Stále výraznější ztráty a zpomalení prodejů během epidemie viru COVID-19 připravily podle výpočtů Forbesu za pouhý měsíc 20 nejbohatších lidí na planetě o 293 miliard dolarů. Když burzovní index Dow Jones ve čtvrtek 13. února dosáhl svého úplného maxima, součet jejich jmění dosahoval neuvěřitelných 1,4 bilionu dolarů.

V současnosti už se číslo pohybuje kolem hodnoty 1,1 bilionu. Jen toto pondělí vysálo z účtů miliardářů 68 miliard dolarů ve ztrátách poté, co se index S&P propadl o 12 procent, Dow Jones dokonce o 13 procent.

Z téhle elitní partičky o nejvíc přišel Bernard Arnault, CEO luxusního domu LVMH. Firma v neděli večer ohlásila, že začne své továrny na parfémy používat k výrobě dezinfekce. Arnauldovo jmění se od začátku února propadlo skoro o 30 miliard dolarů na 79,9 miliardy, loni se mu přitom podařilo překonat bájnou stomiliardovou hranici. Akcie firmy se za posledních několik týdnů propadly o 30 procent.

V přepočtu na procenta nejhůř dopadl Ind Mukeš Ambani, zakladatel energetického impéria Reliance Industries, nejhodnotnější firmy v zemi. Nesnáze na akciovém trhu Ambaniho připravily o třetinu jmění, které má teď hodnotu 38,6 miliardy dolarů

Jeff Bezos přišel o 5,3 miliardy.

To Jeff Bezos, nejbohatší člověk na planetě, zůstal jediným stonásobným miliardářem poté, co Bill Gates v pondělí přišel o 5,8 miliardy a zůstalo mu „pouhých“ 97,8 miliardy. Bezos by ale mohl Gatese brzy následovat. Stejně rychle jako on totiž přišel o 5,3 miliardy, což jenom dále prohlubuje jeho ztráty, které se od začátku února vyšplhaly na více než 25 miliard dolarů. To je po Arnaultovi druhý největší propad.

Pondělní propad se ale nejvíc podepsal na zakladateli Facebooku Marku Zuckerbergovi. Během tohoto jednoho dne přišel o 8,8 miliardy dolarů poté, co se akcie Facebooku propadly o 14 procent. Současná hodnota jeho jmění se zatím ustálila na 54,3 miliardy dolarů, což pro něj představuje propad o 31 procent od začátku epidemie.

Jediní, komu se zatím daří epidemii zvládat bez větších ztrát, jsou bývalý demokratický kandidát na prezidenta a bývalý starosta New Yorku Michael Bloomberg (se jměním 50,9 miliardy) a členové americké dynastie Julia a Charles Kochovi (každý 40 miliard). Vděčí za to hlavně tomu, že drtivá většina jejich bohatství pochází ze soukromých firem, ke kterým jsou okamžité výkyvy otevřeného trhu přece jen o něco shovívavější.