Po zhruba týdenních jednáních se slovensko-česká skupina J&T dohodla s čínským státním konglomerátem CITIC na řešení situace kolem kolabující CEFC. CITIC za CEFC uhradí veškeré závazky vůči tuzemské investiční skupině a zároveň budou spolupracovat.

CITIC například po CEFC převezme bezmála desetinový podíl ve finanční části J&T Finance Group, do které spadá zejména J&T Banka. Společně také budou rozhodovat o investicích CEFC.

Ta v Česku drží majetek za více než 25 miliard korun, zejména lukrativní nemovitosti v Praze, strojírny Žďas, podíl v leteckém dopravci Travel Service, Pivovary Lobkowicz, stadion Eden, fotbalový klub Slavia Praha a řadu dalších.

Čtěte také: Tkáč a spol. vyučují, jak se přebírá firma. Co bude dál?

„Zástupci J&T a CITIC se dále dohodli na dalších jednáních o možném rozvoji spolupráce a investicích do společných projektů. Prvním krokem v tomto směru bude, po získání souhlasu regulátora, reciproční nominace zástupce každé strany do vrcholných orgánů J&T Finance Group SE a CEFC Europe,“ uvedla v prohlášení skupina J&T.

Dohoda přichází týden poté, co skupina J&T jako věřitel CEFC překvapivě a prakticky přes noc ovládla evropskou část čínské skupiny, změnila stanovy, odstranila Jaroslava Tvrdíka a jeho tým a do vedení dosadila své lidi. Učinila tak na základě zástavních smluv, kterými si jistila hned několik úvěrů.

J&T totiž čínským společníkům půjčila nejméně 12,5 miliardy korun, podle některých informací je ale celková částka ještě vyšší. CEFC však na splacení peníze neměla.

Dostala se totiž do závažných finančních potíží poté, co je její duchovní otec Jie Ťien-ming v Číně vyšetřován pro ekonomickou kriminalitu. Firma tím ztratila kredit u nejvyšších politických představitelů země, což vedlo také k tomu, že ji přestaly financovat mezinárodní i čínské banky.

Čtěte také: Začala mezikontinentální bitva o CEFC. J&T jde proti Tvrdíkovi i Číňanům

Protože CEFC v Evropě představuje také citlivý politický projekt, státem kontrolovaná CITIC Group dostala stranický příkaz, aby situaci v Praze vyřešila. Do evropské části CEFC měla nalít peníze a za to získat polovinu firmy. Ale šéf J&T Patrik Tkáč byl rychlejší a firmu ovládl ještě dřív, než k tomu mohlo dojít.

Jestli J&T už čistila firmu s posvěcením CITIC Group, nebo zda tak učinila na vlastní pěst, aby si zlepšila svou vyjednávací pozici, není jasné. Každopádně je po boji, obě firmy chtějí spolupracovat. To, že jde o státní firmu, by v této fázi pro J&T neměl být problém.

„Pro nás je teď hlavně důležité, že máme partnera, se kterým se můžeme bavit, který je schopen dostát svým závazkům. Se CEFC to už možné nebylo,“ říká k tomu Monika Veselá, mluvčí J&T Banky.

Do jaké míry dohoda počítá se zapojením původního managementu, není jasné. Jaroslav Tvrdík ji sice vítězně oznámil na svém Twitteru, mluvčí CEFC Pavel Bednář ani zástupci J&T však chystané personální obsazení komentovat nechtěli.