Zakladatel technologické firmy Oracle a americký miliardář Larry Ellison poklidně sedí v jednom ze svých idylických sídel, které se nachází v kalifornském městečku Rancho Mirage nedaleko Palm Springs. A i když tady tomu ani zdaleka nic nenasvědčuje, svět se mezitím začíná razantně měnit. 

Je černý čtvrtek, 12. března 2020. Americký akciový trh zrovna zaznamenal do té doby největší mezidenní pokles od zhroucení burz v roce 1987, americký prezident Donald Trump zakázal lidem z Evropy vstup do Států, NBA přerušila sezonu a herec Tom Hanks právě oznámil, že byl pozitivně testován na covid-19. 

Ani pětasedmdesátiletému podnikateli se ale problémy nevyhnuly, když zrovna sledoval více než desetinový propad hodnoty své firmy na burze a do toho musel zrušit dlouho připravovanou akci pro stovky tisíc tenisových nadšenců.

Zakladatel Oraclu a pátý nejbohatší muž světa Larry Ellison

Jmění Larryho Ellisona se zejména díky softwarové firmě Oracle v současné době pohybuje kolem 66 miliard dolarů, a patří mu tak páté místo v žebříčku Forbesu Nejbohatší lidé světa. Peníze mu přinesla hlavně data a preciznost. Není tak žádným překvapením, že Ellison už v polovině března přijal některá preventivní opatření.

Každý, kdo do jeho rezidence přichází, si ještě před hlavní branou musí nechat změřit teplotu bezkontaktním teploměrem. Uvnitř rezidence jsou všude kolem dezinfekční a čisticí prostředky, a to i ve dvou tenisových halách, které přiléhají k soukromému golfovému hřišti s 18 jamkami.

Pokud jde o firmu, tu se Larry Ellison snažil naočkovat o dvě hodiny dříve na konferenčním hovoru pořádaném k aktuálně zveřejněným čtvrtletním výsledkům. Ačkoli z pozice šéfa Oraclu odešel už v roce 2014, zůstal jeho technologickým ředitelem. A to nejen na papíře. „Je opravdu jedním z nejlepších inženýrů, které jsem potkal,“ řekl o Ellisonovi například jeho blízký přítel Elon Musk. 

Prošedivělý podnikatel v posledních osmi letech investoval přinejmenším půl miliardy dolarů do havajského ostrova Lanai, který koupil za 300 milionů dolarů a časem jej proměnil v laboratoř zdraví a wellness, jež je založena na datech. „Wellnes je naším produktem,“ popisuje Ellison, jako by tajemství dobré zdravotní kondice spočívalo jen v třídění „bajtů“ nezpracovaných dat, což pro Ellisona ve výsledku asi tak je. Svoji wellness společnost nazval Sensei. V japonštině toto slovo označuje mistra, ale na havajském ostrově podle Ellisona znamená – co jiného – data.  

„Je to tak trochu laboratoř pro pokročilé technologie,“ dodává Ellison s tím, že na ostrově Lanai jde hlavně o bádání v oblasti dodavatelského řetězce potravin, zdravé výživy a wellness a přechodu od fosilních paliv k čisté energii.

Data room. Hosté lázní na ostrově Lanai jsou pomocí technologií monitorováni za účelem sledování kvality spánku a výživy.

Na ostrově jsou například skleníky plné nejnovějších technologií, kde se pěstují plodiny sledované všelijakými senzory produkujícími data, která slouží k dalšímu výzkumu. Farmy jsou samozřejmě ostrovní, tedy díky solárním panelům a velkokapacitním bateriím energeticky zcela soběstačné. Jedním z cílů Ellisona je vytvořit podobný skleníkový systém pro jakékoli klima na zeměkouli, kde budou růst rostliny bez potřeby připojení k energetickým sítím.

Vyvinu vám systém, kam doktoři a pacienti budou moci vkládat informace, takže budeme vědět, co přesně se děje.

Plány amerického miliardáře se tedy ve svém počátku točily kolem vytvoření daty řízeného ekosystému zdraví, který by byl poháněn čistou energií a mohl by sloužit jako globální prototyp. Koronavirus ale mění celý svět a stranou tohoto dění nezůstal ani on. V jeho nových plánech teď velkou roli hraje i americký prezident Donald Trump.

S ním se Larry Ellison na přelomu února a března telefonicky spojil. Ellison obecně tvrdí, že Trumpovi nikdy finančně nepřispíval, na druhou stranu říká, že bude v současné situaci podporovat jakéhokoli prezidenta.

„Máme pouze jediného prezidenta a nemyslím si, že je ďábel. Má mou podporu a chci, aby si vedl dobře,“ říká směrem k Trumpovi, kterému nabídl pomoc v boji proti koronaviru.

V době, kdy na nový druh viru neexistuje vakcína, se doktoři po celém světě snaží experimentovat s již známými medikamenty od léků proti malárii až po antivirotický lék podávaný lidem s ebolou. Ellison se Trumpa zeptal, zdali existuje místo, kde se všechna data o využívání a konkrétním efektu těchto a  podobných léků centrálně shromažďují. Trump mu údajně odpověděl, že ne. (Bílý dům odmítl jakkoli komentovat telefonát a dohodu mezi Trumpem a Ellisonem, pozn. red.)

Zakladatel Oraclu mu podle svého obchodního partnera ve firmě Sensei a doktora specializujícího se na léčbu rakoviny Davida Aguse odpověděl: „Vyvinu vám systém, kam budou doktoři a pacienti moci vkládat informace, takže budeme vědět, co přesně se děje.“ Prezident Trump prý odpověděl. „Za kolik?“ Larry Ellison reagoval slovy. „Zadarmo.“

Larry Ellison se spoluzakladatelem firmy Sensei, doktorem Davidem Agusem (vlevo)

Americký miliardář, který vyrůstal v newyorském Bronxu, dal během jednoho týdne dohromady tým programátorů a inženýrů, kteří začali pracovat v kooperaci s Davidem Agusem, americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv a dalšími federálními organizacemi, aby společnými silami vytvořili databázi, kde budou soustředěny všechny léčené případy koronaviru v zemi s detaily jejich průběhu. Spojené státy by tak získaly důležitá data o efektivitě jednotlivých způsobů léčení.

Doktoři do nové databáze zadají každý pozitivní případ, který je léčen pomocí určité medikace. Systém poté každý den odešle e-mail doktorům a pacientům s dotazy na aktuální vývoj nemoci. Vzhledem k časovému presu se Ellisonův tým musí vypořádat hlavně s legislativními překážkami. Dodnes zatím nebyl oficiálně spuštěn.

Outsider
Vydání Forbesu Outsider

Ellisonův přítel Marc Benioff, který je zakladatelem softwarové firmy Salesforce, ale předtím pracoval v managementu Oraclu, řekl, že není Larryho iniciativou vůbec překvapen. Dodal, že Ellison pomáhá a radí americkým prezidentům se strategickým směřováním země pravidelně už téměř 40 let.

Blízký spolupracovník Ellisona a spoluzakladatel firmy Sensei David Agus k tomu všemu na závěr dodává. „Je to pouze o tom, získat real-time evidenci některých věcí. Myslím si, že je to velmi účinné a důležité řešení. Nepracujeme pro prezidenta Trumpa, pracujeme pro lidi.“