skip to main content
Jak být lepší

Je pátek odpoledne a vám se nechce pracovat. Co s tím?

2 minuty čtení

Pátek odpoledne, poloprázdná kancelář a vám nezbyla absolutně žádná motivace k práci. Jak využít čas  alespoň trochu produktivně? Máme pro vás několik tipů.

Udělejte si pořádek v počítači

Odhaduje se, že každý týden ztratíme minimálně dvě hodiny hledáním potřebných dokumentů v počítači. To je docela strašidelné, ne? Tak si poslední chvíle v práci vyhraďte na úklid souborů, které jste v tomto týdnu vytvořili. Ukliďte si soubory na ploše a poctivě je roztřiďte do složek. To samé udělejte, pokud pracujete na cloudovém úložišti. Vyčistěte si také složku „stahování/stažené soubory“ a vymažte soubory, které vám zbytečně zabírají místo.

Připravte si e-mailovou schránku na další týden

Označte si důležité maily, které v pondělí vyřídíte prioritně, smažte ty, kterými se vůbec zabývat nebudete, a ty už vyřízené si označte speciální značkou. Až přijdete v pondělí do práce, uvidíte, že ve všem budete mít daleko větší systém.

Ukliďte si stůl

I když některé výzkumy naznačují, že neuklizený stůl otevírá dveře vašemu vnitřnímu kreativci, snažte se i kvůli ostatním udržovat na svém pracovním místě pořádek. Proč? Nepořádek má vliv na naše soustředění, rozhodování, stres, a dokonce i na stravovací návyky. A pátek odpoledne je ideální chvíle, kdy si stůl uklidit.
Pokud nevíte, co vyhodit a co si na stole naopak nechat, podívejte se na naši oblíbenou Marii Kondo.

Reklama

Naplánujte si další týden

Nemusíte si nutně sestavit to-do list na každý den následujícího týdne, sepište si ale, co vás všechno během něj čeká. Od schůzek, důležitých deadlinů až po dílčí úkoly, na kterých byste měli pracovat. Uvidíte, že až přijdete v pondělí do práce a budete vědět, do čeho se zabrat, půjde vám to od ruky rychleji. Nehledě na to, že budete mít klidnější víkend.

Vzpomeňte si na to, co se vám povedlo

Chcete se v pondělí do práce těšit? Tak si v pátek zapište, co jste všechno tento týden zvládli. Může jít o maličkosti, jako že jste konečně dotáhli do konce nepříjemnou e-mailovou konverzaci nebo že jste s kolegou dostali dobrý nápad. Jedná se vlastně o takové mentální cvičení, během kterého reflektujete to, čeho jste dosáhli, což někdy v záplavě rutinní práce není ani vidět.

Co děláte v pátek odpoledne v práci vy? Napište nám na jakbytlepsi@forbes.cz nebo se o to s námi podělte v naší facebookové skupině.

Reklama
Reklama
Reklama