O kryptoměnách se mluví jako o zajímavé investiční příležitosti. Hodně zajímavé, ale také hodně rizikové. Cena se neustále mění, mnohdy velmi rychle a velmi výrazně. A právě kvůli těžko odhadnutelnému vývoji mají investice do bitcoinu spíš pověst hazardní zábavy spekulantů. Jenomže co když se dá do kryptoměn investovat rozumně, dlouhodobě a s jistotou?

Pokud to myslíte s investováním vážně, dejte od kryptoměn raději ruce pryč, radí mnozí investiční poradci. Slovenská společnost Fumbi Network ale ukazuje, že existuje i méně hazardní způsob, jak do bitcoinu a spol. investovat.

„Kryptoměny a zlato teď mohou fungovat jako zajímavé antiinflační nástroje,“ myslí si dokonce CEO a zakladatel Fumbi, ekonom Juraj Forgács.

Fumbi se zaměřuje na dlouhodobé investice. Staví pro kryptoměny investiční strategii, která má snížit dlouhodobá rizika. „Do kryptoměn se vyplatí investovat jen tehdy, pokud víte, proč to děláte. Snaha o rychlý spekulativní výdělek se nevyplácí. Existuje obrovský rozdíl mezi spekulativním nakupováním a komplexním řešením pro dlouhodobé investování,“ říká Forgács.

Investice řídí algoritmus

Fumbi nestaví své portfolio na jedné měně, ale investice rozděluje – aktuálně mezi 26 největších ověřených kryptoměn na trhu. „Pokud to myslíte s investováním vážně, musíte mít pokrytá i méně pravděpodobná rizika, která jsou spojena i s hlavními měnami, jako je bitcoin nebo ether,“ podotýká expert na kryptoměny.

Fumbi nabízí možnost investovat do kryptoměn i drobným investorům na Slovensku a od letošního roku také v Česku a Polsku. Bezpečné adaptivní portfolio neustále sleduje vývoj celého trhu – sofistikovaný algoritmus ho každý den přizpůsobuje, aby odráželo aktuální vývoj, a vytváří tak jakýsi index kryptoměn.

Zakladatel a CEO Fumbi Juraj Forgács | Foto Marek Mucha

Váha se každý den přerozděluje – jakmile začne jedna měna klesat, portfolio se okamžitě přizpůsobí a přednost dostanou měny, které rostou. Investice tak vždy kopíruje pohyby trhu a nemůže ji znehodnotit relativní pokles jedné měny.

„Pokud budete držet jen jednu kryptoměnu, můžete v případě náhlého poklesu přijít o dost velké jmění. Ale u rozloženého portfolia vůbec nezáleží na tom, která měna právě roste a která klesá. Pro držitele se nic nezmění, ani kdyby došlo k nenadálému propadu bitcoinu nebo etheru při náhlém nárůstu některé z jejich konkurenčních měn,“ upřesňuje Juraj Forgács.

Růžová budoucnost?

Podle něj je rozumné namísto nahodilých krátkodobých spekulací investovat do kryptoměn s horizontem tří až pěti let. Fumbi vychází z předpokladu, že se z bitcoinu stane mainstream a zesílí i role dalších digitálních měn.

„Podle mě se bitcoin během následujících čtyř let transformuje z alternativního finančního nástroje na běžnou součást investičních portfolií. Kryptoměny sice nejsou z právního hlediska peníze, ale plní mnoho funkcí peněz. Jsou nezfalšovatelné, nerozmnožitelné, bezpečné. Bitcoin je vyměnitelný kdykoli a kdekoli. To jsou monetární vlastnosti, které má právě bitcoin výrazně lepší než jakákoli státní měna,“ myslí si šéf Fumbi.

Zájem velkých institucí o kryptoměny obecně roste: německé banky začínají nabízet služby související s kryptoměnami, americká J.P. Morgan Chase po dlouholetém odmítání otevírá účty burzám Coinbase a Gemini, vznikají komplexní a sofistikované systémy bankovní správy kryptoměn. V budoucnu to může znamenat obrovský nárůst hodnoty.

„Jakmile bude bitcoin běžnou součástí investičních portfolií, jeho hodnota mnohonásobně poroste a následně poklesne denní volatilita. To se pochopitelně nestane ze dne na den. Pokud ale vidíte dlouhodobou perspektivu, pak ten správný čas pro investici je dnes a v principu následujících 4 až 6 let. Minimálně dokud existuje prostor pro další růst. Pak bude mít mnohem větší smysl držet kryptoměny na placení, ale už ne za investičním účelem,“ vysvětluje Forgács.

Bitcoin může podle něj krátkodobě ztratit 10 i 20 procent hodnoty, ale dlouhodobě roste. Během předchozích 10 let proběhlo jen několik týdnů, kdy výrazně padal. Pád to byl i o extrémních 80 procent, ale vždy se vrátil zpět. Dnes jsou ve výrazné ztrátě jen lidé, kteří měnu nakupovali v krátkém období na přelomu let 2017 a 2018, předtím, než bitcoin spadl z extrémních výšin. I tak mají perspektivu, že se k tehdejší hodnotě znovu dostane.

Alternativní jistota v době krize

Kryptoměnám může paradoxně nahrát současná hrozba ekonomické krize. Vynucené výprodeje oslabí roli slabých těžařů a silní investoři věnují virtuálním měnám větší pozornost jako potenciálně zajímavým alternativním investicím. A velké instituce v současné době musí mnohem důsledněji diverzifikovat, aby ochránily vklady před hrozbou rostoucí inflace. Bitcoin může v budoucnosti hrát roli globální rezervní měny a „ochránce majetku“, jakou v době krize hraje například právě zlato.

Juraj Forgács | Foto Marek Mucha

„Lidé by se měli v současné době snažit o finanční sebeobranu a vytvořit si rezervu. Co mohou, měli by si odložit do zlata nebo kryptoměn. Bude nutné majetek diverzifikovat co nejvíce a akciím ani dluhopisům bych v současné době nedůvěřoval. Někomu, kdo věří v rychlé ekonomické uzdravení, může nákup akcií v současnosti připadat jako dobrá investiční příležitost, ale já se obávám, že deprese může trvat mnohem delší dobu a krize bude mít na akciový trh tvrdý dopad. Může se stát, že současné tisknutí nových peněz v neomezeném množství vyvolá vysokou inflaci. Ta pak postaví centrální banky před dilema, zda zvednout úrokové sazby a zasadit tím k. o. ekonomice i akciovým trhům, nebo tolerovat inflační spirálu,“ doplňuje Juraj Forgács, který vystudoval Ekonomickou univerzitu v Bratislavě a pracoval také jako finanční analytik pro IBM.

Jednoduché zabezpečení

Fumbi vzniklo jako startup v roce 2018 s podporou andělských investorů, první kampaň spouštělo loni na jaře. V současnosti má více než 17 tisíc registrovaných klientů a denně přibývá 50 až 100 dalších.

Cílem je jim poskytnout jednoduché a bezpečné investování do kryptoměn. Začít se dá s investicí 50 eur nebo 1400 korun. Každý uživatel pak má možnost sledovat vývoj své investice v přehledném profilu, stačí několik kliknutí, aby vklad navýšil nebo investici vybral. Každý klient vlastní kryptoměny přímo, nikoli prostřednictvím kolektivního investování.