Do osmi kategorií rozdělila letos mezinárodní porota prestižní soutěže World Press Photo snímky profesionálních reportérů z celého světa. Při výběru vítězných snímků se berou v potaz nejen jejich vizuální kvality, ale i hodnota jejich žurnalistické výpovědi. Ceny World Press Photo patří už 63 let k nejvyšším oceněním v branži reportážní fotografie.

Do letošního ročníku přihlásilo své práce 4282 fotoreportérů ze 125 zemí světa, kteří do soutěže zaslali celkem 73 996 snímků. Do užšího výběru mezi nominované na nejvyšší ocenění postoupilo 44 žurnalistů ze 24 zemí světa, a sice z Alžírska, Austrálie, Běloruska, Belgie, Kanady, Dánska, Etiopie, Francie, Německa, Maďarska, Irska, Itálie, Japonska, Litvy, Mexika, Polska, Peru, Ruska, Jižní Afriky, Korejské republiky, Španělska, Turecka, Velké Británie a USA.

V nezávislé porotě soutěže zasedá 17 profesionálních fotoreportérů, kteří nominovali po třech snímcích a po třech fotopříbězích v každé z osmi kategorií, jimiž jsou: současné události, všeobecné zpravodajství, životní prostřední, příroda, dlouhodobé projekty, portréty, sportovní zpravodajství a sporty. Dominantní postavení v letos hodnocených snímcích zaujímají témata hromadných migrací a životního prostředí.

Vítězové letošního ročníku soutěže World Press Photo budou vyhlášeni 16. dubna v Amsterodamu. Vedle prestižního titulu si z ceremoniálu odnesou i šek na 10 tisíc dolarů. Vítězná fota budou tvořit putovní výstavu, která v průběhu roku zavítá celkem do 120 měst v 50 zemích světa. Poprvé budou k vidění 18. dubna v Amsterodanu v kostele De Nieuwe Kerk.

Srážky s policií během protivládních demonstrací, nominace na Press Photo of the Year

Alžírskem cloumají protesty a demonstrace od loňského února; jejich cílem bylo nejprve sesazení prezidenta Abdelazíze Butefliky, který v dubnu skutečně rezignoval. Moc v zemi po něm ale převzal Abdelkader Bensaláh, který je jen figurka dosazená armádou. Protesty pokračovaly a pokračují dodnes, lidé požadují svobodné volby.

Hlas ulice, nominace na Press Photo of the Year

Protivládní demonstrace v Súdánu odstartovaly protesty v Atbaře na východě země v prosinci 2018. Lidé tam tehdy vyšli do ulic kvůli skokovému zdražení chleba (ze dne na den stál trojnásobek). V dubnu 2019 se už demonstrovalo v celé zemi a lidé žádali konec třicetileté vlády diktátora Umara al-Bašíra. Protesty vyústily v převrat a moci v zemi se chopila armáda. Lidé se následně dožadovali demokratických voleb, ale armáda do nich na demonstraci 3. června začala střílet. Na ulicích tehdy zůstalo ležet nespočet mrtvých.

Nepokoje v Hongkongu, nominace na Photo Story of the Year

V Hongkongu vyšli lidé poprvé do ulic koncem loňského března, a to kvůli avizovaným změnám ústavy souvisejícím s plánovaným definitivním předáním správy Číně. Protestní akce nabraly na intenzitě, přičemž klíčovou roli v nich sehráli studenti se svými lidskými řetězy. S rostoucí intenzitou proti nim zasahovala i policie.

Zármutek příbuzných obětí nehody letu ET302, nominace na Photo of the Year

Zkraje března loňského roku havaroval let etiopských aerolinek, a to krátce po startu z letiště v Addis Abebě. Na palubě letounu Boeing MAX bylo 157 lidí, nikdo z nich nepřežil. Vyšetřování zprvu vinilo z havárie piloty, kteří prý nevěnovali pozornost doporučením Boeingu. Později vyšlo najevo, že si na podezřelé chování téhož stroje stěžovali už piloti American Airlines, ale Boeing tehdy na jejich připomínky nereagoval. Po nehodě letu ET302 byly všechny stroje MAX do odvolání postaveny mimo provoz.

Hitlerovy narozeniny / Velikonoce, nominace v kategorii Současné události

Ve Spojených státech se během uplynulé dekády nebývale rozmohly aktivity pravicových extremistů, tvrdí to alespoň zpráva washingtonského Centra pro strategická a mezinárodní studia (CSIS). Nejrůznější frakce krajní pravice mezi sebou čile komunikují přes sociální sítě. A nejen mezi sebou, v pravidelném kontaktu jsou i s extremisty v zahraničí.

Exodus, nominace v kategorii Současné události

Politická i socioekonomická krize svírá Venezuelu nepřetržitě od roku 2016 a jedním z jejích nejmarkantnějších důsledků je masové vystěhovalectví. Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) ze země k říjnu loňského roku odešlo více než 4,5 milionu Venezuelanů, zhruba 1,6 milionu z nich skončilo v sousední Kolumbii.

Tygři odvedle, nominace v kategorii Současné události – příběhy

Jen v USA dnes žije v zajetí 5 až 10 tisíc tygrů, kteří jsou navíc nuceni vystupovat v nejrůznějších show. Ve volné přírodě v Asii jich naproti tomu žije jen nějakých 3900, dalších 1659 jedinců je chovaných v zoo po celém světě. Ve čtyřech amerických státech dnes nepotřebujete k chovu velkých kočkovitých šelem žádné povolení, v dalších deseti můžete pro chov tygrů využít i běžné povolení pro chov domácích mazlíčků.

