Jsou knihy, pro které rádi okradete o čas své podnikání, dovolenou, rodinu i přátele. Knihy, které se čtou jedním dechem a svádějí ke hříchu kdekoli, na pláži nebo doma v křesle. A čím déle je čtete, tím více je chcete!

Od roku 2009 jsem napsal přes 250 knižních minirecenzí. Pro Forbes jsem vybral 10 knih, které považuji za mimořádně přínosné pro podnikatele či profesionály. Všechny se čtou jako po másle, ale ne každá je v češtině a snadno k mání. To naplňuje mou představu ideálního knižního hříchu, pro který musí čtenář i něco málo vytrpět. Zde je tedy mé knižní desatero:

I. Zdoláš odpor k výjimečné práci

Spisovatel Steven Pressfield si v roce 2002 odskočil od psaní románů do žánru motivační literatury a stvořil bibli profesionální práce. Ve svém spisku pro kreativní profesionály, který jde zcela proti obvyklým motivačním klišé, situuje tvůrce do role bojovníků proti vnitřnímu Odporu. Tvrdí, že existuje pouze jediný způsob, jak Odpor pokořit — znát jeho nástrahy a obrnit se železnou disciplínou. Pressfieldovo poselství je geniálně jadrné a přímočaré, stejně jako jeho romány o antické Spartě. Kdo má problémy s prokrastinací, tomu zaručeně obrátí život vzhůru nohama. A nebudete-li mít dost, sežeňte si i volné pokračování Turning Pro.

II. Nebudeš se brát moc vážně

Nejvtipnější životopisné dílo, jaké kdy kdo stvořil, pojednává o neuvěřitelných dobrodružstvích fyzika a nobelisty Richarda Feynmana. Jestli mi kdy nějaká kniha pomohla srovnat si priority, aniž by o to byť jen náznakem usilovala, pak je to právě tato. Feynmanův bystrý rozum a vtip je pro mne prototypem, jak rozplétat problémy a záhady světa kolem nás, a ne náhodou se náš syn jmenuje Richard. Přinejmenším se budete u čtení královsky bavit.

III. Zlepšíš se tak, že tě nebudou moci přehlížet

Název této zásadní knihy o kariérní strategii parafrázuje bonmot komika Steva Martina „Buďte tak dobří, že vás nebudou moci ignorovat.“ Trh vůbec nezajímá, jestli vás práce baví. Rozhodující je, jestli ovládáte dobře své řemeslo. Tahle kniha je fackou všem sluníčkovým autorům s jejich radami typu Dělej, co miluješ. Newport tvrdí s neúprosnou akademickou erudicí přesný opak: Nauč se milovat to, co ti jde a o co má trh zájem. Přešlapujete-li na kariérní křižovatce, nebo uvažujete, co po škole, tohle je povinná četba.

IV. Pochopíš, že mít rád lidi je dobré

Tento čtivý úvod do etiky napsal Stefan Einhorn, švédský profesor molekulární onkologie, primář onkologické kliniky a předseda etické rady při Karolinska Institutet. Vysvětluje nejen, proč se vyplatí být hodný, ale třeba i jak řešit složité etické dilema, kdy máte na výběr z několika možností, z nichž každá poškozuje něčí zájmy. Už asi stovku výtisků této knihy jsem rozdal porůznu jako dárky. Hodných lidí totiž není v Česku nikdy dost.

V. Nebudeš vyjednávat jako grázl

Audiokniha o umění vyjednávání od profesora Setha Freemana jde ve stopách letité klasiky Getting to YES. Přidává ovšem i vlastní zjednodušenou metodiku přípravy I FORESAW IT a desítky praktických příkladů složitých jednání od nákupu auta, přes pracovní pohovory, až po nejvyšší diplomacii. Ať už patříte mezi měkké, nebo tvrdé vyjednavače, takhle kniha vás přesvědčí, že to jde dělat mnohem lépe. Dodatek pro měkoně: Už s vámi nebude nikdo orat!

VI. Začneš posilovat svůj mozek

Posilování mozku pohybem je možné, nebo to alespoň tvrdí klinický profesor psychiatrie na Harvardu John Ratey. Popisuje vliv cvičení a intenzivního pohybu na lidské myšlení, kreativitu a mentální stavy tak přesvědčivě, že vám to nedá a začnete se svým nevyužitým potenciálem experimentovat. Perfektní jsou též kapitoly pro lidi, kteří mají problémy se soustředěním a stresem, který už přerůstá do vyhoření. Pokud pracujete hlavou, tohle je kniha pro vás.

VII. Zamiluješ si kapitalismus

Velký dystopický román, který změnil a rozdělil Ameriku, je podle některých průzkumů v USA druhou nejvlivnější knihou po Bibli. Popisuje kolaps světa prožraného socialismem a byrokracií, notně uspíšený stávkou těch, kteří nikdy nestávkují — tedy podnikatelů a hybatelů pokroku obecně. Vysoce kontroverzní román Ayn Rand stojí za přečtení i po bezmála 60 letech, zvlášť když loni poprvé vyšel česky. Osobně jej vnímám podobně jako Orwellův 1984, tedy jako umělecké varování před centralizací kontroly a moci.

VIII. Nenecháš se oškubat tržními dravci

„Michael Lewis je nejlepší vypravěč naší generace,“ říká o autorovi knihy Malcolm Gladwell a kdo jiný by to měl vědět lépe než on? Jako blesk je našlapaný finanční thriller o novodobých dravcích akciových trhů. Až se dočtete, co se dnes za bohorovného nezájmu regulačních orgánů může dít na akciových trzích, možná změníte nejen svou investiční strategii. A jestli vás Lewis nadchne tak jako mne, doporučuji i jeho BoomerangBig Short.

IX. Budeš si užívat na vysoké noze

Je libo šálu z kašmíru, pár bot, košili či oblek na míru? Prvotřídní kaviár, lanýže, havanské doutníky, jídlo v nejlepších hotelech a restauracích? Nebo dokonce vlastní služebnictvo, druhý dům na riviéře, soukromou limuzínu či tryskáč? To vše popisuje Peter Mayle (Rok v Provenci, Dobrý ročník) se svým nezaměnitelným ostrovtipem a nadhledem bonvivána, který ví, o čem píše. Jste-li pravověrnými fanoušky Forbesu, tato povedená sbírka humorných esejů o kratochvílích a rozmarech pro bohaté vám padne jako ulitá.

X. Nikdy se nevzdáš

Nejsilnější životopis, jaký jsem kdy četl — nedostižný svou strukturou, hloubkou i podáním. Historik a rétor par excellence profesor J. Rufus Fears popsal v této audioknize Churchilla tak, jako nikdo před ním ani po něm. Vyvstane před vámi jako živý, s četnými přednostmi i nedostatky, jako úspěšný politik, ale také jako umělec, spisovatel a byznysmen. Churchillův elán a odhodlání rvát se se životem bylo nakažlivé a ze mne po přečtení nevyprchalo doposud.