Zítra přichází onen vytoužený den, který přiblíží život na veřejnosti ke stavu, v jakém byl před pandemií. Svět svůj boj s epidemií ale stále ještě nevyhrál, proto je potřeba přistupovat k rozvolnění opatření s disciplínou a opatrností.

Jak z nové situace vytěžit nejvíc pro své zdraví a podpořit imunitní systém? Přes cílenou práci s psychikou, která v posledních měsících dostávala zabrat a nyní potřebuje podobný restart jako ekonomika.

Sociální kontakt nás vyléčí
V časech, kdy byla čísla nakažených na vzestupu, se neustále hovořilo o tom, jak je důležité zůstávat doma, v izolaci. V karanténě nám nejvíc chyběl kontakt s rodinou a přáteli, což nyní můžeme s jistou opatrností napravit. Člověk se vyvíjel ve smečce, pomocí které mohl přežít, proto je imunita osamoceného izolovaného jedince podle výzkumu vědců z Harvardovy univerzity slabší než těch, kteří žijí v pospolitosti.

Naplánujte si proto komorní oslavu, kde se setkáte s nejbližšími. Úroveň stresových hormonů v krvi klesne, stejně jako se alespoň částečně odplaví pocit chronické úzkosti, kterou jsme zažívali v posledních několika měsících.

Na tělocvik už nemáme omluvenku
Lepší obranyschopnost má samozřejmě ten, kdo provozuje alespoň nějakou fyzickou aktivitu. Pokud jsme se mohli předtím vymlouvat na karanténu, která omezila možnost pohybu, nyní je s tím konec. Můžeme sportovat venku i ve fitness centrech. Cvičení je také nejsnazší způsob, jak ze svého těla dostat stresové hormony. Čím lépe si ve své kůži budete připadat, tím také budete zdravější: podle týmu lékařů z novozélandského Canterbury má sebevědomí na posílení imunity přímý vliv.

Na procházku bez telefonu
Pouto s naším smartphonem se během karantény ještě utužilo, a to už se předtím zdálo, že bližší si už ani být nemůžeme. Nyní potřebujeme skoncovat s návykem sledovat každou novou zprávu a úzkostně očekávat, že feed našich sociálních sítí zaplaví červený pruh s všeříkajícím titulkem „Breaking News“.

Outsider
Vydání Forbesu Outsider

Čím víc negativních zpráv konzumujeme, tím přehlcenější si naše mysl připadá. Nervová soustava se přepne do režimu „útěk, nebo útok“. Čím déle v tomto stavu přetrváváme, tím rychleji se v organismu tvoří zánětlivé procesy. Odvykejte tedy od nutnosti sledovat novinky na telefonu postupně: vypravte se na zdravotní procházku a nechte přístroj na stole.

Ať už jste přežívali karanténu v klidu na gauči s dostatkem jídla a streamovacích služeb, nebo jste byli nuceni čelit dramatickým situacím, byli jste vystaveni různé úrovni stresu, který negativně ovlivňuje zdraví. Teď máte šanci posledních pár náročných týdnů kompenzovat a čelit dalším výzvám v klidnějším a zdravějším rozpoložení.