Boj s požárem, nominace v kategorii Životní prostředí

Požár v Contra Costa County v Kalifornii zničil více než 300 hektarů země. Jen v loňském roce zdevastovaly požáry v Kalifornii zhruba 81 tisíc hektarů země.

Medvědice s mládětem, nominace v kategorii Životní prostředí

Severní ledový oceán odtává nejrychleji na planetě, ohřívá se v průměru dvakrát rychleji než zbytek země. Tenhle fakt bude mít katastrofální dopad na globální klima už jen tím, že povede ke zvýšení hladiny oceánů. O tomhle konci světa toho přesto víme pořád dost málo, především proto, že tam po šest měsíců v roce vládne absolutní tma.

IS a jeho stopa v Sýrii, nominace v kategorii Všeobecné zpravodajství

Začátkem loňského roku se oblast ovládaná samozvaným Islámským státem (IS) smrskla díky invazi mezinárodních vojsk na území o rozloze pouhých čtyř kilometrů čtverečních. Za stahujícími se jednotkami IS se táhly davy civilistů, především žen a dětí převážně zahraničních rekrutů IS.

Genocida indiánů kmene Ixil, nominace v kategorii Dlouhodobý projekt

Během vleklé občanské války v Guatemale (60. léta až rok 1996), přesněji v 80. letech minulého století, se na západě země v Sierra de Los Cuchumatanes odehrávalo drama – tamější kmen indiánů Ixil se stal předmětem systematického vyhlazování. Autor fotek strávil v Guatemale 13 let a pracoval jako dobrovolník v Organizaci pro obnovení historické paměti.

Král Doñany, nominace v kategorii Příroda

Rys iberský, jehož teritoriem je část Španělska a Portugalska, patří k nejohroženějším živočišným druhům na světě. Člověk mu svou činností, hlavně kácením lesů, výrazně ukrajuje z jeho už tak omezeného životního prostoru. Jedním z míst, kde je rys ještě k vidění, je španělský národní park Doñana.

Rosomák, nominace v kategorii Příroda

Rosomáci jsou plaší, samotářští tvorové žijící v severních oblastech Evropy, Asie a Severní Ameriky. Při shánění potravy dokážou za den uběhnout až 25 kilometrů. Loví obvykle menší zvířata, jako jsou zajíci, troufnou si ale i na mnohem většího karibu, pokud je starý nebo zraněný.

Záchrana orangutanů, nominace v kategorii Příroda – příběh

Orangutani sumaterští se kdysi volně pohybovali po celé Sumatře, postupně ale byli ze svých teritorií vytlačováni a dnes na ně narazíte jen na severu ostrova. Patří ke kriticky ohroženým živočišným druhům. Žijí téměř výlučně na stromech, kterých vinou kácení valem ubývá.

Ohrožení luskouni, nominace v kategorii Příroda – příběh

Luskoun krátkoocasý, někdy mylně označovaný za plaza, je savec se šupinatou kůží žijící v Asii a v Africe. Dorůstá velikosti kočky a především v Asii patří k nejohroženějším druhům zvířat. Jeho maso je považováno za pochoutku, a navíc se využívá v medicíně. Podle statistik z roku 2017 patří luskouni k nejčastěji ilegálně pašovaným zvířatům na světě.

Probuzení, nominace v kategorii Photo of the Year a Portéty

Porucha zvaná syndrom rezignace (RS) postihuje děti, které se stávají totálně pasivními, nepohyblivými, neschopnými jíst a pít. Postihl i tuto arménskou dívku poté, co se s rodiči přestěhovala do Švédska. Syndromu se zbavila až po osmi měsících, když s rodinou odešla ze Švédska do Polska.

Černá drag magie – portét drag umělce a aktivisty, nominace v kategorii Portrét

Drag queen je většinou muž, který svým oblečením a chováním karikuje ženu, a to ze zábavních a uměleckých důvodů. Při stylizaci do ženské role přehání některé charakteristiky (jako třeba líčení), aby dosáhl dramatického či satirického efektu. V tomto případě jde o projekt z Afriky, který má upozornit na diskriminaci LGBTQ+ komunity.

Musův boj a hledání jeviště, nominace v kategorii Portrét

Musa byl jako kluk nadějný fotbalista. V 11 letech ale onemocněl osteosarkomem, specifickou formou rakoviny, která napadá dospívající děti a bují v kostech. Lékaři mu museli amputovat jednu nohu pod kolenem. Pohybově nadaný Musa se nevzdal a dal se na tanec.

Povstat z popela, nominace v kategorii Sport – příběhy

Gazelles de Gouandé z vesnice Gouandé na severu afrického Beninu jsou jedním ze 16 fotbalových klubů v zemi, které se rozhodly pomáhat dospívajícím dívkám v boji za lepší vzdělání a rovné podmínky. Projekt, který fotbalisté pomáhají při zápasech zviditelnit, současně bojuje proti běžné praxi vdávat děvčata už v útlém věku.

Útok na hotel DusitD2 v Nairobi, nominace v kategorii Všeobecné zpravodajství

Pět útočníků z islamistického hnutí Šabáb odpálilo loni v lednu bomby na parkovišti před hotelem, následně vzali útokem hotelovou lobby, kde jeden z nich spáchal sebevražedný útok. Z hotelu bylo evakuováno na 700 lidí, tragická bilance útoku byla 21 mrtvých a 28 zraněných.