skip to main content

Kulturní průvodce podzimem. 54 akcí, které byste neměli vynechat

7 minut čtení

Čeká nás dlouhý podzim, tak proč si ho trochu neužít. Příležitostí bude víc než dost a bude z čeho vybírat. Ať jde o filmové a divadelní premiéry, sportovní mače, nebo festivaly dobrého vína a jídla.

Čtěte také: Nejočekávanější původní seriály podzimu. Na co se bude svět dívat?

Vybrali jsme v Praze a jejím okolí akce, na které se těšíme my. A třeba vy budete taky.

🍿 Kinopremiéry

První člověk 
Ryan Gosling coby první člověk na Měsíci vedený režisérskou taktovkou Damiena Chazella, který prokázal, že jeho filmy umějí sbírat světová filmová ocenění, se společně vydají do vesmírných výšin. My už odpočítáváme do předpremiéry: 3, 2, 1, START.
Kdy: 10. října

Pravda jako nejvyšší autorita svědomí
Výjimečná žena, která se nesklonila před silou žádného režimu. Tváří v tvář pronásledování i smrti dokázala obstát před vlastním svědomím. Večer o Miladě Horákové s promítáním dokumentu v Knihovně Václava Havla.
Kdy: 11. října

Až přijde válka
Takhle vypadá vojna po slovensku.
Kdy: 17. října

Bohemian Rhapsody
Jediné, co je pozoruhodnější než jejich muzika, je jeho příběh. Bohemian Rhapsody popisuje hudební dráhu i nekontrolovatelnou životní spirálu Freddieho Mercuryho od založení skupiny Queen až po památný koncert Live Aid v roce 1985.
Kdy: 1. listopadu

Dívka
Šestnáctiletá Lara žije pouze s otcem a malým bratrem. Snu stát se špičkovou baletkou je ochotná obětovat vše. Kromě náročného studia se Lara pokouší vyhrát ještě jeden obtížný boj – již od dětství ví, že se narodila do špatného těla…
Kdy: 15. listopadu

Oni a Silvio
Nový snímek od režiséra Paola Sorrentina. Ani není nutné vědět, o čem bude. Protože je jasné, že na něj stejně půjdete.
Kdy: 15. listopadu

Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny
Pokračování fantastického příběhu z vesmíru Harryho Pottera. Eddie Redmayne bude opět bojovat proti Johnnymu Deppovi a tentokrát mu s tím pomůže Jude Law jako mladý Brumbál… Kdo by to čekal, že byl ředitel Bradavic v mládí takový fešák.
Kdy: 15. listopadu

Vdovy
Oscarový režisér Steve McQueen (12 let v řetězech, Hlad, Stud) a spoluautorka Zmizelé Gillian Flynn představují intenzivní, soudobý thriller. Vdovy jsou příběhem čtyř žen, které nemají nic společného, jen s výjimkou dluhů, jež jim zbyly z trestné činnosti jejich mrtvých manželů.
Kdy: 29. listopadu

🎥 Festivaly

Kolnoa – 2. ročník festivalu izraelského filmu
Přehlídka filmové produkce této pozoruhodné a pestré země plné protikladů bude stát jistě za to.
Kdy: 10.–14. října

Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava
Nejlepší a taky největší přehlídka dokumentárních filmů ve střední Evropě.
Kdy: 25.–30. října

Festival brazilského filmu
Pátý ročník Kina Brasil proběhne v pražském Biu Oko. Kvalitní filmový i doprovodný program umožní ochutnat všemi smysly vzdálenou exotickou zemi.
Kdy: 1.–4. listopadu

Aussie & Kiwi Film Fest
Aussie & Kiwi Film Fest prezentuje současnou kinematografii Austrálie a Nového Zélandu s odlišným životním stylem a kulturou nejen pro široké české i zahraniční publikum, ale i pro studenty filmových a uměleckých škol, kteří přicházejí studovat do ČR z celého světa.
Kdy: 2.–7. listopadu

Podzimní sklizeň Festivalu otrlého diváka 2018
Běžte zkusit, co vydržíte. V potemnělém kinosálu. Brr.
Kdy: 3. listopadu

Mezipatra QFF
Nejlepší queer filmy, diskuse s odborníky na aktuální témata nebo party, ze kterých nebudete chtít odejít dřív než nad ránem. To všechno přinese 19. ročník queer filmového festivalu Mezipatra. V Praze i Brně.
Kdy: 8.–15. listopadu a 16.–23. listopadu

TEDxPrague 2018: Kotrmelce

Milovníci inspirativních myšlenek, pozor! V první půlce listopadu zaplní pražské Forum Karlín posluchači české odnože slavných TED Talks. Tématem letošního už devátého ročníku jsou kotrmelce, protože ty v životě děláme všichni a pořád. Tahle akce je pro všechny, kdo mají aspoň na chvíli chuť ocitnout se hlavou dolů a změnit tak úhel pohledu na svět kolem sebe.

