Než si na Netflixu pustíte první díl nové dokumentární série Pán tygrů, ujistěte se, že následujících šest hodin nemusíte nikam odbíhat. V sociální izolaci by to neměl být úplně problém, přesto se připravte, že novinku prostě budete muset vidět na jeden zátah.

Podobně jako zbytek světa, kde se Pán tygrů stal fenoménem, o němž tweetují Kim Kardashian i Jared Leto, a hollywoodští herci se už začínají shánět po rolích v hrané adaptaci. Proč takový humbuk?

Minisérie vás vtáhne do neznámého světa amerických chovatelů velkých koček, zejména tygrů. V divočině jich zbývá méně než čtyři tisíce, jen v USA jich ale má žít v zajetí až 10 tisíc a točí se kolem nich prapodivný, špinavý byznys. „Lidé od zvířat jsou šílení. Ale lidé od velkých koček jsou hajzlové, co vám vrazí kudlu do zad,“ zní hned v první epizodě. Co však přijde dál, je šílenější než jakákoli fikce.

Na scénu totiž nastupuje pán tygrů, muž jménem Joe Exotic, jenž v Oklahomě provozuje zoo s více než stovkou tygrů. V jeho personě se prolíná excentrický cirkusák, jižanský country zpěvák a manický mafián, jehož kontroverzní podnikání s velkými kočkami možná není popoháněno jen láskou ke zvířatům.

Přesně to si myslí Carole Baskin, která provozuje rezervaci pro divoké kočky a přála by si, aby se Joeův podnik i soukromý chov šelem v zajetí postavily mimo zákon.

Je to právě konflikt mezi Joem a Carole, jenž celou minisérii pohání a který vygraduje až do vražedného spiknutí, po němž Joe skončí na 22 let za mřížemi. Spor zároveň vybízí k prozkoumání groteskního a nebezpečného světa, který se ve velkolepém podání Netflixu rozprostírá skrze rozhovory s desítkami lidí, archivní záběry či hrané rekonstrukce.

Ty přitom ani nejsou moc potřeba, protože hlavní aktéři jsou maximálně podmaniví. Ostatně kolem nich vznikl kult osobnosti.

Joe Exotic se sám popisuje jako „teplý vidlák s dekou“, jeho kouzlu však propadlo množství podřízených. Pracují pro něj lidé bez zubů, rukou či nohou, kterým dal šanci na nový začátek. Vyžaduje od nich ale naprostou loajalitu.

V recenzích ho přirovnávají k Trumpovi, ostatně Joe v jedné z epizod usiluje i o politickou kariéru. Žije také v polyamorním vztahu se dvěma muži, s nimiž si uspořádá svatbu.

Carole Baskin se zase v hávu vysloužilé hippie s miliony po manželovi prezentuje jako hlas rozumu, který chce pro zvířata to nejlepší, přesto to nevypadá, že by se v jejích klecích měla zvířata výrazně lépe než u Joea. Navíc má možná temné tajemství, které rozpracovává třetí epizoda. Ta opatrně naznačuje, že těch vražedných spiknutí bude možná víc. Pořád vám to nestačí?

V minisérii vystupuje i chovatel jménem Doc Antle, po jehož úspěchu a velké zoo Joe pošilhává. I Doc Antle má „harém“ několika manželek, vyžaduje od nich poslušnost a stylizuje se do jejich sexuálního gurua. A aby těch postaviček nebylo málo, v posledních epizodách nastupuje na scénu mafián Jeff Lowe, který tygry používá jako návnadu na sexuální partnerky.

Joe Exotic provozuje v Oklahomě zoo s více než stovkou tygrů. | Foto Netflix

Postupně se ukazuje, že Joe i Doc Antle vydělávají hlavně na roztomilých mláďatech, kterým je mezi čtyřmi a šestnácti týdny. Tehdy jsou nejroztomilejší a lze na nich vydělat až 100 tisíc dolarů, protože se s nimi návštěvníci parků rádi fotí a mazlí. Ve dvanáctém týdnu už ale mohou ukousnout prst. Nejen Carole proto tvrdí, že Joeův park je množírnou mláďat.

Boj mezi Joem a Carole provázejí hadi ve schránkách, žhářské útoky, drogy i sebevraždy, zejména Joe je potom Carole už zcela posedlý a přesvědčený o tom, že mu tygry ukradne. Jedna z recenzí mluví o „Hře o trůny ve světě exotických zvířat“ a všechny zvraty se rozhodně nesluší prozrazovat. Pokud jste se pozastavili u toho ukousnutého prstu, tak vězte, že… toho bude víc.

Tvůrci se naštěstí neomezují jen na líné opájení se panoptikem švihlých, nedůvěryhodných křupanů, kteří chtějí mít hlavně peníze a pozornost. Z rednecků si neutahují, spíše jejich půtky fascinovaně pozorují.

Pokud vznikne celovečerní verze, měl by ji točit Steven Soderbergh, jehož Loganovým parťákům se kriminální machinace tygřích šíbrů nejvíce přibližují.

Zvířata je vlastně zase tolik nezajímají, i když se dušují, že jim jde o jejich blaho a že šíří osvětu. Joe, Carole i ostatní spíše hrají role, strašně rádi se poslouchají a do toho se hádají, kdo komu vymývá mozky. Šelmy v klecích, mimo ně i na sociálních sítích jsou vlastně jen statusovými symboly, podobně jako zbraně. A rukojmími lidí, kteří v minisérii chtějí být slavní a bohatí.

Joe už se ostatně z vězení dal slyšet, že je nově nabytou popularitou nadšen, Carole naopak Netflix napadla, že její příběh překroutil. Několik epizod Pána tygrů místy opakuje řečené a množství dějových kliček i mluvících hlav může být chvílemi únavné, přesto se zrodil nový hit.

Netflix tak otevřel spíše lidský než zvířecí bestiář, od něhož se lze jen těžko odtrhnout. A to jsme si mysleli, že po reality show Láska je slepá už nic brutálnějšího nepřijde.