Tenhle příběh by se měl vyprávět a vyučovat na každé české škole. Příběh o malé zemi, jejíž vlastní obyvatelé jí často Bůh ví proč shazují a podceňují a která zrovna teď vyhrála po třetí za čtyři roky nejprestižnější ženskou tenisovou týmovou trofej – Fed Cup.

No, jistě, nevyhrála to ta země, i když v hospodách to tak bude vypadat. Vyhrál tým těch skvělých tenistek, které o sobě mohou s hrdostí říkat, že jsou nejlepší na světě.

A všichni v těch školách by se měli speciálně dívat na zápas Petra Kvitová versus Angelique Kerberová. Čtvrtá hráčka světa versus desátá hráčka světa. Byl to tenis – drama. V prvním setu Kvitová prohrávala už 2:5 a s neuvěřitelným úsilím se vydrápala zpět a vyhrála 7:6. Ve druhém setu v exhibičním tempu za pár minut vedla 3:0, vypadalo to na jasnou záležitost, ale zmrtvýchvstání předvedla soupeřka a vyhrála celý set 6:4. A set třetí? Totéž drama. Kvitová lehce prohrávala už 1:4. Němka mířila k vítězství. A pak… Pak silou vůle, nikoliv krásou, vyhrála Kvitová pět gamů za sebou a celkově 6:4. Vždycky to vypadalo, že už ani jedna nemá ani kapku síly. Vždycky jí někde našly.

Proč to všechno píšu na byznysový web? Protože tohle utkání je skvělé školení. Lekce v tom, že se člověk nemá nikdy vzdávat, i když set nebo celý zápas vypadá jako ztracený a prohraný. Lekce o síle vůle, která vydoluje z vašeho těla i duše síly, o nichž jste neměli nejmenší tušení. A taky lekce z toho, že i když něco vypadá vyhrané, vyhrané to prostě není do chvíle, než zápas skončí.

Kvitová i Kerber kazily lehké míče ve chvíli, kdy už už sahaly po vítězství v setech.

Pro české školy by se mělo zdůrazňovat tohle: Česko dokáže být v něčem nejlepší na celém světě. Tady je důkaz. Ale není to jen tak. Kvitová, Šafářová, Hradecká, Hlaváčková musely tvrdě makat, aby se dostaly na světovou špičku. Dlouho. Padaly a vstávaly.

A teď jsou nejlepší na světě. Po třetí za poslední čtyři roky. No řekněte, není to skvělý materiál pro vyučování? A stejně se vsadím, že se o tom v českých školách ani nezmíní. Nebo se pletu?

Jestli znáte školu, kde je to jinak, dejte mi vědět.