Kdy: 10. listopadu

Severský filmový podzim
Festival severských filmů se koná po celé ČR, v Praze se na něj těšte v Kině Lucerna.
Kdy: 15.–20. listopadu

PAF Olomouc
Sedmnáctý ročník festivalu filmové animace a současného umění PAF Olomouc nese téma LAPSUS. Kontrastně k tradiční představě o lapsech jako nežádoucích situacích či omylech, které je třeba napravit, vydává se PAF cestou ohledávání estetických i myšlenkových efektů, které tyto tvořivé zkraty, selhání a odchylky produkují.
Kdy: 6.–9. prosince

🎨 Výstavy a umění

Výstava Paměť národa
Od října probíhá multimediální expozice Paměti národa u příležitosti 100. výročí vzniku Československa. Výstava je umístěná v rozsáhlé sloupové síni pod bývalým pomníkem Stalina v Praze na Letné a zaměřuje se na obě období totality, jimiž naše země ve 20. století prošla.
Kdy: právě probíhá

František Kupka 1871–1957
Jedinečná restrospektiva, která představuje Kupkovu práci v celé šíři, včetně děl sbírky pařížského Centre Pompidou, newyorského Guggenheimova Muzea nebo vídeňské Albertiny.
Kdy: právě probíhá

Signal Festival
Outdoor festival, který světelnými a vizuálními instalacemi rozsvítí podzimní Prahu. Letos poprvé i v Karlíně.
Kdy: 11.–14. října

Jak jsme chtěli bydlet: bytová politika v Československu 1918–1938
Výstava v Galerii Jaroslava Frágnera představí, jak se budovala společnost skrze bytovou výstavbu v prvních dekádách Československa.
Kdy: 18. října

NGP ― Opening ’18
U zahájení podzimní výstavní sezony Národní galerie ve Veletržním paláci nesmíte chybět. Kdo tam nebude, jako by nebyl.
Kdy: 23. října

Designblok
Designová událost podzimu už podvacáté. Letos i v Colloredo-Mansfeldském paláci, který naplní výstava Manifest s přispěním 14 českých i zahraničích renomovaných designérů a studií.
Kdy: 25.–29. října

Pokoje 2018
Největší přehlídka mladého umění a konfrontace vybraných ateliérů českých vysokých uměleckých škol.
Kdy: 9. listopadu

PhaseBook: Prague Artbook & Zine Fair 2018
PhaseBook je prodejní veletrh alternativních knižních publikací. Seznamte se s knižní kulturou, která stojí mimo střední proud.
Kdy: 1. prosince

🎶 Koncerty

Ólafur Arnalds at Spectaculare Night
Po třech letech je tenhle multiinstrumentalista z Islandu zpátky na tour.
Kdy: 12. října

Křest klipu Good Times Only + koncert kapely Dukla a Hello Marcel
Good Times Only pokřtí svůj nový videoklip, Dukla zase zahraje z nové desky Život perfektní svůj bedroom pop z Vinohrad a Hello Marcel se vytáhne svým popem ze Svitav. Budete brečet, budete se smát.
Kdy: 20 října

Never Sol – křest alba Chamaleo
Oceňovaná pražská producentka, písničkářka a zpěvačka křtí své druhé album.
Kdy: 31. října

WOWs – Kelly Lee Owens 
Elektronický koncert letošního podzimu. Není třeba nic víc dodat.
Kdy: 6. listopadu

Anna Calvi
Charismatická zpěvačka dvakrát nominovaná na cenu Mercury Prize se po čtyřech letech vrátí do Prahy. Křehká energie, sebevědomá hra na kytaru, hudba za hranicemi genderu.
Kdy: 8. listopadu

Sting & Shaggy – The 44/876 Tour
Ha. Netřeba nic dodávat.
Kdy: 16. listopadu

Sevdaliza
Koncert zpěvačky světového formátu v Lucerně, jeden z hudebních vrcholů letošního podzimu.
Kdy: 30. listopadu

Katarzia
Trochu Slovenska v Praze. Křest nové desky písničkářky Katarzia s názvem Antigona podpoří hosté Pjoni a dné – v prosinci v pražské Meetfactory.
Kdy: 11. prosince

🎭 Divadlo

Kylián: Mosty času
Český rodák Jiří Kylián je ikonou světového tance. Balet Národního divadla vzdává hold slavnému choreografovi i stému výročí republiky komponovaným večerem o čtyřech opusech – Žalmová symfonie, Bella Figura, Petite Mort a Šest tanců.
Kdy: 17. října

Fascinace Wagnerem
Unikátní projekt, který uvede vrcholná čísla tří oper Richarda Wagnera. Světovou premiéru má v Praze.
Kdy: 25. října

