„Kde na světě se dá nejlevněji pořídit klavír?“ I taková otázka klientů stála za aktuálním průzkumem švýcarské banky Julius Baer, jehož cílem bylo zmapovat trh s luxusem v 28 městech celého světa. Průzkum ukázal, že zdaleka nejdražším místem, co se „dostupnosti“ luxusních věcí či služeb týče, je Hongkong.

Asie je podle průzkumu obecně dražší – z nejdražších pěti měst žebříčku jsou hned čtyři právě odtamtud: vedle Hongkongu se v první pětce umístila Šanghaj, Tokio a Singapur. New York je proti nim outsider, právě díky levným klavírům.

Někomu to může připadat k smíchu, ale pro významné klienty bank jsou takové věci důležité. Bankovní skupina Julius Baer si nechala vypracovat studii, za co utrácejí exkluzivní klienti nejčastěji. „Naše výroční zpráva potvrdila celosvětově rostoucí trend utrácení za luxus,“ říká Rajesh Manwání, šéf oddělení mapování trhů asijsko-pacifické pobočky Julius Baer.

Singapurské Gardens By The Bay East

Vedle uvedených klavírů jsou předmětem zájmu reality, letenky první třídy, luxusní auta, whisky, kabelky, ale třeba i palmáre pro právníky či laserové operace očí.

Nejdražším světadílem je Asie

Hongkong ovládl první příčku žebříčků Julius Baer i přesto, že se loni stal dějištěm intenzivních protivládních protestů. Ceny realit sice loni v Hongkongu klesly, ale ostatní komodity jsou stále stejně drahé.

Hongkong v první trojici doplňují další asijská velkoměsta Šanghaj a Tokio. Z Asie v první desítce najdete ještě Singapur (5. místo) a Tchaj-pej (8. místo). Dominanci kontinentu stvrzuje jedenáctým místem thajský Bangkok.

Pokud by bohatí chtěli v Asii nakoupit luxus co nejlevněji, museli by do indické Bombaje. Ta je v průzkumu zdaleka „nejlevnějším“ městem, co se luxusu týče. V Bombaji můžete sehnat soukromého fitness trenéra za pouhou desetinu toho, na kolik vás průměrně přijde ve všech ostatních městech. Jen ty klavíry jsou tu dražší.

Paříž má nejdražší večeře

Francouzská metropole je domovem haute cuisine a zajít si v ní do prvotřídní restaurace přijde na mnohem víc než kdekoli jinde na světě. To dělá z Paříže dvanácté nejdražší město žebříčku banky Julius Baer.

Co se „dostupnosti“ luxusu týče, ale v Evropě najdeme i dražší města: Londýn (7. místo), Curych (9. místo) a Monako (10. místo). Evropa sice podle průzkumu nabízí, co se luxusu týče, „za hodně peněz hodně muziky“, ale zdaleka nejdražší reality na světě představují vysoké náklady i pro ty nejbohatší.

Nejvyšší jsou v Monaku, kde si dnes za milion dolarů pořídíte podle studie poradenské firmy Knight Frank nanejvýš 16 metrů čtverečních. 

Nejlevnějším městem v Severní Americe je Vancouver

Do žebříčku se dostala jen tři města ze Spojených států: New York (4. místo), Los Angeles (6. místo) a Miami (13. místo). Ve Střední a Jižní Americe je trh s luxusem malý, a ceny jsou tu tudíž nižší. V žebříčku najdeme Mexico City (18. místo) a Rio de Janeiro (16. místo),  kde se vyplatí hlavně hotelová apartmá nebo pořádání svateb.

Nejlepší severoamerickou destinací je však Vancouver, kde vyjde nejvýhodněji pořízení hned 20 luxusních položek ze seznamu banky Julius Baer. Kanadské velkoměsto je v žebříčku na 21. místě a současně je „nejlevnějším“ z celého amerického kontinentu.