„Proboha, co tady dělám!?“ byla její první reakce bezprostředně poté, co před sebou v hřebčinci Godolphin v anglickém Newmarketu spatřila jordánskou princeznu Háju, manželku šejka Muhammada, emíra Dubaje.

Štěpánka Trtíková do té doby vůbec netušila, že se jí podařilo přes inzerát získat práci pro dubajskou královskou rodinu Al Maktúm, pro niž teď už čtyři roky trénuje perské chrty, známé jako saluki, aristokratické psy se silným loveckým pudem, ale taky jezevčíky nebo třeba Jack Russell teriéry.

„Když jsem poprvé spatřila princeznu, měla jsem šok. To jsem vážně tak dobrá?“ pomyslela si skromná Češka.

„To by ale ještě nebylo tak hrozné. O týden později přijel sám šejk a já před ním stojím beze slov a s pusou dokořán,“ říká teď už s úsměvem od ucha k uchu Štěpánka Trtíková, již vládce Dubaje přesvědčil, aby se z Anglie přestěhovala do jeho paláce ve Spojených arabských emirátech, protože sháněl někoho šikovného pro výcvik psů. 

Hodinu poté, co mu demonstrovala, jak její mazlíčci přiběhnou, když na ně zapíská, a na povel si sednou, dostala pracovní nabídku v Dubaji, která se, jak sama říká, „neodmítá“, a na druhý den už byla sbalená. Možná i proto, že ji dostala jako vůbec první žena v historii země.

Se stěhováním má 44letá rodačka z Plzně celkem zkušenosti. Žila několik let v Anglii, Itálii, ale taky třeba v Austrálii, kde se věnovala tréninku dostihových koní. Nejvíce zkušeností ale posbírala právě ve stájích v Newmarketu, kam v roce 2006 nastoupila jako pracovní jezdkyně.

Byla to pro ni velká změna, poté, co v Česku opustila svoji rodinu, kamarády, práci a i svoji tehdy dvanáctiletou dceru Barunku, která se za ní ale po pár měsících přestěhovala.

Jezdci z šejkovy stáje Godolphin v Anglii v tradičních modrých barvách

Ze začátku prožívaly obě krušné časy, ani jedna neuměla anglicky, ale společně to víceméně zvládaly. Ostatně to taky byla velká příležitost – pracovat v těch nejlepších stájích na světě a po boku těch nejlepších jezdců. Říká se, že udržet se v Newmarketu je dřina, která není pro každého.

Čtěte také: Koňské pólo. Drsný sport pro gentlemany, v němž září i jedna Češka

Postupem času si Štěpánka udělala certifikát na řízení horseboxu a začala vozit koně na dostihy. Její hlavní pracovní náplní tehdy byli jen koně, každý den je musela odjezdit a připravit vše potřebné na dostihy. Jenže i tady byl malý zádrhel.

„Pracovala jsem u trenéra, který byl arogantní alkoholik, a protože jsem s ním nedokázala spolupracovat, odstěhovala jsem se do další země, do Itálie, do které jsem se na první pohled zamilovala,“ vzpomíná.

Perské chrty v Arábii dodnes chovají vysoce postavení lidé

Ale v Itálii zase nedokázala překonat stesk po dceři a ani ne po roce se za ní vrátila zpět do Anglie.

Pak přišla na řadu její vysněná práce s dostihovými koňmi v Austráli, avšak opakoval se ten samý příběh a návrat za Barborou do Newmarketu, kde si řekla, že je načase změnit povolání, protože už zkrátka potřebovala změnu po tolika letech náročné práce v hřebčinci (na koních jezdí už od svých devíti let).

A když v místním tisku spatřila inzerát – trenérka psů, neváhala ani chvilku a poslala svůj životopis.

Měla štěstí a díky tomu ji teď obklopují luxusní stáje a psince v královském panství. Geografickou lokaci z bezpečnostních důvodů upřesnit nemůže, prozradí jen to, že je obklopená nádhernou přírodou a umělými jezery, která nechal vystavět šejk Muhammad pro své lidi, aby trávili více času s rodinou – procházkami, stanováním a barbecue.

Ona sama takto relaxuje ve svém volném čase, kterého ale moc nemá, pouze jeden den v týdnu. Ostatní dny tráví se psy, které každý den venčí na dlouhých vodítkách v poušti na čtyřkolce. Konkrétně saluki se musí udržovat v dobré kondici pro lov, aby zvládli uběhnout až dva kilometry v plné rychlosti.

Vykoupat, ostříhat drápy, nakrmit, doplnit vitaminy, uklidit psince, objednat externí firmy kvůli dezinfekci proti klíšťatům, trénink, plavání… Tak vypadá její běžný pracovní den, zatímco její dcera létá jako letuška pro Emirates.

Přestože se naše zřejmě nejúspěšnější trenérka psů pohybuje v luxusních prostorech, královský plat nečekejte. Ona si ale nestěžuje, naopak. V paláci má vše, co potřebuje, a to hlavní jsou zvířata, bez kterých si už svůj život nedokáže představit.