Abigail Johnson, ve Forbes žebříčku nejbohatších lidí na 58. místě, zdědila svou ředitelskou (CEO) pozici ve Fidelity Investments po svém otci a dědečkovi. Šéf Microsoftu Satya Nadella začínal svou kariéru jako IT inženýr a Mark Testoni, ředitel SAP National Security Services, která poskytuje software a služby pro americký bezpečnostní sektor, zase jako školník na střední škole.

Čtěte také: České školství vaše děti na budoucnost nepřipraví. Tyto projekty možná ano

Jak je z výčtu vidět, cesta na vrchol nemá jeden konkrétní směr. LinkedIn si proto vzal na paškál profily 12 tisíc ředitelů firem s více než 50 zaměstnanci z celkem 20 zemí a sestavil žebříček 10 nejčastějších povolání, kterými si tito CEO prošli na začátku své kariéry.

„Jedna věc je jistá, a to že mileniálové usilují o kariérní postup a tahle analýza jim může ukázat, jaké kroky pro dosažení svého cíle podniknout,“ říká ředitelka výzkumu pro LinkedIn Talent Solutions Sarah O’Brienová.

A tady jsou nejčastější první povolání dnešních šéfů podle průzkumu LinkedInu:

  1. poradce
  2. softwarový inženýr
  3. analytik
  4. obchodní manažer
  5. projektový manažer
  6. account manažer
  7. manažer
  8. zakladatel
  9. společník
  10. vývojář

To, že většina dnešních šéfů začala svou kariéru na poradenském postu, je podle Sarah O’Brienové příznačné.

„Řeší složité problémy v různých firmách a pracovních prostředích, což je ideální základ pro to, být dobrým CEO, který řeší různé nesnáze každý den,“ říká a hned k tomu dodává, že profily generálních ředitelů často neobsahovaly jejich stáže a juniorní pozice.

S prvním zaměstnáním také souvisí vzdělání, jaké světoví CEO absolvovali. Oslovení ředitelé nejčastěji docházeli na univerzitu ve Stanfordu.

A pokud jde o studované obory, na první příčce stála počítačová věda, za ní ekonomie, byznys a finance, elektrotechnika, účetnictví, marketing, informatika a technologie a byznys management.