skip to main content
Byznys

Jihočeští magnáti v číslech. Jak si vede Madeta, EGE, Heluz a Koh-i-noor

1 minuta čtení

Dobře se znají, rádi se na dálku pošťuchují a rozhodně patří k největším zaměstnavatelům v regionu. Řeč je o čtyřech největších jihočeských skupinách vlastněných českými byznysmeny, kteří platí v Českých Budějovicích a okolí za těžké váhy. Loga jejich firem se objevují na dresech sportovních klubů, rádi je navštěvují politici, investují do okolí. Jejich následující pořadí je seřazené podle věku od nejstaršího: Vlastislav Bříza (72) – Koh-i-noor; Milan Teplý (70) – Madeta; Ivo Geršl (68) – EGE; Vladimír Heluz (67) – hlavní postava rodinné cihlárny Heluz.

Související vydání
Druhé podání
Forbes 8/2019

Dohromady vládnou firmám se souhrnnými tržbami přes 14 miliard korun, ziskovostí EBITDA kolem 1,3 miliardy a zaměstnávají téměř pět tisíc lidí. Vyplývá to z konsolidovaných výročních zpráv, které jejich skupiny v poslední době zveřejnily.

Nejziskovější je Koh-i-noor holding rodiny Břízových, který je kromě slavných tužek činný také v autoprůmyslu, hoteliérství a ve zdravotnictví. O detailních výsledcích holdingu, v němž kromě patriarchy Vlastislava Břízy působí také jeho dva synové David a Vlastislav, jsme psali zde. Loni Koh-i-noor vydělal zhruba 580 milionů korun, měřeno provozní ziskovostí EBITDA. Dynamika růstu ale postupně zpomaluje a dá se očekávat, že letos do výsledků holdingu promluví zpomalující obor automotive.

Největší tržby loni zaznamenala naproti tomu Madeta, a to 5,5 miliardy korun. Výrazně dolů šla ale největší české mlékárně ziskovost, v níž se zásadně odrážejí nákupní ceny mléka od zemědělců a následné vyjednávání o cenách mléka, másla, nivy a dalších výrobků s obchodními řetězci. To první má primárně na starosti hlavní postava Madety a její majitel Milan Teplý, obchod a marketing má pod sebou zase jeho syn Jan. Letos se firmě zkomplikoval přístup k základní surovině tím, že část jihočeských zemědělců dala přednost vývozu mléka za hranice.

Reklama

Čtveřici významných jihočeských firem doplňuje holding EGE, jehož základem je výroba pro energetiku (zapouzdřené vodiče, zhášecí tlumivky), a cihelna Heluz z Dolního Bukovska. Nejviditelnější postavou a spolumajitelem EGE je Ivo Geršl, který se loni stejně jako další šéfové nejen jihočeských fabrik pral především s nedostatkem zaměstnanců, za cihelnou stojí Vladimír Heluz spolu se svými syny. Obě skupiny mají obrat kolem dvou miliard korun a zhruba desetiprocentní ziskovost. Ta loni výrazně vzrostla díky boomu stavebnictví především cihelně Heluz. Vladimír Heluz, který se důsledně vyhýbá publicitě, ji koupil v roce 1992 od státu za 38 milionů korun. Před rokem 1950 patřila rodině jeho manželky.

Koh-i-noor20182017
Tržby (mld. Kč)4,434,4
EBITDA (mil. Kč)582558
Madeta 20182017
Tržby (mld. Kč)5,575,38
EBITDA (mil. Kč)324463
EGE Holding 20182017
Tržby (mld. Kč) 2,041,99
EBITDA (mil. Kč) 198147
HELUZ 20182017
Tržby (mld. Kč) 2,041,81
EBITDA (mil. Kč) 241126

zdroj: výroční zprávy

Reklama
Reklama
Reklama