Daniel Křetínský stojí před svým životním obchodem. Společnost EP Global Commerce (EPGC), kterou pátý nejbohatší Čech vlastní společně s Patrikem Tkáčem, předložila nabídku na převzetí všech akcií německé společnosti Metro AG, čtvrté největší retailové skupiny na světě.

Pokud její akcionáři na nabídku česko-slovenské dvojice kývnou, získá Křetínský majetkovou i manažerskou kontrolu nad firmou, která disponuje 1041 obchody ve 25 zemích, zaměstnává přes 150 tisíc lidí a v Česku provozuje pod značkou Makro 13 velkoobchodních center.

Co je zajímavější, případné ovládnutí Metra Křetínským a Tkáčem by společnost ohodnotilo na 150,8 miliardy korun, což není o moc méně než hodnota celého Energetického a průmyslového holdingu, který Křetínský buduje od roku 2009 a jehož hodnotu Forbes odhaduje na 182 miliard.

„Metro si potřebuje zachovat schopnost pružně reagovat na dynamicky se měnící prostředí na trhu. To bude vyžadovat implementaci řady opatření v její organizaci, byznysu a procesech. Bez schopnosti provést takové změny bude společnost vystavena výraznému nebezpečí, které vyplývá z jejích stagnujících nebo klesajících finančních výsledků,“ stojí v tiskové zprávě EPGC.

Křetínský s Tkáčem vstoupili do Metra loni, kdy za podíl 10,9 procenta zaplatili v přepočtu 15 miliard korun, což byla pro jednoho z nejbohatších Čechů a 775. nejbohatšího muže světa dosud největší investice mimo svět elektráren, uhlí a plynu.

Vydání Forbesu Forbes Nejbohatší lidé světa 2019

Šlo zároveň o investici do firmy, které se v posledních letech moc nedaří a které strmě klesají zisky. Nabídka na odkup všech akcií se tak dá vyložit i tak, že Křetínský s Tkáčem došli k závěru, že jsou schopni klopýtajícího obra znovu vrátit do někdejší formy.

To už loni na podzim pro Forbes naznačoval i finanční ředitel EPH Pavel Horský, který připomněl, že vzhledem k předchozí investici do českých e-shopů nejde u Křetínského o první zkušenost s retailem. „Znalost Mall.cz a Košíku nám pomohla chápat výhody a omezení digitálních hráčů, kteří by teoreticky pro Metro měli být hrozbou. Musíme se ujistit, že naše analýza je správná, ale momentálně věříme, že má Metro dobrou budoucnost, navíc jeho valuace byla zajímavá,“ říkal.

K tomu ovšem Křetínský potřebuje získat plnou kontrolu nad společností, což je také podmínka, kterou si EPGC při své dobrovolné veřejné nabídce na odkup akcií stanovilo. A vzhledem k nabídce 16 eur za jednu kmenovou akcii, což je těsně nad cenou, za kterou se akcie ve chvíli oznámení nabídky obchodovaly, mají Křetínský s Tkáčem podle všeho slušnou naději na úspěch.

Jak přesně by obří investici financovali, zatím neoznámili, pravděpodobně by ale šlo o úvěr od trojice bank BNP Paribas, Credit Suisse a Société Générale.