Angeles bude 10. prosince.