Luxusní sekačky na trávu za desítky tisíc korun dodává do 15 zemí světa včetně Spojených států a těžko hledá konkurenci. Tomáš Šena přišel poprvé s nápadem na svůj „Rolls-Royce pro trávníky“ v diplomové práci a dnes má jeho firma Swardman 30 zaměstnanců a obrat okolo 20 milionů ročně.

Čtěte také: 59 vteřin dle Ondřeje Krátkého. Přečtěte si knižní bibli spoluzakladatele Liftaga

Za úspěchem první české vřetenové sekačky na benzinový pohon ale stojí také jedna kniha.

Tomáš Šena

„Pochopil jsem, že jen tím, jak mluvíme, můžeme totálně změnit svůj život i život mnoha dalších lidí,“ říká o knize uznávaného amerického odborníka na komunikaci Dalea Carnegieho, která patří i mezi oblíbené kousky Warrena Buffetta.

Co? Dale Carnegie – Jak získávat přátele a působit na lidi.

Proč? „I Tomáš Baťa říkal: ‚Nikdo mi neřekl, že chci-li docíliti dobrých bot, musím znát stejně dobře psychologii jako ševcovinu.‘ A to platí i v mém případě. Umět vycházet s různými lidmi, se silnými osobnostmi, to je klíč k náročným zákazníkům a schopným spolupracovníkům.“

Kdy? „Poprvé jsem ji četl asi v roce 1993, když jsem šel na gymnázium. Dodnes považuji za ohromné štěstí, že jsem na ni narazil tak brzy, od té doby jsem ji četl asi ještě dvakrát.“

Čtěte také: Rolls-Royce na trávníku. Jak Češi dávají zahradám vzhled golfových greenů

Co přesně vás zaujalo? „Pro mě to byla první kniha tohoto druhu v životě, první od amerického autora, první populárně-naučná kniha. Díky ní jsem měl první vhled do psychologie komunikace.

Pochopil jsem, že slovo má mnohem větší sílu než jakákoli zbraň. Před pár lety jsem četl biografii Warrena Buffetta Sněhová koule a byl jsem v šoku, když jsem se v ní dočetl, že Warren Buffett Carnegieho knihu četl také. Dokonce ve stejném věku jako já a i jemu zásadně změnila život.“

Jak? „Nejsem pravidelný čtenář, takže knihy čtu párkrát za měsíc, obvykle na chatě v lese. Ale když už se mi nějaká dostane do ruky a zaujme mě, tak se ji snažím dočíst během pár dnů, aby ve mně zanechala dojem jako celek.

Do knih si lepím malé barevné záložky a označuji si věty a odstavce, které mě zaujaly. Díky nim pak dokážu rychle najít ty nejlepší pasáže, ke kterým se po letech obvykle vracím.“