Významné Češky se nám svěřily, co právě čtou. Při přípravě letošního listopadového čísla Forbesu s žebříčkem 111 nejvlivnějších žen Česka, který je právě na stáncích, jsme je oslovili s jednoduchou otázkou: Která kniha vás v poslední době zaujala a doporučily byste ji i ostatním?

Čtěte také: Velký rok prvních dam českého byznysu. Tyhle příběhy musíte znát

A tady to máte. Knižní tipy od prvních dam českého byznysu, startupů i veřejné sféry. Je tu beletrie, literatura faktu, odborná i zcela odpočinková literatura, životopisy i poezie.

Je to inspirativní výběr, který jistě zaujme i vás.

Lenka Bradáčová, vrchní státní zástupkyně v Praze a nejvlivnější žena Česka podle Forbesu

  • Karel Hvížďala, Jiří Přibáň: Hledání dějin

„Název knihy je více než výstižný. Rozhovor dvou intelektuálů nad klíčovými momenty našich dějin, který vás vtáhne a donutí mnohé ověřovat a přemýšlet, není učebnicí historie, ale poskytl mi prostor a inspiraci pro vlastní úvahy a mé hledání dějin.

Donutil mě znovu otevřít knihy, které jsem četla kdysi dávno či jsem je měla jen uložené v knihovně a čekaly, až na ně někdy přijde řada. Předchozí větu pochopíte po přečtení prvních stran knihy.“

  • Jiří Orten: Elegie

„Jiří Orten a jeho Elegie patří k mé pravidelné četbě. Čtu je znovu a znovu i přesto, že některé znám již nazpaměť. Stále mě ale překvapují něčím novým.“

Dita Přikrylová, zakladatelka, Czechitas

  • Kim Scott: Radikální otevřenost + Mark Manson: The Subtle Art of not giving a F*Matthew Walker: Proč spíme 

„Čtu teď tři knížky najednou a beru si je podle nálady, místa, kde čtu, a času. Radikální otevřenost od Kim Scott je boží. Je pro lidi, co mají jako já problém čelit nepříjemným situacím a druhým neradi říkají věci, které nechtějí slyšet, nebo potřebují pomoct s nastavením systému zpětné vazby ve firmě.

Pak čtu od Marka Mansona The Subtle Art of not giving a F*, což je kniha o tom, že člověk nemá dělat kompromisy mezi svými hodnotami a prioritami. A poslední kniha, Proč spíme od Matta Walkera, je děsně zajímavá populárně-naučná knížka o spánku a věcech za ním.“

Lenka Vejvalková, Literix Group

  • Jeff Gerth, Don Van Natta Jr.: Její cesta

„Nedávno jsem přečetla životopisný portrét Hillary Clinton. Biografie je mimochodem můj oblíbený typ četby.“

Petra Fundová, CEO, Burda International CZ

  • Margaret Atwood: Příběh služebnice

„Kniha, která poprvé vyšla už v 80. letech, je svým námětem totalitní utopií a thrillerem pak způsobem filmového vyprávění. Já doporučuju nejdřív se podívat na seriál, který podle ní vznikl a který najdete v nabídce české HBO. U čtení knihy se vám pak budou automaticky vybavovat šokující filmové scény.

U vzniku seriálu byla sama autorka knihy, seriál má výbornou režii i výběr představitelů a je stejně dobrý jako knižní předloha. Drsné a neotřelé estetické ztvárnění scén podtrhuje děsivou skutečnost, ve které žijí a trpí především ženy. Nemohla jsem ten fiktivní, a přitom potenciálně skutečný příběh dlouho dostat z hlavy.“

  • Clayton M. Christensen, Taddy Hall, Karen Dillon a D. S. Duncan: Competing Against Luck – The Story of Innovation and Customer Choice

„Kolektiv autorů v čele s C. M. Christensenem, profesorem na Harvard Business School, přichází s revoluční myšlenkou. Po letech výzkumů přišli na to, že mantra, že za úspěchem v podnikání stojí znalosti o zákaznících, je chybná.

Stručně řečeno: klíčem k úspěchu je vědět, jaká potřeba vede zákazníky, aby si váš produkt nebo službu koupili. Stojí za přečtení především pro ty, kdo se rádi opájejí genialitou vlastních nápadů a myšlenek a mají tendenci je protlačit na trh stůj co stůj.“

Zuzana Ceralová Petrofová, prezidentka, Petrof

  • Gabriela Koukalová: Jiná

„Chtěla jsem vědět, co se vlastně stalo, že tolik oblíbená Gábina po vydání této knihy rozpůlila lid na své obdivovatele a odpůrce.

Musím říct, že kritika, která knize předcházela, byla skutečně neúměrná jejímu obsahu a zbytečná. Mně se knížka moc líbila, je prostě ze života a bez obalu. Stejně upřímná a emotivní, jako je Gábina, kterou jsem měla tu čest osobně poznat.“

Silke Horáková, majitelka, Albatros

  • Steven Levitsky, Daniel Ziblatt: Jak umírá demokracie

„V poslední době mne hodně inspirovala tato kniha, ve které její autoři přesně analyzují, jak se demokracie mohou (postupně) měnit v autokratické systémy, a to na základě řady historických příkladů, jako byla Itálie a Německo ve 20. a 30. letech minulého století, nebo na příkladech, jako je Venezuela, Turecko a Maďarsko.

Ukazují, že ani volba Donalda Trumpa není náhodou, ale symptomem dlouhodobého procesu eroze demokratických principů a polarizace mezi politickými stranami a v občanské společnosti.

Velmi zajímavé je, když autoři jmenují čtyři faktory, na kterých se dají budoucí autokraté poznat, a hlavně to, jak se dá jejich politickému úspěchu zabránit. Kniha velmi přesvědčivě upozorňuje na to, že liberální demokracie není samozřejmost, ale že je potřeba ji ochraňovat. Zároveň ukazuje, jak efektivně může fungovat, pokud jsou demokratické principy funkční.“

Jiřina Nepalová, majitelka, Renomia

  • Daniel Goleman: Emoční inteligence

„Zaujalo mne jeho tvrzení, že tajná zbraň výjimečných lídrů není v jejich IQ, ale v EQ. Pozor, neznamená to ale, že je emoční inteligence důležitější ve všech činnostech a oblastech života.

Dovednosti EQ jsou tím rozlišujícím momentem, který může pomoci určit, kdo ze skupiny velmi chytrých lidí má největší talent k vedení ostatních.

V knize se dozvíte, proč zrovna tyto schopnosti jsou tím vyšším nadáním, které rozhoduje o tom, jak dobře dokážeme využít své schopnosti, reagovat na životní změny a být prostě v životě spokojenější. Dobrá zpráva závěrem – dle Golemana lze emoční inteligenci cvičit.“