skip to main content

Je malé množství alkoholu zdraví opravdu prospěšné?

2 minuty čtení

Je lepší alkohol vůbec nepít, anebo si občasnou skleničkou vína můžeme pomoci? Vědci se na tom v posledních letech nedokázali shodnout. Některé studie tvrdily, že malé množství alkoholu v porovnání s přísnou abstinencí pomáhá redukovat riziko určitých nemocí – prospívá srdci, snižuje možnost propuknutí Alzheimerovy nemoci, prodlužuje život. A někteří vědci dokonce doporučovali lékařům, aby umírněné pití radili svým pacientům, kteří se alkoholu vyhýbají.

Nejnovější studie ale to, že by lidé, kteří si občas skleničku či dvě dají, byli v lepší kondici než abstinenti, zpochybňuje. Ty předchozí totiž údajně pořádně nezkoumaly, proč se její účastníci – abstinenti – alkoholu vzdali.

„Tahle otázka je přitom zcela zásadní,“ říká vedoucí nejnovější studie Tim Stockwell, „protože když nevíte, s jakými lidmi pracujete, jak můžete své výsledky považovat za průkazné?“

Čtěte také: Peníze, přátelé a hodně alkoholu. Proč úspěšní lidé po padesátce tolik pijí?

Stockwell se svým týmem prošel 87 starších studií a zjistil, že do skupiny abstinentů v nich patřili i bývalí alkoholici, což může výsledky výzkumů značně zkreslit.

Příklad? Třeba to, že by tito lidé mohli přestat pít právě kvůli tomu, že měli zdravotní problémy. Tím by se příčina a následek zcela otočily – abstinence by sice na první pohled mohla vypadat jako zdroj problémů, ve skutečnosti byla ale mohla být jejich výsledkem.

Tým narazil pouze na 13 studií, které se o to, proč lidé ze skupiny abstinentů nepijí, zajímaly. A na žádné výhody, které by konzumenti alkoholu nad abstinenty měli, nepřišli.

Reklama

Čtěte také: Játra poničená alkoholem můžete zachránit kávou, tvrdí studie

Stockwellovi lidé také poukázali na to, že ve starších studiích měli lidé, kteří uvedli, že pijí alkohol pouze příležitostně, sice předpoklady k delší době dožití, spojitost s konzumací alkoholu ale byla podle Stockwella neprůkazná.

A to platí i pro vztah umírněného pití a menší výskyt zdravotních problémů – mnohem spíš než alkohol za to podle Stockwella může třeba cvičení nebo zdravější stravování.

Nejde přitom o první studii, která naznačuje, že i malé množství alkoholu je pro naše zdraví mnohem méně prospěšné, než si myslíme. I další výzkumníci už upozornili na to, že jakmile ze studií vynecháte vyléčené alkoholiky, benefity umírněného pití mizí. A stejně tak nedává smysl ani seznam nemocí, které by měl alkohol v malém množství potlačovat, ať už jde o rozvoj hluchoty, zlomeniny kyčlí, obyčejné nachlazení, rakovinu, problémy s početím, demenci, nebo dokonce cirhózu jater. Něco z toho nedává fyziologicky vůbec smysl.

Jestli se těmito studiemi budou řídit i velké zdravotnické organizace a promítnou je do svých doporučení, je otázka. Jako první se v tomto směru už začala angažovat Británie, tamní úředníci odpovědní za veřejné zdraví už snížili doporučené týdenní množství alkoholu pro muže na stejné množství, jaké doporučují ženám – nově jde o 14 jednotek (ekvivalent zhruba sedmi skleniček vína). Podle úředníků není důvod rozlišovat mezi pohlavími, jelikož alkohol škodí oběma stejně. Ještě nedávno měli muži, na rozdíl od žen, povoleno 21 jednotek.

Co si z těchto studií vezmeme, ukáže až čas, možná se ale novou normou stane příležitostné pití a dnešní jednu až dvě skleničky denně vystřídají jedna až dvě skleničky týdně. Stále ale existují vědci, kteří tvrdí, že výzkumy potvrzující výhody alkoholu jsou dostatečně průkazné a na doporučeních ohledně jeho konzumace není třeba nic měnit.

„Lidé obecně věří, že alkohol je pro nás v malé míře prospěšný, protože to slyší ze všech stran,“ uzavírá Stockwell, „existuje ale řada důvodů, proč k tomu být skeptický.“

Reklama
Reklama
Reklama