Při každé krizi se najde parta vykuků, kteří se na ní snaží vydělat. Současná doba koronavirová ukazuje, že ani takto vážná situace chování „šmejdů“ neovlivní.

Fyzicky to může být kšeftování s rouškami nebo antibakteriálními gely za astronomické ceny. Virtuálně pak koronavirovou pandemii využívají původci spamu a podvodných e-mailů k masivnímu šíření vlastní, online nákazy.

Dostal jsem už i nabídku na „využití uměle vyvolané krize Koronavirus ve svůj prospěch“ od šmejdů nabízejících finanční produkty. Technicky nejde o nic nového, v této době je ale hyenismus obdobných pokusů na úplně jiné úrovni než obvyklé maily typu „Můj strýc zdědit 10 milionů dolarů, potřebovat vaši pomoc!“.

Většina z nás si vůči podobným nesmyslům už dávno vybudovala imunitu, a pokud ne my, tak náš spam filtr na serveru ano. Ať se ale bráníme sebevíc, strach, stres nebo v poslední době i dobrý úmysl občas některé z nás donutí kliknout na odkaz nebo přílohu, na které bychom zcela určitě klikat neměli.

Kdo by nechtěl pomoci hrdinům v nemocnicích vlastnoručně ušitou rouškou (návod v odkazu) nebo se dozvědět nejnovější informace o pokrocích v léčbě (video v odkazu)? Stačí chvilka nepozornosti a v lepším případě vás čeká jen proklik na stránku s obsahem pro dospělé, v horším vlastní dávka malwaru pro váš počítač.

Pro podvodníky není nic snadnějšího než poslat odkaz na falešný videokonferenční nástroj.

Občas je kreativita podvodníků až zarážející. Příklad z poslední doby: jak se spousta pracujících přesouvá na home office, logicky se stupňuje i potřeba konferenčních hovorů a dalších způsobů komunikace. Řada lidí si s těmito nástroji najednou neví příliš rady – ne každý pracuje v nadnárodní společnosti s týmy napříč Evropou a dělá online cally na denní bázi.

A pro podvodníky pak není nic snadnějšího než poslat odkaz na falešný videokonferenční nástroj nebo hovor. Zmatený zaměstnanec ve vlastním obýváku s křičícím dítětem ve vedlejší místnosti klikne… A problém je na světě.

Nemluvě o tom, že domácí wi-fi, ruku na srdce, není vždy stoprocentně zabezpečená a ve srovnání s firemní sítí je pro hackery potenciálně mnohem snazším cílem.

Vydání Forbesu Digitální sebeobrana, kyborg je tu, future of sex

Je pochopitelné, že v těchto dnech většina lidí řeší hlavně zdraví své a svých nejbližších. Ale i tak je namístě být obezřetný ve virtuálním světě a nedávat příležitost těm, kteří se na této bezprecedentní situaci snaží jen vydělat nebo škodit.

Tak jako dnes lékaři a zdravotníci zdůrazňují osobní zvýšenou hygienu, není na škodu pamatovat i na hygienu při pohybu na síti.

Doporučuje devět z deseti firemních ajťáků!

Autor je bývalý šéf AVG, investor a expert na kyberbezpečnost.