Aktuální vydání magazínu Forbes

Král stíhaček, senátor, francouzský miliardář. Kdo byl Serge Dassault

Pošli to dál

Průmyslník, miliardář, ale také konzervativní politik nebo majitel nejstaršího francouzského deníku Le Figaro.

Serge Dassault, který v pondělí zemřel v pařížském sídle své firmy ve věku 93 let, patřil mezi mimořádně akční byznysmeny s apetitem pro věci veřejné.

Majetek a vliv jednoho z nejbohatších Francouzů byl mimořádný i v globálním měřítku. Forbes v letošním žebříčku nejbohatších lidí světa jeho jmění odhadl na 19,6 miliardy dolarů, což mu na globálním seznamu vyneslo 41. místo.Zobrazit celý žebříček »

Z leteckého království Dassault Aviation, jež zdělil po otci Marcelovi, Serge Dassault dokázal vybudovat impérium Groupe Dassault, které kromě výroby letounů zahrnuje i softwarové a mediální byznysy.

Co všechno byste měli vědět o muži, který nikdy neuvažoval o důchodu a až do smrti denně docházel do kanceláře na Avenue des Champs Élysées?

Dědic impéria

Dassault převzal řízení rodinného podniku po smrti otce Marcela v roce 1987. Skupina dnes ovládá významného leteckého výrobce Dassault Aviation, proslaveného stíhačkami Rafale a business jety Falcon, belgickou firmu SABCA, která působí v kosmickém průmyslu, softwarovou divizi Dassault Systemes nebo mediální skupinu Le Figaro.

Kontroluje rovněž nemovitosti, třetí největší aukční síň v zemi, Artcurial, a vinařské usedlosti v oblasti Bordeaux.

Serge Dassault byl ke svému ambicióznímu otci často přirovnáván, jejich vztah měl ovšem k idylce daleko. Marcel Dassault se původně jmenoval Bloch, jméno si změnil na počest svého bratra-odbojáře po druhé světové válce, jejíž konec zažil jako vězeň v koncentračním táboře Buchenwald.

Syn Serge, který vystudoval elitní inženýrskou školu École Polytechnique, byl Marcelem v rodinném byznysu odsunut do vedení divize Dassault Electronique. Serge se do čela firmy dostal až po smrti otce a začal pracovat na jejím rozvoji i mimo letectví.

Kontroverzní a aktivní

Serge Dassault se ve Francii zapsal jako výrazná politická postava tamní pravice. Starostoval na pařížském předměstí Corbeil-Essonnes a za konzervativní stranu UMP (později Les Républicains) působil i v Senátu.

Starostování ho ovšem v roce 2009 francouzské soudy zbavily, když se ukázalo, že vybrané voliče strategicky obdarovával.

Zatímco Nicolas Sarkozy jej označil jako přítele, jeho následovníka Françoise Hollanda s oblibou veřejně kritizoval. V roce 2012 pobouřil mnoho Francouzů, když na konto zákona o legalizaci homosexuálních sňatků prohlásil, že jsou „obrovským nebezpečím pro celý národ“.

Mediální magnát

V roce 2004 Dassault investoval do listu s nejdelší tradicí, konzervativně zaměřeného deníku Le Figaro. Roli majitele novin si vyložil po svém – k obsahu a směřování listu se vyjadřoval hlasitě a otevřeně, což zejména ze začátku vyvolalo mezi vedením redakce a sídlem Dassault Group značné napětí.

„Noviny mají šířit zdravé názory, ne dezinformace. A ideje levice rozhodně nejsou zdravé,“ prohlásil ten rok, co se stal majitelem.

Dassault ovšem nezapomínal na byznysovou stránku vlastnictví médií. Skupině Le Figaro se finančně daří – loni vykázala zisk 34 milionů eur při obratu 550 milionů eur.

„Velká část současného úspěchu je jeho zásluha. Rozhodl se do deníku investovat, modernizovat jej a vybudovat kolem něj celou skupinu,“ tvrdí ředitel skupiny Marc Feuillée.

Vinen

Jako průmyslník i jako politik měl Dassault v posledních letech problémy se soudy. O odnětí postu starosty kvůli uplácení voličů už byla řeč. Loni pak soud Dassaulta uznal vinným ze zatajování zahraničních účtů. Za daňové úniky mu přišla pokuta ve výši dva miliony eur a pětiletý zákaz zastávání volené politické funkce.

Radost mu neudělala zejména druhá část trestu – podle Le Figara Dassault stále doufal, že získá další senátorský mandát a stane se doyenem horní komory. Ve francouzském parlamentu se prosadil i jeho otec Marcel.

Patriarcha rodu

S manželkou Nicole tvořili sehraný pár už od roku 1950, měli spolu čtyři děti. Olivier je poslancem za departement Oise, Laurent řídí rodinnou vinařskou usedlost a byznys s uměním, Thierry je specialistou na business intelligence a Marie-Hélène působí v Dassault Groupe jako projektová manažerka.

Dassault miloval rybaření, golf a rodinnou usedlost v blízkosti Versailles, kde trávil s rodinou každý víkend. Jeho recept na dlouhověkost a energii? Každé ráno čaj z ženšenu a „le travail, le travail, le travail, le travail“.

Čtěte také