skip to main content
Investice

Krizi navzdory. Brněnská Safetica získává další peníze od Ondřeje Tomka a plánuje dvojnásobný obrat

3 minuty čtení

Někdo v krizi šlape s investicemi na brzdy, někdo naopak peníze pouští, protože chce využít zajímavé příležitosti. To je nyní případ českého miliardáře a technologického podnikatele Ondřeje Tomka. Jeho fond Impulse Capital se stává lídrem v již šestém investičním kole brněnské firmy Safetica, v němž společnost zaměřující se na bezpečnost firemních dat získává 40 milionů korun.

Tomkův podíl ve firmě se tak nově vyšplhal na 55 procent. Brněnská firma za 10 let fungování dohromady od investorů získala přes 200 milionů korun, nové peníze půjdou na zahraniční rozvoj.

„Nejde o to, že bychom v této době neměli peníze na provoz, naopak rosteme dvouciferným tempem a cítíme potenciál na zahraničních trzích. Chceme tak hlavně podpořit marketing našich produktů,“ říká k tomu šéf společnosti Safetica Richard Brulík, který ji vede od letošního května.

Přišel do ní z Kentica brněnského podnikatele Petra Palase, kde v posledních pěti letech zastával pozici viceprezidenta globálního prodeje.

CEO brněnské společnosti Safetica Richard Brulík | Foto Safetica Technologies

Safetica patří ke světové špičce v ochraně firemních dat před chybami či úmysly zaměstnanců a její vlajkovou lodí je stejnojmenný produkt, který například dokáže zabránit zkopírování citlivých dat a jejich odeslání mailem.

Ve firemních sítích umí Safetica detekovat i anomálie vedoucí ke zcizení dat. Po celém světě má více než dva tisíce zákazníků, a dohromady tak chrání přes čtvrt milionu počítačů.

Ondřej Tomek do firmy poprvé investoval před osmi lety a peníze nyní skrz fond Impulse Capital přilévá už počtvrté. Aktuálně se tak stává jejím většinovým akcionářem. Zbytek připadá na zakladatele a bývalého šéfa Jakuba Mahdala s 30 procenty a na další investory, mezi které se řadí slovenský podnikatel Ondrej Smolár nebo český investor Michael Rostock-Poplar.

Zbytek akcií je rozdělen mezi zaměstnance firmy a drobnější investory.

Reklama

„Z produktového hlediska plánujeme posílit důraz na ochranu dat v cloudu a zrychlit distribuci směrem k MSP (Manage Service Providers) a SaaS,“ říká Brulík. Nabyté zkušenosti z prodeje softwarových produktů se mu tak budou více než hodit. Nová investice v kombinaci s novým šéfem jen potvrzuje, že Safetica chce letos na světovém trhu ukousnout co největší krajíc. Už nyní přitom plánuje navýšení  letošního obratu až na dvojnásobek.

„Několik obchodních případů se nám posunulo, ale naštěstí jenom minimum z nich bylo zrušeno.  Dnes se ty posunuté začínají uzavírat a nové startují rychleji než kdy předtím. Meziročně tak vidíme 60procentní nárůst oproti roku 2019,“ vysvětluje Brulík s tím, že největší potenciál vidí právě v zahraničí. 

Safetica chce letos na světovém trhu ukousnout co největší krajíc.

V současnosti je byznys společnosti Safetica rozkročen na Česko a Slovensko a na zahraniční trhy. Na konci roku by to mohlo být až 70 ku 30 v neprospěch „Československa“, a to hlavně díky novým distribučním kanálům a strategickým partnerstvím v Latinské Americe, Spojených arabských emirátech, Spojených státech nebo i v Austrálii a na Novém Zélandu.

„Zajímavé je i Turecko, když zavedlo svou verzi evropského GDPR, která je ale tvrdší a firmy nutí více využívat nám podobné produkty,“ dodává Brulík. 

Aktuální vydání magazínu
Eso
Forbes 8/2020

Dnes před Safeticou ale stojí nová příležitost, související s rozvojem home officu, tedy práce z domova. Ta byla vždy jednou z oblastí, na které se firma zaměřuje, a v reakci na aktuální situaci zřejmě už v tomto týdnu vydá rozšířený balíček opatření pro bezpečnost při home officu. Obsahovat má například novou funkci Team-mood, umožňující rychlý přehled o náladě i zdravotním stavu zaměstnanců.

„Firmy si začaly uvědomovat, že mohou mít data jinde než jen u sebe. Takže z bezpečnosti kolem home officu se stalo velmi diskutované téma a pro nás je to zajímavá byznysová příležitost,“ uzavírá Brulík.

Reklama
Reklama
Reklama