Posledních několik týdnů je to pořád dokola: objeví se zprávy, že biotechnologická společnost, o níž jste nejspíš ještě nikdy neslyšeli, pokročila ve věci možného léku či vakcíny na koronavirus, a investiční endorfiny se naplno roztočí.

Akciový titul dané firmy rychle připíše jednotky i desítky procent a jen tak mimochodem daný sentiment přelije klidně na celý index. Následuje chvilková euforie, chytnou se retailoví či jinak vesměs pasivní investoři a následně všichni mírně vystřízliví, když graf akcií dané firmy stáhne gravitace, respektive jej její finanční reálie o kousek přiblíží skutečné hodnotě. Proces se následně opakuje.

Nejzdárnějším příkladem poslední doby je Moderna. Biotechnologická společnost z Massachusetts se nedávno v tiskové zprávě nechala slyšet, že klinické testy její vakcíny (v brzké fázi a na malém vzorku) ukazují pozitivní výsledky. Akciový titul vyletěl na rekordní úroveň a rázem byla na světě firma s tržní kapitalizací 30 miliard dolarů.

Nadšení se přeneslo i na hlavní akciové benchmarky a například indexu S&P 500 pomohlo uzavřít v té době nejlepší den od začátku března. Záhy se však z vědeckých kruhů začala ozývat skepse.

„Je to hromada názorů v tiskové zprávě nepodložená daty,“ reagoval na novinky profesor Peter Jay Hotez, k němuž se postupně přidávali další členové vědecké komunity. Výtky byly často podobné a nesly se v tomto stylu: Takové jednání může dávat falešnou naději, že se vakcína objeví v řádu týdnů nebo měsíců, což není pravděpodobné. Ukažte více dat a podělte se o své studie.

Po této studené sprše akcie z vrcholu 80 dolarů rychle slezly na aktuálních přibližně 68 dolarů. Jistě, i tak za letošek připisují fenomenálních 250 procent, ale stále – čistě na naději. Moderna je firma, která loni utržila jen lehce přes 60 milionů dolarů a nasypala přibližně půl miliardy dolarů do výzkumu a vývoje. Za desetiletou existenci zatím nemá onu „cash cow“, kterou každá biotechnologická společnost hledá.

Situace jako tato tak mohou být též matoucí pro retailového investora (spekulanta), který běžně otevře pozici až v případě, kdy o oné naději všude čte. A to už je samozřejmě pozdě.

Firma každopádně momentu využila náramně – v dubnu získala z federální pokladny téměř 500 milionů dolarů, aby „vakcínu rychle přinesla na trh“. Zároveň se vydala pro více než miliardu dolarů na burzu pomocí prodeje dalších akcií (za nabízenou cenu 76 dolarů za kus, o níž si dříve mohla nechat jen zdát).

V kontextu velké biotechnologické, s trhem cloumající sázky na vakcínu se nabízí vzpomenout na dalšího hráče – kalifornskou firmu Gilead Sciences, jež byla v posledních měsících také v centru pozornosti. To když se ukázalo, že její lék Remdesivir pomáhá pacientům s vážným průběhem nemoci covid-19 k rychlejšímu zotavení. Od února je to přitom s Gileadem horská dráha.

Titul vystřelil, když se začaly objevovat informace o klinickém testování Remdesiviru, a krasojízdu zakončil cenou na úrovni dvouletých maxim (cca 80 dolarů) na začátku března. V danou chvíli zdaleka nebylo jasné, zda se lék skutečně osvědčí, a hlavně zda pro Gilead bude představovat byznysovou vzpruhu. Po korekci následovalo několik dalších optimistických vln, které vyvrcholily cenou 84 dolarů poslední dubnový den, a v současné době se titul obchoduje na hranici 73 dolarů.

Prvotní nadšení totiž opět zatížila analýza – Remdesivir dosud nebyl testován na pacientech, kteří vykazují jen mírné či žádné symptomy nemoci. To znamená, že samotná velikost trhu je velkou neznámou. Firma navíc poskytne prvních 1,5 milionu dávek zdarma. A i když lék údajně začne v následujících týdnech a nejspíš s pořádnou marží prodávat, stále je možné, že se někdo nakonec dopracuje k vakcíně, čímž by se Remdesivir stal jakýmsi „jednorázovým“ vylepšením cash flow.

Vydání Forbesu Outsider

Gilead je každopádně zaběhnutý hráč s tržbami přesahujícími 22 miliard dolarů a se ziskem EBITDA téměř šest miliard dolarů (tržní kapitalizaci má pouze třikrát vyšší než Moderna). Sázka na něj, na rozdíl od Moderny, znamená sázku na další léky, které firma úspěšně prodává, a zároveň na relativně solidní výsledovku.

Než nicméně v obou případech dojde ke zcela finálnímu výsledku, zůstává otázkou, kolik firem z biotechnologického sektoru se ještě objeví s nadějí v náručí (mimo zmíněné firmy bylo slyšet o velikánech Abbvie či Johnson & Johnson) a jak velkou dávku instantního optimismu trhům vpíchnou.