skip to main content

Kempování se stylem. Do přírody v cool karavanech i stanech

3 minuty čtení

Jaro oficiálně vypuklo, rtuť v teploměru se taky pomalu sune vzhůru, takže je tu konečně čas na oblíbené venkovní aktivity.

Kempování v posledních letech přišli na chuť i Češi, kteří vyrážejí do přírody nejen se stany, ale čím dál častěji i v obytných autech nebo karavanech.

Proto jsme pro vás přichystali výběr stanů a přístřešků na dvou kolech, které vám zaručí dostatečný komfort i obdivné pohledy ostatních táborníků.

Stylové přívěsy

Happier Camper HCI Ultralight

foto: HappierCamper,com

Je elegantní a retro, ale přesto moderní. Vybrat se dá ze sedmi barev, a protože má konstrukci ze sklolaminátu, váží jen 500 kilogramů, takže ho můžete připojit v podstatě za jakýkoli vůz. To vše z něj dělá dokonalé obydlí na dvou kolech, se kterým se můžete vydávat na útěky z města. Můžete do něj vstoupit buď bočními dveřmi, nebo otevřít celou zadní část.

Nespornou výhodou retrokaravanu je jeho modulární uspořádání, díky kterému si jej vlastník může upravit dle vlastních potřeb. Chcete v něm kempovat, tedy vařit a spát, nebo ho raději využijete na převoz kajaku, kol či motorky? Všechno je možné. Cena začíná na 14 tisících dolarech.

Homegrown Timberline

foto: Homegrown.com

Pokud máte rádi přírodní materiály a při kempování chcete s okolím spíš splynout, mohl by vás zajímat přívěs Timberline, který je navíc vyrobený z komponentů šetrných k životnímu prostředí. Na druhou stranu ale musíte počítat s tím, že abyste se s ním někam dostali, budete potřebovat výkonnější SUV. Přívěs je totiž dlouhý šest metrů a váží přes dvě tuny.

V základní verzi cena začíná na 40 tisících dolarech a kromě jiného je dostupný v off-grid verzi, kdy vám potřebnou energii na cestách zajistí solární panely.

Vintage Overland

foto: Vintageoverland.com

Řemeslná výroba a vytříbený design. Tyto charakteristiky asi nejlépe vystihují obytné přívěsy od americké firmy Vintage Overland. Tři bratři už mnoho let tráví dny i noci ve své dílně, kde pečlivě ladí detaily svých malých, ale bytelných karavanů. Ty ocení zejména milovníci offroadů na cestách mimo asfaltové silnice. Vzhledem ke své nízké váze se dají připojit za téměř jakýkoli vůz.

Futurelight

foto: Thenorthface.com
Reklama

Jestli je vám bližší spíš design budoucnosti než osvědčené retro, neměl by vám uniknout koncept, který dalo dohromady BMW ve spolupráci s výrobcem outdoor vybavení North Face. Asi nebudeme daleko od pravdy, když novinku nazveme stanem na dvou kolech. Vozík je totiž vyroben ze speciální látky futurelight, kterou vyvinul North Face. Drží tvar, je nepromokavá, ale zároveň prodyšná.

Podle BMW bylo toto přívěsné vozítko inspirováno konceptem BMW GINA Light Visionary Model. Bohužel to zatím vypadá, že camper Futurelight se na trh vůbec nedostane. North Face každopádně chce svou inovativní látku použít ve svých outdoorových produktech a oblečení.

Stylové stany

Tentsile

foto: Tentsile.co.uk

Rejnok mezi stromy, tak by se dalo díky jeho tvaru přezdívat stanu, ve kterém budete spát jako na obláčku. Stan od britské firmy se totiž napne mezi tři pevné body, v přírodě přirozeně stromy – a pak už jen levitujete nad zemským povrchem.

Za tento stan zaplatíte v přepočtu 15 tisíc korun. Existuje i varianta, kterou můžete použít jak mezi stromy, tak na zemi, a dokonce i na vodní hladině. Její cena se ovšem šplhá k 50 tisícům.

Smithfly

foto: Smithfly.com

Pokud vás představa spánku na hladině okouzlila a chcete využít toho, že 70 procent zemského povrchu tvoří právě voda, jsou tu pro vás specializované „vodní stany“.

Například ten od firmy Smithfly, který připomíná raft, na němž je postavený stan, je uzpůsobený pro spánek dvou až tří osob. Pokud tedy máte volných zhruba 50 tisíc korun, můžete vyrazit ke svému oblíbenému rybníku nebo řece a nechat se ukolébat vlnami.

Single/Double Cacoon

foto: Cacoonusa.com

Stan – nebo spíše závěsná houpačka – s netradičním vzhledem a o průměru téměř dvou metrů nabízí pohodlí až pro dvě dospělé osoby. Relaxační přístřešek můžete využít jak v přírodě, tak po návratu z dovolené doma na zahradě. Je nepromokavý, odolný proti plísním a chrání před UV zářením. V Česku ho seženete zhruba za 10 tisíc korun.

Lotus Belle

foto: Lotusbelle.com

Pokud plánujete výpravu na delší dobu, v přírodě chcete bydlet ve stanu, ale přitom se cítit jako doma, pak oceníte tenhle stylový stan o průměru pět metrů. Je nepromokavý, odolává plísním, nabízí dvě oddělené místnosti a můžete si do něj postavit i nezávislá kamna.

Složený Lotus Belle se vám vejde do kufru osobního auta. K jeho postavení během udávaných zhruba 30 minut to ale bude chtít jednu silnou osobu a pomocníka. V poslední době si u nás můžete Lotus Belle pronajmout třeba na hudebních festivalech.

Reklama
Reklama
Reklama