Pokud jste se někdy zajímali o design produktů společnosti Apple, bezpochyby jste narazili na jméno Jony Ive. Brit, který pomáhal Stevu Jobsovi se záchranou Applu koncem 90. let. Jejich společná práce přinesla iPod, iMac či ikonický iPhone.

Ačkoli jste ho téměř neměli možnost vidět na pódiu, když docházelo k představení nových produktů, jeho hlas velmi často doplňoval reklamní spoty vysvětlující designové vychytávky nových Apple produktů.

Jeho odchod se dá víceméně přirovnat k odchodu Steva Jobse. S ním odchází poslední pouto s dobou, kdy počítač přestal být vnímán jako šedivá věc s hučícím větrákem, kdy ergonomie a design dostaly přednost před technickými specifikacemi.

Jak uvádí sám Ive, po více než 30 letech je unavený a věří, že svůj talent bude schopen uplatnit i mimo Apple. Ačkoli Ive bude i nadále skrze svou novou společnost s Applem spolupracovat a jeho otisk ještě pár let v nových produktech uvidíme, je zcela zřejmé, že Apple čeká nová éra.

Jony Ive (vlevo) a CEO Applu Tim Cook

Jsou lidé, kteří se jí obávají, a jsou lidé, kteří věří v novou krev a nové originální přístupy. Nutno podotknout, že Iveův odchod není pro firmu bleskem z čistého nebe. Je to bezpochyby krok roky plánovaný a tým designérů již nějakou dobu pracoval „volněji“ vzhledem k tomu, že Jony byl zodpovědný za více oblastí (hardware i software) a na starosti měl i Apple Park, nové futuristické sídlo společnosti v Cupertinu.

Jonyho nahrazují Evans Hankey (viceprezident Applu pro průmyslový design) a Alan Dye (viceprezident pro Human Interface Design), kteří reportují Jeffu Williamsovi. Ten se v posledních letech vyšvihl na vrchní příčky společnosti, stojí za prodejním úspěchem iPhonu a od roku 2015 je provozním šéfem Applu.

Mimochodem, na jedné ze zdí budovy v Infinite Loop 4 je citát od Steva Jobse: „Když člověk udělá něco, co dopadne dobře, měl by se pustit do něčeho dalšího, místo aby se opájel úspěchem. Prostě zjistit, co dál.“ Nechme se překvapit, jaké bude další směřování společnosti.

MacBook 12″ je mrtvý

Další velkou změnou je trochu nečekané zamíchání s řadami přenosných počítačů. MacBook 12″– nejtenčí, nejmenší a také nejméně výkonný Apple notebook – končí a Apple jeho výrobu ruší. Otázkou zůstává, zda končí úplně, či zda jméno MacBook bude použito samostatně u jiné varianty přenosného počítače v budoucnu.

Apple tak zjednodušuje nabídku zákazníkům, protože přestal nabízet i MacBook Pro bez Touch Baru (dotykové lišty pod displejem), který byl populární svou cenou, ale zároveň hodně konkuroval MacBooku Air a řada zákazníků řešila dilema, který si koupit. Teď už ho zjevně řešit nemusíme. Nejlevnější MacBook Air začíná na 32 990 korunách a MacBook Pro na 38 990 korunách.

Ovládni AI!
Vydání Forbesu Ovládni AI!

Jako vstupní a levný počítač Apple nabízí své iPady, které se s přechodem na systém iPadOS (zatím beta, finální verze bude k dispozici na podzim) svou funkčností hodně přibližují počítačům Apple a pro běžné uživatele nabízejí zajímavou alternativu.

Pro ty, kdo přesto chtějí klasický notebook, bude dostupný MacBook Air (nyní levnější a s lepším displejem) jako model s dostatečnou výdrží baterie a tenkým designem nebo následně verze Pro, určená především profesionálům v oblasti kódování, fotografie, videa či hudby.

Co nás čeká na podzim?

Září a pravděpodobně říjen budou klíčové pro uvedení nových produktů. Bezpochyby se dočkáme nového iPhonu a bude velmi zajímavé sledovat, zda se Applu podaří něčím překvapit, či zda půjde jen o očekávané zrychlení a vylepšení fotoaparátu (respektive přidání různých objektivů).

Podzim by dál mohl přinést nové iPady a Apple Watch. Operační systémy macOS, iOS i watchOS prezentované v červnu mají co nabídnout po funkční stránce, zatímco v hardwaru se očekávají spíš drobná evoluční vylepšení než zásadní revoluce.

Je v této oblasti něco, co by nás dokázalo ještě překvapit, nebo se pramen překotných inovací už vyčerpal a iPhone se zařadí vedle MacBooku Air a MacBooku Pro, kde poslední roky dostáváme jen drobné změny designu? V první polovině září se dozvíme víc.