Kolébka kdysi velmi rozšířeného chatovacího nástroje ICQ. Narodila se tu taky oblíbená a Googlem akvírovaná navigace Waze. Je to místo, kde mají společnosti jako Google, Microsoft, Apple nebo Intel své Reserch&Development oddělení. Dost možná už jste někdy slyšeli, že Izrael je druhé Silicon Valley. Dalibor Pulkert, šéf vývoje ve společnosti Etnetera, v Izraeli strávil nějaký čas a toto jsou jeho zkušenosti.


Bude to těžké, ale zkuste si to představit. Že všichni naši sousedé – Němci, Poláci, Slováci i Rakušané – jsou na nás nabroušení, nemůžou nás vystát a můžou kdykoliv zaútočit. Abychom se nenudili, tak nám do Čech čas od času pošlou nějakou tu raketu a sem tam udělají výpad, trošku si zastřílejí a zase se stáhnou.

Zkuste se vcítit do situace, kdy žijete v Karlových Varech, Českých Budějovicích nebo v Ostravě. Proč zrovna tam? Protože právě tato města jsou kousek od hranic a tím na dostřel raket. A pojďme ještě dál. Zkuste si představit, že někdo z vaší rodiny byl takto zabit. Skrze takovou osobní ztrátu cítíte, že nebezpečí je opravdu aktuální a všudepřítomné. Jak se cítíte? Jaký to má důsledek na vaše přemýšlení?

Čtěte také: Steve Forbes versus Netanjahu: Proč se z Izraele stala supervelmoc

Neustálé vnitřní pnutí? Touhu být vždy připraven uchránit sebe i své blízké? Touhu být napřed? Mít lepší výstroj, výzbroj, výcvik, protiraketové štíty? Nutnost neustále inovovat? Možná odtud pramení podnikavost a inovativnost místních lidé.

Ubránit se je v Izraeli nutnost, proto mají všichni Izraelci povinnost po střední škole jít na tři roky do armády. Ženy na dva. Říká se, že si nevybíráte, do které jednotky půjdete, ale že si armáda vybírá vás, už když jste ve studentských letech. Menšina jde do super výběrových jednotek, někdo k artilerii, někdo k pěchotě, někdo do inteligence a někdo třeba ke kyberjednotkám.

Co léta v armádě udělají s nastavením hodnot a myslí jednotlivce? Hezky to píší v knize Startup Nation: „…v armádě se pohybujete v prostředí, kde musíte umět improvizovat. Musíte přijímat životně důležitá rozhodnutí. Naučíte se disciplíně.“

Když jsem se ptal jedné startupistky ve WeWorku v Tel Avivu, co jí armáda dala, bez dlouhého přemýšlení mi odpověděla: „Byla jsem poručík a zodpovídala jsem za životy svých lidí. Špatné rozhodnutí mohlo znamenat katastrofu. Od té doby jsou pro mě těžká rozhodnutí ohledně byznysu mnohem snazší, protože neohrožují na životě.“

Potom, co dokončí povinnou vojenskou službu, převážná část Izraelců cestuje. Klidně i rok stráví na cestách. Poznávají svět, otevírají si obzory. I díky tomu mají přehled, jsou otevření a přátelští. Když se vrátí, hodně z nich má srovnáno, co chce dělat a proč. Většina pokračuje na vysokou školu, kterou následně dodělává při práci až kolem třicítky.

Čtěte také: Armáda, poušť, peníze. 7 důvodů, proč je z Izraele startupový ráj

Když si to dáme všechno dohromady, je logické, že se nezaměřují na to, jak věci vypadají, ale jestli přinášejí, co mají a jestli fungují nejlépe, jak mohou. Ve výsledku to lze vidět na každém kroku – přístup „good enough“ – stejně jako v Silicon Valley.

Jaký tedy mají Izraelci mindset?

  • Rozhodnost a vytrvalost – převážně díky armádě. Hezky to vystihl jejich bývalý prezident Šimon Peres: „Vrcholem rozvážnosti je se odvážit.“
  • Inovativnost – ochrana proti všudepřítomnému nebezpečí, tudíž nutnost.
  • Orientace na výsledek – majetek pomine, netřeba do něj výrazně investovat. Důležité je, jestli plní účel.
  • Houževnatost a asertivita – touha a motivace se prosadit. Říkají tomu „davka“ a kniha Startup Nation tento přístup popisuje takto: „…v roce 2006 na počátku druhé libanonské války bylo řečeno známému investorovi Warrenu Buffetovi: Rozhodli jsme se ukázat, která strana zvítězila v této válce tím, že zvýšíme objem výroby na rekordní úroveň, zatímco na nás budou padat rakety.“

Pěkný přehled startupů, investorů a coworkingů je na webu Mapped In Israel. Jako každá startupová scéna i ta zdejší se musí živelně potkávat a interagovat. Pořád se něco děje, stejně jako v Silicon Valley je i tady každý den několik eventů. Část osazenstva tvoří i lidé 40 – 55 let obou pohlaví, jako by neztráceli s věkem touhu něco rozjíždět a učit se nové věci.

Třicet procent lidí žijících v Tel Avivu je ve věku 18—35 let, proto máte pocit, že je to město mladých. 9 z 10 lidí pracujících má univerzitní diplom. 28 startupů na jeden čtvereční kilometr města. Ne nadarmo se říká, že když v Tel Avivu hodíte kamenem trefíte startupistu.

Kdybych to měl tedy shrnout, Izrael určitě stojí za návštěvu, nicméně z pohledu startupové scény se bavíme hlavně o Tel Avivu (který je mimochodem celý pokrytý wifi). A startupovou scénu v Tel Avivu je stoprocentně dobré dlouhodobě sledovat.

Je tedy Tel Aviv druhé Silicon Valley? Mimo USA se zdá, že ano. Ačkoliv Berlín mu začíná výrazně šlapat na paty.