Před 16 lety dal výpověď ze zaměstnání, zavřel se do sklepa svého domu a vymyslel plán, který ho v sobotu v deset večer vynesl do křesla nejlepšího podnikatele na světě. Velkou roli v něm hrála čočka, cizrna a další luštěniny, které Murad Al-Katib, syn emigrantů z Turecka, začal v Kanadě ve velkém pěstovat.

„Obdiv a poděkování zaslouží především má žena, která tehdy čekala naše dvojčata, byla v šestém měsíci a já se vydal na totálně nejistou dráhu,“ uvedl Murad Al-Katib, co do fyzické konstituce určitě nejtěžší váha letošního ročníku soutěže EY World Entrepreneur Of The Year, když přebíral cenu, která se v Monte Carlu letos udělovala už posedmnácté.

podnikatel1

Bývalý obchodník a finančník, který původně viděl svou budoucnost v auditech, fúzích a akvizicích, se rozhodl, že přesvědčí kanadské farmáře, aby místo obilí a olejnin začali pěstovat luštěniny.

„Jsou podstatně méně náročné, jsou odolnější, nemusí mít tolik vody a v podstatě je pěstujeme na zmrzlé kanadské poušti,“ vysvětloval Murad Al-Katib svůj byznys model, jejž přetavil v loňské tržby ve výši 1,4 miliardy dolarů a 2000 zaměstnanců na pěti kontinentech, které firma AGT Food aktuálně má.

Čtěte také: Australan s polskými kořeny je světovým podnikatelem roku. Jeho figurky Shopkins proslavilo YouTube

Zásadní podle něj bylo vytvořit poptávku, kterou hledá jak na rozvíjejících se trzích Afriky či Asie, kde rozhoduje cena jídla, tak v západní Evropě či USA, kde zase v luštěninách s nejrůznějšími zdravotními certifikáty nachází zalíbení mladá generace „millennials“.

„Vidím to na našich dvojčatech, kterým je dnes 15 let. Chtějí jíst zdravě, chtějí si být jistí, že jde o bio a GMO free produkty, a my takové potraviny nabízíme,“ dodává.

Jeho firma AGT Food teď obhospodařuje přibližně 23 % celosvětového obchodu s čočkou, podstatně změnila podobu kanadského zemědělství a z Murada Al-Katiba se stal respektovaný zemědělský expert. Země javorového listu je dnes největším exportérem čočky na světě.

podnikatel

„Vyrůstal jsem na farmě, nejbližší městečko mělo 200 obyvatel a nikdy by mě nenapadlo, že se stanu světovým podnikatelem,“ smál se bodrý Kanaďan na tiskové konferenci po vyhlášení soutěže. Podle něj bylo klíčové přesvědčit farmáře, že budou z celého nápadu nakonec profitovat, což mu zabralo stovky hodin mítinků a objíždění nejodlehlejších částí země.

„Máme skvělého reprezentanta všech podnikatelů a je to vidět také v jeho umění nadchnout a přesvědčit své okolí,“ uvedl k tomu Bryan Pierce z EY, který se soutěži už několik let detailně věnuje.

Čtěte také: Čtyři sestry ze Španělska a jedno Česko. Chystá se expanze šperků Tous

Podle Al-Katiba je pro úspěch důležitý správně motivovaný tým a také umění „dávat zpět“. Společnosti, regionu, méně úspěšným. Za to byl letos v Norsku oceněn cenou Oslo Business for Peace Award,a to především za svůj přínos udržitelnému zemědělství a také za to, že se podílel na dodávkách dostupných potravin pro miliony syrských uprchlíků.

AGT Food dnes působí nejen v Kanadě a v USA, ale také v Turecku, Austrálii, Číně a v JAR. Dohromady zásobuje čočkou, hráškem a cizrnou více než 120 zemí. O budoucnost Murad Al-Katib starost nemá. Jeho firma v posledních letech každý rok rostla o zhruba 300 milionů dolarů a spotřeba čočky, cizrny a hrášku podle něj roste ve světě meziročně o deset procent. Do roku 2050 očekává nutnost zdvojnásobení současné produkce.