Aktuální vydání magazínu Forbes

Býval elitním sportovcem, teď dalším radí, jak neprohýřit vydělané miliony

Pošli to dál

Co dělat, když vám ve 20 letech na účtu přistane první milion? Někdo si koupí auto, další drahou kabelku, jiný se začne poohlížet po bydlení. Ale jen málokdo v tu chvíli myslí na budoucnost. Na to, že takové výdělky nemusí trvat věčně.

Zvlášť pro sportovce je taková situace typická. V mladém věku zazáří, dostanou lukrativní smlouvu v dobrém klubu a brzy zbohatnou.

Jak těžké je v takovou chvíli s financemi rozumně naložit… „Mladí hráči nejsou připraveni na to, aby ve 20 letech vydělávali miliony,“ říká Martin Lébl, který teď sportovce ve finanční gramotnosti vzdělává.

A dobře ví, o čem mluví. Sám býval špičkovým volejbalistou, strávil přes deset let v zahraničí, sbíral prestižní ocenění, vydělával slušné peníze.

„A přesto jsem v 25 letech neměl ponětí, co budu dělat dál,“ přiznává. Ale pak přišel rok 2010. Lébl musel na operaci kyčle, ležel v posteli a přemítal: „Dostat se zpátky po zranění bude těžké. A kariéra se blíží ke konci.“ Hlavou mu začalo vrtat: Co vystřídá život na palubovkách?

Čtěte také: Manažer vrcholovým sportovcem. Přes den správa investic, večer činky

Hledání odpovědi mu nakonec přišlo tak zajímavé, až z něj po kariéře udělal svou profesi. Spoluzaložil společnost Sportfin a vedle toho pracuje jako finanční poradce v agentuře The Alliancepartnership; v obou firmách pomáhá sportovcům hospodařit s penězi a řešit život po kariéře.

„S kamarády jsem vždycky řešil, kde investovat; byl to můj koníček už během kariéry,“ říká. „A viděl jsem potřebu to hráčům vysvětlovat a řešit to s nimi.“

Řadě lidí to může přijít nepochopitelné: Copak sportovcům nedochází, že nadprůměrné výdělky nebudou trvat věčně? „Prosadit se ve sportu na mezinárodní úrovni je strašně těžké. A lidé si neuvědomují, že sportovci odmala upínají veškerou sílu, i tu mentální, na tento úkol,“ upozorňuje 36letý Lébl.

„Sportovci žijí v bublině, ani ne tak svou vinou, a reálný svět moc neznají. Navíc ve dvaceti, dvaadvaceti letech se zdá konec kariéry tak daleko.“

Lebl1

Býval elitním blokařem, dnes je Martin Lébl finančním mentorem sportovců.

Dvoumetrový čahoun z Prahy se je však pokouší navést k tomu, aby mysleli i na život, který přijde po tom sportovním. Kdy jejich výdělky mohou razantně klesnout.

„Potkal jsem sportovce, kteří měli spořicí plány na 25 let. Ale sportovec potřebuje mít peníze na konci kariéry, k tomu směřujeme naši práci. Aby měli možnost si v takovou chvíli rozmyslet, co budou dělat dál,“ popisuje Lébl.

Vzhledem k jeho sportovní minulosti nepřekvapí, že většinu klientů má právě z volejbalu. Ale nejen z něj: zájem o jeho služby mají i basketbalisté nebo fotbalisté, a to nejen z Česka, ale i ze zahraničí. Momentálně se jeho společnost stará zhruba o 40 klientů. „Mám výhodu, že jsem ze sportovního prostředí; důvěřují mi,“ říká a pochvaluje si, že obrat firmy roste meziročně zhruba o 20 procent.

Lébl sám měl v tomto ohledu štěstí, protože jeho otec dbal na to, aby spořil už během kariéry. A když s volejbalem skončil, hned se posunul k jiné profesi. Takové, kde může své zkušenosti předávat dál.

„Vím, jak kariéra vypadá a co sportovce zhruba čeká. Vydělávají velké peníze 15 let, ale pak mají dalších 40 let života, kdy nevědí, co budou dělat. Snažím se s nimi přemýšlet, co je baví a čemu by se mohli věnovat.“ Protože po skončení kariéry by už mohlo být pozdě.

Čtěte také