Konopiště, Karlštejn, Velká Amerika… tahle místa nikdy nevyjdou z hlavního hledáčku všech víkendových turistů z Prahy. Jestli se ale chcete vyhnout hlavní trase, do hodiny od hlavního města najdete neokoukaná místa, kam můžete vyrazit sami nebo klidně i s celou rodinou.

Wake & Fun Třeboutice

V Třebouticích u Litoměřic vyrostlo populární místo, kam jezdí surfovat olympijská vítězka Eva Samková i nejbohatší Češi. Místo moře jim k tomu stačí hladina Labe. Tenhle areál se jmenuje Wake & Fun a je to jediné místo v Česku, kde si můžete naráz vyzkoušet všechny vodní sporty od vodních lyží přes wakeboard až po jetsurf, což je surf se zabudovaným motorem, díky kterému se můžete po vodní hladině prohánět rychlostí přes padesát kilometrů za hodinu. A když zavřete oči, budete si připadat jako u moře.

Rezervace divokých koní, zubrů a praturů v Milovicích

https://www.instagram.com/p/CAkBEhbHexj/

Vzhůru do přírody. V bývalém vojenském prostoru Milovice-Mladá je rezervace, kde se pasou divocí koně, zubři a pratuři. A pohled na ně je krásný. Stádo prvních čtrnácti divokých koní přijelo do rezervace na začátku roku 2015 z Velké Británie. Deset měsíců poté poslala nizozemská organizace Tauros Foundation do Milovic šest praturů, pět jalovic a jednoho býčka, aby tu byli vypuštěni do přírody. Hned několik kilometrů vedle je také Chateau Mcely, kde si můžete dát nejen oběd, ale i wellness a masáž. Nezní to jako dokonalý den?

Cabinner Tiny House

Tahle cool moderní maringotka, nebo spíš domek, který se dá klidně zapřáhnout za auto. Jestli v ní ale chcete jen přespat, stojí přímo u Vltavy na malém kousku louky kousíček od hlavního města, kde je ale dokonalý klid. Skvělé místo, když si chcete dát detox od civilizace, zaběhat si kolem řeky a užít si čistý a praktický design interiéru.

Restaurace Zas a Znova

Jméno si majitelé vybrali trefně. Do restaurace Zas a Znova se prostě přesně tak budete rádi vracet. Sídlí kousek jižně za Prahou v obci Sulice-Hlubočinka a otevřela si ji dvě známá jména české gastronomie. Na kuchyni dohlíží přední kuchař Petr Hajný a provoz celého podniku vede zkušený restaurační manažer Karel Šimůnek, jenž měl předtím na starost mimo jiné AvantGarde patřící skupině PPF. Naservírují vám tady výbornou a kvalitní českou kuchyni s moderním spinem.

Voděradské bučiny

Tak. Právě jste si dali skvělý oběd v Zas a Znova a co dál? Jen asi třicet kilometrů od restaurace leží národní přírodní rezervace Voděradské bučiny, jeden z nejrozsáhlejších komplexů bukového lesa ve středních Čechách. Při procházce se můžete zastavit u Jevanského potoka.

Sklárna Rückl, Nižbor

Jestli máte doma broušené skleničky Rückl od Ronyho Plesla, je to skoro povinnost. Tahle rodinná sklárna hned u nádraží je synonymem prvotřídního broušeného křišťálu od roku 1846. V roce 1903 se ji Antonín Rückl rozhodl postavit na zelené louce v Nižboru, kde se na prohlídce seznámíte s tradičními technikami a fázemi výroby skla. V nižborské sklárně vznikají všechny novinky pod rukama talentovaných sklářů a brusičů a kromě Plesla se na výrobě podílejí i designéři Lukáš Novák, Kristýna Venturová a Marine Julié.

Pivovar Kytín

Na čepu tu mají vlastní desítku, polotmavou jedenáctku, světlou dvanáctku, k tomu svrchně kvašený ale nebo kytínské IPA. Do Kytína ale nejezdí jen milovníci piva. Záležet si tu dávají třeba i na kávě (mají vlastní směs) a samozřejmě na nabídce jídel. Pyšní se tím, že nabízejí poctivou českou kuchyni, náhražky tu nemají místo. Celý příběh krásného, tři roky otevřeného rodinného pivovaru si můžete přečíst tady.

Plovárna a restaurace Jureček

Na plavání to už asi letos není, ale to nevadí. U vodní plochy, kde se rád sluníval i Oldřich Nový, si můžete dát piknik, zahrát si volejbal nebo tenis. Do areálu navíc můžete z centra Prahy pohodlně dojet i na kole.

Středověký Mělník, město vína a historie

Středověké město sotva půl hodiny od Prahy nabízí o babím létě povyražení pro děti i dospělé. Byla by škoda ho opomenout. Dnešní sídlo starého šlechtického rodu knížat z Lobkowicz během celého podzimu nabízí nejen pravidelné prohlídky zámeckých interiérů, zámecké vinotéky a zdejšího chrámu sv. Petra a Pavla, ale i celou řadu doprovodných akcí, tradičních sezonních trhů a vinobraní.

Pohlédnete-li do krajiny z místní vyhlídky na zámecké terase, z vinic sv. Ludmily, jež se právě tady v Mělníce v 9. století narodila, uvidíte nejen velkolepý soutok Vltavy a Labe, ale dohlédnete až k Řípu. A pod košatými stromy, obklopeni podzimní barevností, si třeba i vychutnáte svou sklenku místního vína. Mezi místními je vyhlášená vinotéka U Holečků v historickém centru Mělníka. Pro ty, kteří dorazí autem, doporučujeme vinařství Bettina Lobkowicz na jižních a západních březích Labe.

Kocourský viadukt

Jestli chcete vidět opravdový technický unikát, vyrazte se podívat na Žampašský most pod Jílovým. Někdy se mu říká také Kocourský viadukt. Unikátní je hlavně svojí výškou. Jedná se o totiž o nejvyšší kamenný železniční most ve střední Evropě. Pro představu, je jen o jeden metr nižší než Nuselský most v Praze. Celková délka mostu je necelých 110 metrů. Po mostě se samozřejmě můžete projet i vlakem, nejvíc fotogenický ale je, když budete stát pod ním.

Ateliér Zdenky Braunerové

Místo historických cest po hradech a zámcích zavítejte do ateliéru české malířky Zdenky Braunerové. Ta byla na konci 19. století velmi extravagantní postavou, nejenže měla spoustu slavných milenců, dokonce ráda jezdila na kole (věc pro dámu v té době nepříslušná) a ještě si občas ráda zašla do místní hospody. Její ateliér, který si Braunerová sama navrhla a postavila v letech 1903–1904, je inspirovaný anglickými venkovskými domy a stojí poblíž řeky Vltavy v zahradě bývalého mlýna, který sloužil rodině Braunerových jako letní vila.

Hostinec Fara a jeho bylinková zahrada

Už dávno jsme se naučili, že nejlíp se výlet plánuje kolem dobré restaurace. Tato má navíc přidanou hodnotu – kromě dobrého jídla nabízí i procházku po krásné bylinkové zahrádce. V hostinci můžete i přenocovat a další den vyrazit na prohlídku několika zámků v okolí.

Budečská rotunda

Jestli vás baví historie, zajeďte se podívat na rotundu sv. Petra a Pavla. Ta je s datem postavení kolem roku 895 nejstarší dochovanou architektonickou stavbou u nás, je jí tedy už víc než 1115 let. Mimochodem, legendy praví, že na Budči se učil i samotný sv. Václav.