skip to main content
Jak být lepší

Jsme v polovině roku. Zhodnoťte, jak si zatím stojíte

1 minuta čtení

Polovina roku 2019 je za námi, což je ideální příležitost k bilancování posledních šesti měsíců.

Jak na to, radí zakladatelka Stress & Resilience Institutu a novinářka Paula Davis-Laack, jejíchž sedm rekapitulačních otázek si můžete položit kdykoli, kdy cítíte, že přišel čas.

Kdy jsem se nejvíc bavil?

Zavzpomínejte na chvíle, kdy jste si užili nejvíce zábavy a kdy vám bylo dobře. Pokud si je nevybavíte jen tak z hlavy, prolistujte fotky v telefonu. Co vám prozradí odpověď na tuto otázku?

Jaké aktivity byste měli zařazovat do svého programu co nejčastěji. Jestli jste si to nejvíc užili na rodinném víkendu, naplánujte další. Když to bylo setkání s kamarády, svolejte ho znovu.

Kdy jsem riskoval a vystoupil z komfortní zóny?

Dali jste výpověď v práci? Sestěhovali se? A jaká měla vaše rozhodnutí důsledky? Pokuste se zhodnotit, které risky stály za to a které naopak ne. Zamyslete se nad tím, co vám každé velké rozhodnutí přineslo a zda změnilo situaci, jak jste původně zamýšleli.

Co mě naplňovalo?

Cítit, že děláte něco, co dává smysl, je pro osobnostní rozvoj naprosto klíčové. Zapřemýšlejte tedy nad tím, co vás poslední půlrok drželo nad vodou. Byla to rodina? Jděte společně na večeři a řekněte jim to. Byli to kolegové v práci? Poděkujte jim. Jestli vám smysl dával třeba sport nebo jiný koníček, platí stejná poučka jako v první otázce – zařazujte si je do programu co nejčastěji.

Reklama

Jak jsem zvládl těžké situace?

Schopnost vypořádat se s těžkými životními situacemi ukazuje, jak moc odolní jste. Jakmile při ohlédnutí zjistíte, že jste si vedli dobře a že jste náročné situace zvládli levou zadní, můžete se přestat stresovat tím, co vás tíží zrovna teď. Spíš si totiž v hlavě připomínáte, co se vám nepovedlo, než co se vám povedlo dobře.

Jak na tom byly mé osobní vztahy?

Dříve nebo později k tomu dospějete – lidé, kterými se obklopujete, jsou klíčem ke spokojenému životu. Proto se ohlédněte a upřímně si řekněte, jak jste se o své blízké starali. Jestli se dostaví výčitky, změňte to. Vytáhněte rodiče na oběd, babičku na kafe, naplánujte si společný víkend s manželkou a dětmi. Věnujte jim čas.

Kdy jsem na sebe byl příliš tvrdý?

Byly v posledních šesti měsících chvíle, kdy jste na sebe tlačili? Co vám to dalo a o co jste naopak v důsledku tohoto přístupu přišli? Zamyslete se nad tím, zda to bylo nutné a jestli stály výsledky za to.

Co jsem se o sobě naučil?

Co jste se za poslední půlrok o sobě dozvěděli? Zklamalo vás na sobě něco nebo jste na něco obzvlášť pyšní? Otevřeně si to přiznejte a pak se rozhodněte, co s tím budete dělat.

Už jste v naší facebookové skupině?

Reklama
Reklama
Reklama