skip to main content
Byznys

Karl, Bříza, Piškanin a spol. Znáte nejzkušenější matadory mezi českými miliardáři?

3 minuty čtení

Narodili se krátce po druhé světové válce. Dnes jim je přes sedmdesát, ale důchodce na odpočinku nečekejte. Nadále mnohdy velmi aktivně řídí a kontrolují velké rodinné firmy a rozsáhlé holdingy. Řeč je o nejzkušenějších českých miliardářích a miliardářkách. V letošním žebříčku nejbohatších Čechů naleznete hned sedm osob, kterým je 70 a více let. Jde zejména o průmyslníky, výrobce všeho možného od skla, tužek, autosoučástek až po jogurty.

Kdo jsou byznysmeni z letošního žebříčku miliardářů s nejnižším číslem u data narození?

Ludvík Karl

věk: 73 let, majetek: 3,5 mld. Kč

Vládce českého křišťálu, skla a libereckého fotbalu, majitele společnosti Preciosa, v byznysu už nějaký čas doplňují jeho dva synové a manželka Lucie. Ti se věnují zejména obchodu a aktivitám firmy v zahraničí. Sám Ludvík Karl se ve firmě objevuje jen zřídka a s médii nekomunikuje vůbec. Jeho podnikání se dělí mezi výrobu skla a křišťálových komponentů, které dostávají různé využití. Preciosa denně zpracuje 40 tun skla, má 16 zahraničních zastoupení a patří mezi nejznámější české značky. Firma má už přes 20 let vlastní nadaci, která za tuto dobu rozdělila téměř 200 milionů korun. Karl patří také mezi fotbalové bosse, jeho jméno je dlouhodobě spjato se Slovanem Liberec. Přední český klub v posledních letech patří k nejziskovějším v lize. 

Ludvík Karl. Foto: Profimedia

Vlastislav Bříza

věk: 73 let, majetek: 4,7 mld. Kč

Létá tryskáčem, řídí Maserati Quattroporte. I to je životní styl vládce holdingu Koh-i-noor, který dnes neznamená jen slavné tužky. Jihočeský patriot dnes společně se dvěma syny kontroluje rozsáhlý holding, který produkuje zdravotnické pomůcky, plasty pro automobilový průmysl, také obchoduje s LPG a patří do něj společnost Kralupol. To vše se stabilní roční ziskovostí (EBITDA) přes půl miliardy korun. Bříza je vystudovaný konstruktér spalovacích motorů, v českobudějovickém Koh-i-nooru pracoval už před rokem 1989. Později společnost řídil ve službách PPF Petra Kellnera. Firmu od nejbohatšího Čecha koupil na začátku tisíciletí. 

Vlastislav Bříza. Foto: Forbes

František Piškanin 

věk: 72 let, majetek: 2,1 mld. Kč

Milovník veteránů a příležitostný zemědělec už také značné pravomoci ve firmě předal svým dvěma synům. Jeho skupina Hopi po Evropě zaměstnává přes čtyři tisíce lidí a její logo dobře znáte nejen z tuzemských dálnic. Firmě patří logistická centra, sklady a navazující nákladní kamionová doprava. Vedle toho mu patří značka jogurtů Hollandia nebo Farma Otročín. František Piškanin se stal v roce 2012 podnikatelem roku.

František Piškanin. Foto: Profimedia

Jaroslava Valová

věk: 72 let, majetek: 3,0 mld. Kč

Reklama

Zakladatelka koupelnářské značky Siko začala s podnikáním v roce 1991. Bylo jí 44 let. Dnes je Siko největší specializovanou sítí prodejen vybavení pro koupelny a kuchyně. Kromě toho se dnes rodinný klan začal věnovat také velkým realitním projektům. Výsledkem je třeba obří bytový dům u stanice metra Luka v Praze určený výhradně pro nájemní bydlení. Dalším velkým soustem má být přestavba někdejšího Domu odborových svazů na pražském Žižkově. Jaroslava Valová před několika lety oficiálně předala řízení firmy svým dětem Vítězslavovi, Tomášovi a Janě, stále v ní však má rozhodující slovo. Firmu vlastní rodina společně.

Jaroslava Valová. Foto: Forbes

Zdeněk Ptáček 

věk: 72 let, majetek: 2,3 mld. Kč

Zdeněk Ptáček je nováčkem letošního žebříčku, nikoli však nováčkem v českém byznysu. Spolu se svými syny Jiřím a Zdeňkem buduje od roku 1992 skupinu zaměřenou na vše, co souvisí s topením, vodou, plynem a v poslední době samozřejmě také s klimatizací. Médiím a veřejné pozornosti se ale pečlivě vyhýbá. Jde o úspěšnou rodinnou firmu, kde pracují i další rodinní příslušníci. Působí také na Slovensku a je sdružená mezi dalšími evropskými rodinnými firmami z oboru.

Jiří Hlavatý

věk: 71 let, majetek: 6,2 mld. Kč

Majitel východočeské textilky Juta patří mezi nejmovitější sedmdesátníky letošního žebříčku (až v prosinci ho předběhne Jiří Šimáně, který oslaví kulaté narozeniny před Vánocemi). Hlavatý v nedávné době proslul jako mírně roztržitý politik – nejdříve jako senátor a pak krátce i jako poslanec za Babišovo hnutí ANO. S politikou ale v roce 2018 skončil. Jeho společnost Juta mírně zpomaluje, ale tradičně dosahuje ziskovosti (EBITDA) lehce nad 800 miliony korun. Skupina vyrábí speciální tkaniny a fólie pro stavebnictví, jako třeba membrány pod střechy či fólie pro stavbu tunelů, a má dnes 14 továren po celém Česku. Jiří Hlavatý jí šéfoval už na sklonku roku 1989 a pak ji v dalších letech koupil od investičních fondů. 

Jiří Hlavatý. Foto: Forbes

Milan Teplý

věk: 70 let, majetek: 3,5 mld. Kč

Jihočeský mlékárenský král má za sebou rozporuplný rok, který se nesl ve znamení růstu obratu, ale i poklesu ziskovosti. Milan Teplý Madetu řídí společně se synem Janem. Madeta každou vteřinu vykoupí 10,5 litru mléka a v posledních letech drží tržby nad pěti miliardami korun. Postupně také probíhá její reorganizace do menšího počtu modernějších závodů. Teplý podle svých slov nechce za každou cenu honit růst tržeb a zisků. Důležité pro něj je hlavně to, aby tu firma byla dalších 50 let. Syn Jan je šéfem obchodu a marketingu firmy, jeho otec se věnuje strategii a jednání se zemědělci. Do rodiny letos přibyl Jan Teplý mladší, prvorozený syn Jana Teplého.

Milan Teplý. Foto: Forbes

Zobrazit celý žebříček »

Reklama
Reklama
Reklama