skip to main content
Umění

Kokoschka, Kupka, Medek. České umění láme aukční rekordy

2 minuty čtení

Nedělní zpráva rozčeřila diskusi i mezi lidmi, kteří se o trh s uměním běžně nezajímají. Obraz Pohled na Prahu od Oskara Kokoschky se na aukci společnosti Adolf Loos Apartment and Gallery prodal za 78,5 milionu korun, a pokořil tak všechny české aukční rekordy.

Působivý olej na plátně, který Prahu zobrazuje „Pohledem z křižovnického kláštera“ (jak zní i oficiální podtitul obrazu), namaloval Kokoschka v roce 1934. Konečná částka 78,5 milionu korun, v níž je již započítána patnáctiprocentní aukční provize, tak ještě překonala další český aukční rekord, který padl teprve letos v květnu v Galerii Kodl.

Tam se prodalo vzácné a dlouho neviděné dílo Františka Kupky: Plochy příčné II z roku 1923. Tehdy se částka včetně aukční přirážky zastavila na rovných 78 milionech korun.

Oskar Kokoschka: Praha – Pohled z křižovnického kláštera, 1934

Oskar Kokoschka se tak na českých aukcích stává stále významnějším Kupkovým konkurentem. Pokud sestavíme top 7 nejdražších děl prodaných v českých aukcích, Oskar Kokoschka bude zastoupen hned třemi plátny – stejně jako František Kupka.

Toho na druhé, třetí a čtvrté pozici nejdražších českých děl zastupuje ještě jeho olej na dřevě nazvaný Série C I Protihodnoty, prodaný v roce 2016 za 62 milionů korun, a dále slavné dílo Tvar modré, které v roce 2012 vyneslo 57,4 milionu korun.

František Kupka: Protihodnoty (Série C I.), 1935

Oskar Kokoschka má vedle zbrusu nového prvenství v top sedmičce ještě další pohled na hlavní město – olej nazvaný Praha (Pohled z ateliéru na Petřín), prodaný před dvěma lety za 52 milionů korun, a slavné dílo Žáby, které se prodalo v roce 2016 za 37,7 milionu korun.

Páté místo patří Mikuláši Medkovi a jeho dílu Akce I (Vajíčko). Za něj nový kupec letos v červnu zaplatil v galerii Arthouse Hejtmánek přes 57 milionů korun.

Mikuláš Medek: Akce I (Vajíčko), 1955–1956

„Z deseti nejdražších obrazů na českých aukcích jich hned sedm bylo draženo v posledních třech letech,“ upozorňuje odborník na český trh s uměním Jan Skřivánek z portálu Artplus.cz. V aktuální „top sedmičce“ se navíc jenom letos objevily hned tři nové rekordní obrazy. Z aukčních síní měla v tomto směru největší úspěchy vedle jmenovaných ještě aukční síň 1. Art Consulting.

Čeští sběratelé a znalci umění mají v poslední době mimořádný apetit k nákupům i těch nejdražších děl. A vedle Kupky, který je nejen v českých aukcích stálicí, se rozhlížejí i po dalších umělcích. Zájem roste například o díla Josefa Šímy, Emila Filly, Toyen a Josefa Čapka a v poslední době také o dříve pozapomenutého Václava Brožíka. Jeho mimořádné plátno Děti v lese z roku 1891 se loni v květnu prodalo za 6,2 milionu korun, což představuje novou rekordní cenu zaplacenou za dílo tohoto umělce.