Americká ubytovací síť Airbnb nabobtnala za 11 let existence do obřích rozměrů. Momentálně nabízí přes šest milionů míst takřka po celém světě. Jenže její popularita přinesla i stinnou stránku. Vadí lidem, v jejichž sousedství se byty pronajímají, stěžují si na ni radnice, kritici v ní vidí jednu z příčin vysokých nájmů a složitě s ní bojují i daňové úřady.

Deziluzí z Airbnb si prošel i španělský urbanista Sito Veracruz. Zprvu věřil, že by model sdíleného ubytování mohl fungovat. „Tušil jsem, že aby to opravdu pomáhalo lokálním komunitám, musely by se zavést i patřičné regulace. A to se nestalo,“ vzpomíná v rozhovoru pro The Next Web.

Tak se do nich pustil sám. Znalostí na to měl dost – studoval práva i urbanistiku, navíc měl dost elánu, aby se rozhodl s nastalou situací něco dělat. A tak v roce 2016 založil v Amsterodamu Fairbnb.

Jeho cíl byl jasný: vytvořit systém, který bere ohled na místní a zároveň stále dovoluje cestovat. Služba si podobně jako její slavnější předloha bere určitou část ze sumy za ubytování (15 procent), ovšem ne jen pro svou potřebu – polovinu z ní věnuje zpátky komunitám. O konkrétním využití se bude rozhodovat společně s místními, své slovo by měl mít i host. Může poslat svoje peníze na stavbu hřiště, údržbu zeleně či třeba na opravu chodníku.

Lidé za Fairbnb věří, že tento model má větší šanci na úspěch, než když z pronájmu bytů těží především firma samotná. Svůj projekt budují už tři roky – Amsterodam je jejich základnou, spojence už však mají i v Boloni, Benátkách či Barceloně.

Momentálně se lze na stránkách zaregistrovat a předběžně se nabídnout jako hostitel, což už učinily stovky lidí. Hlásit se ale mohou i ti, kteří provozují nějaký sociální projekt a chtěli by se ucházet o peníze z Fairbnb.

Můžete přispět na stavbu hřiště, údržbu zeleně či třeba na opravu chodníku.

Klíčová je pro projekt transparentnost, díky níž se chce vyhnout obvinění z nedodržování zákonů, jako se to děje Airbnb. Jeden hostitel bude moci pronajímat jen jednu nemovitost, navíc projde důkladným schválením, aby se zjistilo, zda má vše připravené k legálnímu nabízení pronájmu.

K ostrému spuštění by mělo dojít zanedlouho. Současná nálada ve společnosti, kde stále sílí poptávka po udržitelných alternativách, budoucnosti Fairbnb nahrává.

„Když jsme s projektem před třemi lety začínali, museli jsme hodně vysvětlovat, proč je náš koncept potřeba. Ale s postupem času se názor veřejnosti měnil a museli jsme to obhajovat pořád méně,“ říká Veracruz. „Teď je opravdu důležité mít platformu na sdílení bydlení, která je odpovědná a udržitelná.“

Projekt osmi lidí může být zajímavou alternativou k Airbnb, konkurovat však americkému molochu může jen stěží. Navzdory veškeré kritice jeho výdělky stále rostou, podle webu TechCrunch utržil jen za třetí čtvrtletí roku 2018 miliardu dolarů. Analytici mluví o tom, že by se tržby Airbnb v roce 2021 mohly vyhoupnout až na 8,5 miliardy dolarů.