The Watcher
Tanečně-hudební show 420people a kapely Please the trees. „Nestíháme nestíhat. Z vlaku potřebujeme vidět do své ledničky. Výpadek signálu nás dostává na pokraj šílenství a při vybitém mobilu přestáváme existovat.“
Kdy: 5. listopadu

Analog: Finale
Show berlínského cirkusového souboru na pomezí hudby a nového cirkusu. Připravte se na show plnou akrobacie doprovázenou sametovým hlasem zpěvačky Eny Wild a dynamickým bubnováním Lukase Thieleckeho. Jedinečná podívaná inspirovaná undergroundovou hudební scénou, odvážnými filmovými kousky a tradičními i méně tradičními cirkusovými triky.
Kdy: 6. listopadu

Václav Havel: Dopisy Olze
Bude to skvělé. Režie Skutr.
Kdy: 20. listopadu

Kouř
Pokud chcete něco hodně absurdního, zajděte na divadelní zpracování fajn fajnového filmu. Ale nejde o kopii. Právě naopak. Tvůrci se chtějí na muzikál totalitního věku dívat jiným pohledem a představit jej divákům v novém světle a odkrývat témata, která neztrácejí na své aktuálnosti.
Kdy: 23. listopadu

The Art of the Teese
Královna burlesky Dita Von Teese se bude vlnit v Praze. Na programu vystoupení v Kongresovém centru je i legendární tanec zakončený koupelí v obří sklence Martini.
Kdy: 22. listopadu

🍕 Jídlo & pití

Víkend na houby 
Potřebujete si dát alespoň jednou za rok poctivou smaženici? Bez toho by nebyl podzim podzimem, ne? Když je to navíc na Střeše Lucerny, bude o zážitek postaráno dvojnásob.
Kdy: 13.–14. října

Le Pizze di Frankie X Booze & Food
Pizza v autobuse ve Vnitroblocku. Zní to divně, ale je lahodná, i když není z kamenné pece.
Kdy: 14. října

5 let WineGeeka!
Oslava podniku znalce naturálních vín Marka Jeliće. All You Can Taste Self-Service Party… aneb 40 lahví od 40 vinařů.
Kdy: 15. října

Prague Coffee Festival
Víkend plný kofeinu v Pražské tržnici není určený jen kávovým profesionálům, ale všem, kteří kávu milují a chtějí se o ní dozvědět víc.
Kdy: 20.–21. října

Día De Los Muertos
Největší mexická oslava Día de los Muertos (Den mrtvých) ve společnosti skvělého mexického jídla, hudby a co vy víte, třeba i blízkých zemřelých.
Kdy: 1. listopadu

Kimchi battle vol. II
Kimchi je chutné, kimchi je zdravé. Pokud jste fanoušci této korejské pochoutky a chcete si doplnit vitaminy na zimu, vyrazte na hardcore kimchi battle, kterou organizuje studentský spolek Filozofické fakulty „Orientalistický expres“.
Kdy: 10. listopadu

La Pauleé de Prague
Ročník 2018 je snad ve všech regionech Francie výjimečně úspěšný. Od Champagne po Languedoc vinaři neskrývají nadšení a my se těšíme, že nám o tom řeknou víc osobně na degustaci vína z těch nejlepších vinařství na jejich vlastní půdě, v krásném barokním Buquoyském paláci francouzské ambasády v Praze.
Kdy: 22. listopadu

Bardzo fajný festival 2018
Svěží festival polské kultury, kde je i polské jídlo. Polské jídlo je vynikající!
Kdy: 22. listopadu

Prague Winter Sweet Festival
Zimní edice sladkostí, donuty, makronky, cukroví, perníčky… Nechte na sebe dýchnout kouzlo zimy a vánočních svátků o něco dříve.
Kdy: 25. listopadu

🏆  Sportovní akce

Velká pardubická
Dostihová akce roku, tečka.
Kdy: 14. října

Liga Mistrů: Viktoria Plzeň vs. Real Madrid
Chcete vidět nejlepší tým světa, jak hraje proti Plzni? Tak 23. 10. v Madridu a 7. 11. ve Štruncových sadech. Obojí od 21.00.

FedCup
Lepší tenis už letos v Česku neuvidíte. Tenisoví fanoušci mohou ještě předtím vzdát hold Radku Štěpánkovi, který se v Praze loučí s kariérou v exhibičním utkání s Novakem Djokovičem.
Kdy: 10.–11. listopadu

Global Champions Tour Playoffs
Finále nejprestižnějších parkurové série závodů letos organizuje Praha. Na čtyři dny zaberou O2 Arenu elitní jezdci, včetně Anny Kellnerové, která se kvalifikovala se svým týmem Prague Lions.
Kdy: 13.–16. prosince

Marpo vs. Rytmus
Zápas raperů, který se již nikdy nebude opakovat! Marpo vs. Rytmus mezi 16 provazy v boxerském utkání, o kterém bude mluvit celé Československo.
Kdy: 27. prosince