Aktuální vydání magazínu Forbes

Bohemian Perfection. Sklářští mágové Lasvitu okouzlují svět už celou dekádu

Pošli to dál

Světelné instalace pro prestižní světové destinace od luxusních hotelů a kasin až po operu. Exkluzivní kolekce svítidel a dalších objektů ze skla navržené věhlasnými uměleckými osobnostmi. Řada ocenění. A v hlavních rolích světlo, sklo a krása, krása, krása.

To všechno je sklářská společnost Lasvit z Nového Boru, kterou založil Leon Jakimič a jež právě dnes slaví deset let od svého vzniku.

Čtěte také: Zemřel Leo Jakimič, sportovec a spoluzakladatel sklářské firmy Lasvit

Leon Jakimič Lasvit založil v roce 2007 s vizí propojit dlouhou tradici českého sklářství s moderním designem a uměním a předvést je světu v podobě, která těžko hledá konkurenci.

„To, za čím si v Lasvitu stojíme, je bohemian perfection. Česká bohémská kreativita a zároveň perfekcionismus a dokonalost. Zní to jako oxymóron – těžko může být člověk bohém a perfekcionista. Ale ten rozpor se mi právě líbí,“ říká.

Dnes má jeho společnost 15 zastoupení po celém světě a sám Jakimič už skoro 16 let žije s rodinou v Hongkongu. Přesto je Lasvit podle něj stále česká firma a vždycky bude.

Jejím uměleckým ředitelem je slavný český designér Maxim Velčovský a firma za dobu své existence spolupracovala (či stále spolupracuje) s plejádou hvězdných jmen z oblasti designu, architektury a umění, a to jak v Česku, tak i v zahraničí – seznam by byl dlouhý, za všechny jmenujme Zahu Hadid, Evu Jiřičnou, Daniela Libeskinda, Bořka Šípka, Reného Roubíčka či Franka Gehryho.

K letošním desátým narozeninám si Lasvit kromě nedávného úspěchu na milánském Design Weeku, kde byl opětovně oceněn mezi nejlepšími vystavovateli, nadělil ještě jeden dárek – největší projekt, jaký společnost dosud vytvořila, v ceně čtvrt miliardy korun.

Na ostrov Saipan patřící do souostroví Mariany v západní části Tichého oceánu v těchto týdnech míří lodě s obrovskými kontejnery naplněnými komponenty, z nichž v následujících několika měsících vznikne zatím největší projekt Lasvitu – dva císařští čínští draci, kteří budou měřit 80 metrů a vážit 40 tun.

To nejlepší na celém úspěšném příběhu Lasvitu ovšem je jeho práci vidět.

Než se vypravíte do světa obdivovat křehkou krásu na vlastní oči, připravili jsme pro vás přehled nejvýznamnějších milníků v historii novoborské firmy:

2007_The Mira 2008 Lasvit for Private residence India 2009_Dubai Metro Water 2010_Ritz Carlton HKJPG 2011 Lasvit at Milan desin week 2011_Bohemian Rhapsody !2012_Lasvit_Ross_Lovegrove_LLK_II !2013_Neverending Glory_Jan Plechac_Henry Wielgus (3) 2014_Alice 2015_Peninsula_ParisJPG !2016_Prince Mahidol Hall Bangkok !2017_Cipher by Yabu Pushelberg (1)
<
>
2016 Lasvit otevírá první prodejní showroom mimo Českou republiku v New Yorku (ten český je v pražských Holešovicích). V Miláně představuj v napolenském křídle Palazzo Serbelloni v rámci své výstavy Via Lucis deset nových kolekcí včetně umělecké plastiky Memento Mori Maxima Velčovského. V Palazzo Serbelloni Lasvit také restauroval dobová svítidla, která objednal Napolen Bonaparte v Čechách v 90. letech 18. století. Na druhé straně světa – v Bangkoku – vznikla instalace Neurons (na obrázku), vytvořená pro Mahidol University Bangkok – Orchestra Hall. Ta patří podle slov ředitele Lasvitu mezi jeho top projekty jako „nádherný způsob použití dynamického nasvícení, které reaguje na hudbu“.
Čtěte také