Nejbohatší muž světa podle Forbesu, dobyvatel vesmíru, filantrop. Zakladatel Amazonu, Blue Origin, majitel deníku Washington Post. Vizionář, který změnil způsob, jakým celý svět nakupuje. To všechno o Jeffu Bezosovi, novém králi žebříčku dolarových miliardářů, možná víte. Co si ale americký byznysmen myslí o práci, work-life balance nebo o výchově dětí?

Vybrali jsme to nejdůležitější z jeho rozhovoru s mladším bratrem Markem na festivalu Summit, kde na sebe oba sourozenci hodně prozradili.

Jak na něco přijít. Svět je složitý, a pokud chcete být dobří v řešení problémů, musíte se stát minimálně v jedné oblasti odborníkem. „Dávejte si ale pozor – vaše znalosti vás mohou začít omezovat,“ varuje Bezos. Přistupujte proto ke všemu s až dětskou zvědavostí. Koneckonců, vynálezci byli podle Bezose vždy experti s nadšením začátečníka.

Soustřeďte se na jednu věc. Nejbohatší muž světa nemá rád multitasking. „Když večeřím s přáteli nebo s rodinou, nekontroluju při tom telefon. Rád se soustředím právě na to, co dělám. Když si čtu maily, plně se věnuji vyřizování mailů.“ Bezos měl s mícháním úkolů problém prý už v Montessori školce – učitelka ho musela zvednout i se židlí a posunout k jinému stolu, aby si malý Jeff vyzkoušel i jinou aktivitu.

Jděte do toho! Než začal dobrodružství s online knihkupectvím, pracoval Bezos jako softwarový inženýr na Wall Street. To není špatný job, navíc se slušným platem a pěkným bytem na Upper West Side. Proč se rozhodl jít do nejistého podnikání na internetu?


Zobrazit celý žebříček »

„Vzal jsem si pár dní na rozmyšlenou. Nakonec jsem se rozhodl, že nechci v 80 letech litovat, co všechno jsem nezkusil. Pak to bylo jasné. I kdybych zkrachoval, byl bych na sebe v 80 strašně pyšný, že jsem to alespoň zkusil. Štvalo by mě, kdybych to alespoň nezkusil.“

Definují vás jen činy. „Svůj životní příběh si píšeme my sami. To, co nás definuje, jsou naše volby a činy, ne naše nadání. Takže hrdí můžete být jen na svá rozhodnutí,“ říká Bezos. Je jasné, že promluvil chlapík, který si mezi pohodlím a dobrodružstvím vždy vybere to druhé.

O work-life balance. „Rád používám spojení work-life harmonie… Slovo balance, rovnováha, mi striktně evokuje princip něco za něco,“ prozrazuje Bezos. Spíš než počet odpracovaných hodin nebo odškrtnutý den s rodinou si hlídejte, jestli na to máte dostatek energie a nadšení. Jinak se může stát, že budete kolegy nebo své nejbližší vysávat.

Jak vychovávat děti. Jeff a jeho žena MacKenzie nechali své potomky, aby si už od čtyř let hráli s ostrými noži a od sedmi let i s vrtačkami. Přístup manželů Bezosových je jasný: když se zraní, učí se tím. „Moje žena říká, radši budu mít dítě s devíti prsty než ňoumu, který si neumí poradit. To je skvělý přístup k rodičovství i v životě.“

Ostatně duchapřítomnost a důvtip byla Bezosova hlavní kritéria, když si svou životní partnerku vybíral. „Chtěl jsem ženu, která by mě dostala z vězení země třetího světa,“ shrnuje.

Co by dělal, kdyby nebyl pan Amazon? „Dobrá otázka. Byl bych fakt spokojeným programátorem, zajímal bych se o strojové učení nebo AI. Ale můj vysněný job je barman. Dělám skvělé koktejly, rád mluvím s lidmi, jen mi to jde děsně pomalu. Na baru by byl nápis: Buď můžete mít drink rychle, nebo udělaný dobře.“